MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale jednoimienne wołają o pomoc!Nie mają pieniędzy, ani personelu. Chcą m.in. powołania zespołu ds. koronawirusa przy ministrze zdrowia

Agata Pustułka
Zarządzający szpitalami jednoimiennymi okupiły swoją pracę i przekształcenia licznymi ograniczeniami - zarówno w zakresie pełnienia usług zdrowotnych, znacznego uszczuplenia kadry medycznej, jak i obaw pacjentów oraz pracowników, z powodu braku jakichkolwiek gwarancji ministerstwa w powrocie do stanu sprzed pandemii. Spotkali się w Łodzi i spisali postulaty. Przedstawiciel ministra zdrowia nie zaszczycił uczestników swoją obecnością.

W Łodzi z inicjatywy zarządzających szpitalami w Tychach i Raciborzu odbyło się spotkanie dyrekcji 11 szpitali zakaźnych z całej Polski. Tematem spotkania były problemy, z jakimi obecnie borykają się zarządzający szpitalami jednoimiennymi. Okres, w którym placówki pracują w tej formule, pociąga za sobą trudno odwracalne zmiany w wielu obszarach prowadzenia szpitala. Głównymi wyzwaniami, z którymi mierzy się każda z przekształconych placówek, są: zasady finansowania, odejście kadry medycznej, brak jasnych i bezpiecznych planów powrotu do pierwotnej działalności.
Dotyczy to szczególnie śląskich szpitali, już wspomnianych w Tychach i Raciborzu oraz w Gliwicach. One wciąż nie mogą "odmrażać" działalności, bo liczba zakażeń koronawirusem w regionie utrzymuje się na wysokim poziomie.

Efektem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska i postulatów do ministra zdrowia o utworzenie specjalnej ścieżki prawnej, umożliwiającej bezpieczne przywrócenie poprzedniej działalności szpitali. Treść stanowiska jest również reakcją na zagrożenia związane z realizacją świadczeń medycznych na rzecz pacjentów zakażonych oraz podejrzanych o zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Najważniejsze postulaty dyrektorów szpitali jednoimiennych dotyczą finansów. Dlatego szpitale domagają się przedstawienia do pierwszego sierpnia tego roku planu zabezpieczenia Państwa, oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na wypadek utrzymania lub wzmożenia epidemii SARS-CoV-2, w szczególności na wypadek wzrostu zachorowań w okresie jesień 2020 r. – wiosna 2021 r. Szpitale, ponieważ znajdują się w skrajnie trudnej sytuacji finansowej, domagają się też przedstawienia
sposobu ich finansowania. Żądają też zmiany decyzji NFZ zawartej w oświadczeniach o wysokości ryczałtu, prowadzącej do obniżenia jego wypłaty Szpitalom Jednoimiennym począwszy od maja 2020 r. Kontrakty mają być wypłacone w pełnej kwocie.
Według przedstawicieli szpitali koniecznością jest utworzenie przy Ministrze Zdrowia zespołu doradczego do spraw epidemii SARS-CoV-2, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele Jednoimiennych Szpitali Zakaźnych.

- Walka z pandemią była poważnym wyzwaniem. Opinia środowisk medycznych związanych ze szpitalami jednoimiennymi jest taka, że stanęliśmy na wysokości zadania. Jednak coraz liczniejsze głosy i wyrażane obawy związane z powrotem do funkcjonowania jako szpitale wielospecjalistyczne zmusza nas, dyrekcje tych szpitali, do zwrócenia uwagi na ten problem - mówi Mariola Szulca, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez Sp. z o.o. w Tychach i dodaje - Przez 8 lat budowaliśmy markę naszej placówki, nasze oddziały cieszyły się coraz lepszą renomą, co dawało komfort pacjentom, a jednocześnie przyciągało najlepszą kadrę. Po okresie kilku miesięcy pracy jako szpital jednoimienny, w tym uszczupleniu kadry o specjalistów, którzy nie mogli czekać tak długo na możliwość pracy w swoim fachu, powrót do stanu sprzed kilku miesięcy staje się równie istotnym wyzwaniem. Dotyczy to wszystkich szpitali jednoimiennych w Polsce. Dlatego postulujemy o dialog w tym zakresie, by znaleźć rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pacjentom, a także wspierające zarządy tych placówek, przed którymi rysuje się trudna droga powrotu do normalności.
Bez wątpienia placówki jednoimienne z racji zmian kadrowych stają w obliczu kryzysu. Pytanie czy dzisiaj one będą mogły liczyć na wsparcie ministerstwa zdrowia i NFZ?

- Zarządy naszych szpitali, z dużym niepokojem i niepewnością co do możliwości szybkiego przywrócenia dotychczasowej działalności, spoglądają w przyszłość. – podsumowuje dr Jarosław Madowicz, wiceprezes zarządu WSS Megrez Sp. z o.o. - Obecnie obserwujemy bardzo duży ubytek kadry medycznej. Bez zabezpieczenia w postaci przysłowiowej tarczy antykryzysowej nie jesteśmy w stanie przywrócić pierwotnej działalności. Jako zarządzający tymi szpitalami bezwzględnie domagamy się zaproponowania przez resort zdrowia realnej i przemyślanej ścieżki wyjścia z obecnej formy działalności. Jednocześnie apelujemy o przygotowanie planu zabezpieczenia Państwa na wypadek spodziewanej jesienią drugiej fali epidemii. To jest podstawą bezpieczeństwa społeczeństwa, ale także funkcjonowania szpitali. Na tę chwilę nie widzimy takich działań.

POSTULATY - KONFERENCJI SZPITALI JEDNOIMIENNYCH Z DNIA 30.06.2020 R. W ŁODZI:
1.Utworzenie przy Ministrze Zdrowia zespołu doradczego do spraw epidemii SARS-CoV-2, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele Jednoimiennych Szpitali Zakaźnych.
2.Przedstawienie do dnia 01.08.2020 r. planu zabezpieczenia Państwa, oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na wypadek utrzymania lub wzmożenia epidemii SARS-CoV-2, w szczególności na wypadek wzrostu zachorowań w okresie jesień 2020 r. – wiosna 2021 r. Z uwagi na powyższe przedstawienie planu wyznaczania podmiotów jako Jednoimienne Szpitale Zakaźne oraz sposobu finansowania tych podmiotów.
3.Zmiana decyzji NFZ zawartej w oświadczeniach o wysokości ryczałtu PSZ, prowadzącej do obniżenia wypłaty ryczałtu PSZ Szpitalom Jednoimiennym począwszy od maja 2020 r. i dokonanie wypłaty ryczałtu PSZ Szpitalom Jednoimiennym w pełnej wysokości.
4.Finansowanie ryczałtu PSZ niezależnie od ilości wykonanych świadczeń liczone do 30 czerwca 2021 r.
5.Rozliczanie świadczeń w ramach ryczałtu PSZ wskaźnikiem 1.2 dla podmiotów które funkcjonowały jako Szpitale Jednoimienne.
6.Naliczenie ryczałtu PSZ w następnym okresie rozliczeniowym na poziomie nie niższym niż ryczałt przed przekształceniem w Szpital Jednoimienny.
7.W Szpitalu Jednoimiennym powinni być hospitalizowani jedynie pacjenci z wynikiem dodatnim COVID-19, pozostałe Szpitale w systemie powinny posiadać ścieżkę diagnostyczną dla pacjentów podejrzanych.
8.Wymaganie by Szpital Jednoimienny posiadał zatrudnionego koordynatora lekarza specjalistę chorób Zakaźnych. W przypadku braku możliwości zatrudnienia, skuteczne delegowanie takiego lekarza przez Wojewodę.
9.Skuteczne oddelegowanie personelu medycznego do pracy w Szpitalach Jednoimiennych.
10. Zakaz zmiany miejsca specjalizacji lekarzy Rezydentów z jednoczesnym zaliczeniem okresu w pracy powyżej 3 miesięcy w Szpitalu Jednoimiennym.
11. Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem.
12. Zapewnienie przez Ministerstwo Zdrowia środków na stworzenie możliwości wykonywania badań PCR w kierunku COVID-19 w Szpitalach Jednoimiennych, oraz gwarancja finansowania tych badań.
13. Możliwość rozliczania procedur kosztochłonnych wykonywanych u pacjentów z wynikiem dodatnim COVID-19 jak również z podejrzeniem.
14. W przypadku utraty możliwości wykonywania części procedur medycznych (związane jest z COVID-19) zapewnienie w zakresie utraconego finansowania przez Narodowego Funduszu Zdrowia.
15. Zwrot wszelkich kosztów związanych z przystosowaniem Szpitala do wykonywania zadań jako Szpital Jednoimienny oraz zwrot wszelkich kosztów związanych z przystosowaniem Szpitala do normalnego funkcjonowania w ramach działalności statutowej po zakończeniu wykonywania zadań jako Szpital Jednoimienny.
16.Odmrożenie kontraktowania nowych świadczeń w szczególności diagnostyki obrazowej.

Szpitale:
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu
- Samodzielny Publicznych Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźle
- Samodzielny Publicznych Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego w Białymstoku
- Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
- Szpital Rejonowy im. Dr Józefa Rostka w Raciborzu
- Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
- Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach
- Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
- Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni