Szpitalowi Specjalistycznemu w Dąbrowie przygląda się prokuratura. Co dalej z Centrum Onkologii?

Piotr Sobierajski
Centrum Onkologii
Centrum Onkologii Mikołaj Suchan
Udostępnij:
Zbigniew Grzywnowicz, pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Specjalistycznego, musi wprowadzić pokontrolne zalecenia. Co dalej z Zagłębiowskim Centrum Onkologii? Czy wkrótce ruszy?

Do 14 marca br. p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego, Zbigniew Grzywnowicz, ma czas na złożenie raportu z wykonania zaleceń, jakie nałożyła na niego kontrola specjalnego zespołu z Urzędu Miejskiego. W trakcie styczniowych ustaleń, będących odpowiedzią na skargi związkowców, wyszło na jaw sporo nieprawidłowości, związanych m.in. z łamaniem zapisów regulaminu wynagradzania, regulaminu organizacyjnego, a także finansami. Chodzi tu np. o nieegzekwowanie kar umownych za opóźnienia w budowie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, które powstaje przy szpitalu, a budowane jest częściowo przez firmę Climatic z Michałowic.

Związkowcy zarzucają Zbigniewowi Grzywnowiczowi, że kierując szpitalem i będąc zobowiązanym do zajmowania się jego sprawami majątkowymi przez nadużycie udzielonych mu uprawnień i niedopełnienie ciążących na nim obowiązków wyrządza szpitalowi znaczną szkodę majątkową. Zgłosili swoje zarzuty do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która skierowała sprawę do Prokuratury Rejonowej w Jaworznie.

Ta cały czas gromadzi materiał w tej sprawie, ale śledztwa nie ma.

Kontrowersje budzi też budowa Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Kontrola objęła pierwszy etap tego przedsięwzięcia i przygotowanie dokumentacji projektowej. Okazało się, że całość będzie kosztować 220 mln zł, choć plan inwestycyjny zakładał ok. 85 mln zł, a do tego część prac miała zostać wykonana bez przetargu. Dlaczego tak drogo?

Większość tej kwoty wyłoży bowiem firma Climamedic, która buduje i wyposaży kompleks w niezbędny sprzęt medyczny. Potem szpital ma spłacić całą inwestycję przez 15 lat, w ratach, a w czasie pierwszych 7 lat zapłacić za sprzęt medyczny i wyposażenie. Jeśli spóźni się z płatnościami Climamedic może przejąć ZCO. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. z zysku szpitala, jaki zamierza wypracować po podpisaniu z NFZ kontraktu na leczenie onkologiczne.

Najpierw trzeba jednak ten kontrakt zdobyć, a to nie będzie łatwe, bo placówek świadczących usługi onkologiczne przybywa. W Katowicach w styczniu br. otwarty został np. nowoczesny ośrodek onkologiczny w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii przy ul. Ceglanej.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie