MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zmodernizuje dwie sale Centralnego Bloku Operacyjnego

Jacek Drost
Jacek Drost
Dwie sale Centralnego Bloku Operacyjnego jeszcze w tym roku zmodernizuje Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Inwestycja będzie kosztować 3,7 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu województwa śląskiego.

Modernizacja sal jest koniecznością

Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych wyjaśnił, że Centralny Blok Operacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został oddany do użytkowania w 2001 roku.

- Po ponad 20 latach intensywnego użytkowania sale bloku oraz zaplecza wymagają gruntownego remontu, w celu dostosowania ich do aktualnie obowiązujących standardów - powiedział dyrektor.

Dyrektor dodał, że inwestycja jest konieczna z uwagi na ważną funkcję, jaką pełni Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, będąc jednostką na III stopniu referencyjności. Większość oddziałów posiada profil zabiegowy, co jest nierozłącznie związane z przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych na Centralnym Bloku Operacyjnym.

- Aby nasza placówka miała możliwość leczenia pacjentów na wysokim poziomie oraz zgodnie z obowiązującymi standardami, konieczna jest modernizacja przestarzałego technologicznie oraz mocno wyeksploatowanego bloku. Zrealizowanie tej ważnej inwestycji pozwoli na kontynuowanie realizacji zadań statutowych szpitala - przyznał dyrektor Matlakiewicz.

Modernizacja poprawi komfort leczenia

Dzięki zastosowaniu w zmodernizowanych salach nowoczesnych rozwiązań informatycznych, kupno nowego sprzętu i wyposażenia m.in. stołów operacyjnych, lamp operacyjnych, kolumn anestezjologicznych, zwiększy się dostęp chorych do usług medycznych.

- Wymiana instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej oraz elektrycznej podniesie komfort pacjentów podczas zabiegu jak również poprawi warunki pracy personelu - podkreślił Łukasz Matlakiewicz.

Modernizacja przyczyni się również do podniesienia bezpieczeństwa osób operowanych poprzez m.in. zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego.

Planowana inwestycja to kolejny etap modernizacji Centralnego Bloku Operacyjnego. W kolejnych latach planowane są prace w pozostałych salach CBO.

Pierwszym etapem modernizacji CBO było uruchomienie w 2022 roku sali hybrydowej. Jedna z sześciu sal, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli taką, która łączy w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe w zakresie chirurgii naczyniowej.

Inwestycja kosztowała 5,3 mln zł. Większość pieniędzy przekazał na ten cel samorząd województwa śląskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni