Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zawierciu likwiduje poradnię POZ

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Starostwo Powiatowe
Szpital Powiatowy w Zawierciu podjął decyzję. Zlikwidowana zostanie poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a jej pacjentów przejmie Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego.

W marcu Rada Społeczna Szpitala Powiatowego w Zawierciu podjęła decyzję o likwidacji poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

- Chcemy uporządkować strukturę placówki oraz zakres świadczonych usług - zapewnia Anna Pilarczyk-Sprycha dyrektorka szpitala w Zawierciu. - Naszym celem jest ukierunkowanie usług medycznych poprzez rozwijanie lecznictwa specjalistycznego. Chcemy skupić się na leczeniu szpitalnym, do czego powołana jest nasza placówka, a więc na świadczeniu usług specjalistycznych, których poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie mogą zagwarantować pacjentowi - podkreśla Pilarczyk-Sprycha.

Jednocześnie władze zawierciańskiego szpitala tłumaczą, że do tej pory szpitalna przychodnia dublowała usługi dostępne w rejonowych przychodniach działających na terenie powiatu. Obsadę gabinetów musieli zapewniać lekarze na co dzień pracujący na szpitalnych oddziałach.

Małgorzata Grabowska, przewodnicząca „Solidarności” w zawierciańskim szpitalu zdaje sobie zprawę z powodów rezygnacji szpitala z POZ.

- Podejrzewam, że przesądziły względy ekonomiczne. Do funkcjonowania poradni potrzebni są między innymi internista, ginekolog, pediatra, pielęgniarka zabiegowa, położna środowiskowa - wymienia Małgorzata Grabowska. - Mógłby się również pojawić problem z uzyskaniem kontraktu. Potrzebne do tego jest około 2700 deklaracji pacjentów. Poradnia w naszym szpitalu miała jedynie połowę tej liczby. Możliwe, że przyczyną był fakt, że mieszkańcy powiatu nie do końca o niej wiedzieli i z tego powodu nie korzystali - dodaje Małgorzata Grabowska.

Pacjenci, zadeklarowani w szpitalnym POZ zostaną prawdopodobnie przekazani Zakładowi Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu.
- Tak wygląda założenie, ale trzeba pamiętać, że każdy pacjent będzie od nowa wypełniać deklarację. Możliwe, że po prostu dokona innego wyboru - mówi Małgorzata Grabowska. - Osobiście wolałabym, żeby poradnia w szpitalu nadal działała. Rozumiem jednak powody jej likwidacji. W założeniu lekarz rodzinny powinien być osobą, która opiekuje się nami od momentu poczęcia, aż do śmierci. A niestety w przypadku szpitala nie do końca tak wyglądało - dodaje Małgorzata Grabowska.

Szpital Powiatowy w Zawier-ciu zapewnia jednak, że każdy pacjent uzyska w nim pomoc. Warto dodać, że planowane zmiany nie dotyczą usług świadczonych w porze nocnej i w dniach wolnych od pracy. Katowicki oddział NFZ zapewnia, że pacjenci ciągle mają wybór.

- W samym Zawierciu jest jeszcze 15 innych miejsc, które mają podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług medycznych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, świadczenia lekarza POZ. Pacjenci na pewno nie będą mieć problemu z dostępem do lekarza - mówi Małgorzata Dors z biura prasowego śląskiego NFZ.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!