MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szukają 70 tysięcy zł, będą łączyć oddziały

Magdalena Nowacka
lucyna nenow
Wczoraj rano pacjenci szpitali w Czeladzi i Będzinie (PZZOZ) mogli odetchnąć z ulgą. Pielęgniarki i położne, które w środę rano rozpoczęły strajk okupacyjny pojawiły się na oddziałach zgodnie z grafikami dyżurów. To efekt porozumienia, zawartego z dyrekcją PZZOZ i starostą będzińskim, na mocy którego będą zarabiać nawet 200 zł więcej, niż obecnie.

Jak zapowiedział Jacek Kołacz, dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zmiany dotyczące wyrównań grupowych już od rana były wprowadzane w dziale kadrowym. Będą obowiązywać z datą od 1 marca.

- Cieszymy się, że doszliśmy do wspólnych uzgodnień. Gdyby do tego nie doszło zamknięcie niektórych oddziałów groziłoby zerwaniem kontraktu z NFZ - mówi dyrektor.

Wprowadzone zostały trzy grupy stażowe. Pierwsza dla pań, których staż pracy wynosi do 5 lat. Otrzymają płacę zasadniczą brutto 1650 zł. Grupa druga od 6 do 19 lat będzie zarabiać 1870 zł. Panie pracujące 20 i więcej lat otrzymają 1970 zł - mówi Jacek Kołacz.

Są to pensje zasadnicze, do których dochodzą dodatki za dyżury nocne i świąteczne. Wyrównanie sprawi, że pielęgniarki zależnie od stażu pracy otrzymają od kilkudziesięciu do nieco ponad 200 zł. Na wyrównanie pensji w grupach stażowych potrzeba 70 tys. zł.

W budżecie PZZOZ nie ma obecnie wystarczających funduszy na ten cel. Ustalono więc wprowadzenie zmian organizacyjnych, które umożliwią sfinansowanie wyrównań.

- Nie są to zmiany zaskakujące, bo je planowaliśmy. Wstrzymaliśmy się tylko, czekając na plany rządowe, dotyczące przekształceń. Teraz czekać dłużej nie możemy i zaczynamy je realizować. Zmiany dotyczą połączeń niektórych oddziałów w Będzinie i Czeladzi, między innymi chirurgii i ginekologii - wyjaśnia dyrektor Kołacz.

Pielęgniarki są zadowolone, ale mają nadzieję, że do innych postulatów, w tym także płacowych będzie okazja wrócić.

- Dobrze jednak, że wspólnie udało nam się wypracować kompromis - mówi Anna Zub, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w PZZOZ w Będzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni