MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztab kryzysowy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Śnięte ryby wciąż są wyławiane z Dzierżna i Kanału Gliwickiego

Julia Muc
Śnięte ryby wciąż wyławiane ze zbiorników
Śnięte ryby wciąż wyławiane ze zbiorników Tomasz Kawka
14 sierpnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kluczowe posiedzenie sztabu kryzysowego, z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej. Głównym tematem była katastrofa ekologiczna spowodowana zakwitem złotej algi w zbiorniku Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. W samą tylko niedzielę 11 sierpnia do godziny 14:00 z kanału odłowiono aż 4 tony śniętych ryb.

Sztab kryzysowy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Śnięte ryby wciąż są wyławiane ze zbiorników

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, zwołane w związku z zakwitem złotej algi w zbiorniku Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. W spotkaniu uczestniczyła wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, która razem z wojewodą śląskim Markiem Wójcikiem omawiała działania mające na celu poprawę jakości wód i ochronę żywych organizmów zagrożonych przez toksyczną algę.

- Trwa intensywne usuwanie śniętych ryb, a Polski Związek Wędkarski zainstalował aeratory, które mają poprawić warunki bytowania ryb poprzez poprawę jakości wody. Wojewoda Śląski Marek Wójcik zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o zadysponowanie kolejnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w akcji sprzątania zbiorników wodnych - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Zakwit złotej algi (Prymnesium parvum) doprowadził do poważnego kryzysu w regionie. 3 sierpnia w wodzie zauważono śnięte ryby, co wzbudziło natychmiastową reakcję służb. Analizy przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wykazały obecność 100 milionów komórek złotej algi w jednym litrze wody w zbiorniku Dzierżno Duże. To właśnie ta alga jest odpowiedzialna za masowe śnięcie ryb oraz poważne zagrożenie dla ekosystemu wodnego.

W związku z sytuacją, wojewoda śląski Marek Wójcik wydał zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. Zakaz obowiązuje do 19 sierpnia 2024 roku i obejmuje między innymi zakaz spożywania wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, a także pojenia zwierząt oraz używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania. Zakaz dotyczy również uprawiania sportów wodnych i turystyki. Już w pierwszy weekend po wystąpieniu problemu, zamontowano tablice informujące o zagrożeniu związanym ze złotą algą.

Eksperymenty z perhydrolem

Po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego, wojewoda pojechał nad rzekę Kłodnicę, na której Instytut Ochrony Środowiska prowadzi eksperyment z użyciem perhydrolu. Celem eksperymentu jest zwalczanie zakwitu złotej algi, która stanowi poważne zagrożenie dla lokalnego ekosystemu wodnego. Perhydrol, znany ze swoich właściwości utleniających, ma na celu ograniczenie rozwoju algi, a tym samym zmniejszenie jej negatywnego wpływu na środowisko.

W działania w terenie zaangażowani są:

  • Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW)
  • Państwowa Straż Rybacka
  • Państwowa Straż Pożarna (PSP)
  • Wojska Obrony Terytorialnej (WOT)
  • Polski Związek Wędkarski (PZW)

Dodatkowo, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Prymnesium parvum pomiędzy Jeziorem Dzierżno Duże a Kanałem Gliwickim, ustawiane są zapory wykonane z worków ze słomą jęczmienną. Słoma ta absorbuje algi, co ma pomóc w ograniczeniu ich liczby w wodzie.

Monitoring i dalsze działania

Stan środowiska wodnego w regionie jest stale monitorowany przez odpowiednie służby, a obowiązujący zakaz korzystania z wód pozostaje w mocy. Wojewoda śląski podjął również inne działania mające na celu poprawę jakości wód oraz ochronę żywych organizmów w zbiornikach. Służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe pracują nad ograniczeniem skutków katastrofy i minimalizacją ryzyka dla mieszkańców oraz lokalnego ekosystemu.

Władze apelują do mieszkańców, aby przestrzegali obowiązujących zakazów i śledzili komunikaty dotyczące aktualnej sytuacji w regionie. Walka ze skutkami katastrofy ekologicznej wciąż trwa, a wszystkie działania podejmowane są z myślą o ochronie środowiska i bezpieczeństwie mieszkańców województwa śląskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni