Szukamy przyszłych mistrzów kolarstwa. Tour de Pologne Junior w Bielsku-Białej już 13 sierpnia, zaś dzień później w Katowicach

Materiał informacyjny Lang Team
Udostępnij:
Tego samego dnia, gdy w Bielsku-Białej (13 sierpnia) i w Katowicach (14 sierpnia) gościć będzie zawodowy peleton Tour de Pologne, na ulicach miast odbędzie się Tour de Pologne Junior Memoriał Mariana Więckowskiego. Młodzi adepci kolarstwa będą się ścigać na fragmentach tych samych tras, co najlepsi kolarze świata.

*

Od lat rywalizacja najmłodszych miłośników rowerów towarzyszy wielkiemu sportowemu świętu, jakim jest Tour de Pologne, wyścig najwyższej rangi UCI World Tour. Celem Lang Teamu, czyli organizatora obu imprez, jest popularyzacja tej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży.

A warto też wspomnieć, że jest to niezwykła gratka: zawodniczki i zawodnicy Tour de Pologne Junior ścigają się w tej samej scenografii co zawodowcy. - Traktuję ten wyścig z wielkim sentymentem, bo sam kiedyś zacząłem się ścigać, gdy ktoś zorganizował zawody dla dzieciaków, a ja wziąłem w nich udział na damce mojej mamy – mówi Czesław Lang, dyrektor i organizator Tour de Pologne. - Dla młodych zawodniczek i zawodników, którzy startują w tej samej oprawie, co zawodowcy, wyścig jest wielkim przeżyciem. Mają to samo podium, część trasy, są kibice, media, zainteresowanie. Nawet jeśli nie połkną bakcyla do ścigania, nawet jeśli nie zostaną wielkimi mistrzami, to będą fanami i kibicami, a kolarstwo zostanie z nimi na całe życie – dodaje.

Warto wspomnieć, że juniorski Tour de Pologne już wychował wielkie gwiazdy kolarstwa, m.in. Michała Kwiatkowskiego, zawodowego mistrza świata z 2014 r. oraz Katarzynę Niewiadomą, najlepszą obecnie polską kolarkę szosową.

Podczas tegorocznego Tour de Pologne Junior rozegrane zostaną cztery wyścigi dla najmłodszych adeptów kolarstwa – w Rzeszowie, Bielsku-Białej, Katowicach i Krakowie. Kolarki i kolarze będą rywalizować w kategoriach Żak (11-12 lat) i Młodzik (13-14 lat), walczyć o zwycięstwa etapowe i wygraną w klasyfikacji generalnej, a także w klasyfikacji drużynowej. Najmłodsi kolarze upamiętnią też zmarłego w ubiegłym roku wybitnego zawodnika Mariana Więckowskiego, trzykrotnego zwycięzcę Tour de Pologne oraz wieloletniego trenera i wychowawcę młodzieży.

Podczas czterech dni rywalizacji młodzicy będą mieli do pokonania 72,8 km. Na młodziczki czeka dystans o długości 60,7 km, zaś żaki zmierzą się z trasą liczącą 51,2 km.

W Bielsku-Białej 13 sierpnia na zawodników będą czekały rundy liczące 4,6 km, zaś dzień później w Katowicach po 3,5 km. W przypadku młodzików będzie ich sześć, młodziczek – pięć, żaków – cztery.

BIELSKO-BIAŁA 13.08.2021
14:00-14:30 – Zbiórka uczestników Tour de Pologne Junior, potwierdzenie startu, Bielsko-Biała, al. Armii Krajowej
14:40 – Zbiórka uczestników na starcie Tour de Pologne Junior, Bielsko-Biała, al. Armii Krajowej
14:50 – Start ostry Tour de Pologne Junior: Kat. Młodzik 3 rundy x 4,6 km, Kat. Młodziczka 2 rundy x 4,6 km
16:05 – Start ostry Tour de Pologne Junior: Kat. Żak 2 rundy x 4,6 km
16:50 – Przyjazd na metę uczestników, Bielsko-Biała, al. Armii Krajowej
17:20 – Dekoracja uczestników

*

KATOWICE 14.08.2021
10:50-11:20 – Zbiórka uczestników Tour de Pologne Junior, potwierdzenie startu, Katowice, al. Korfantego
11:30 – Zbiórka uczestników na starcie Tour de Pologne Junior, Katowice, al. Korfantego
11:40 – Start ostry Tour de Pologne Junior: Kat. Młodzik 6 rund x 3,5 km, Kat. Młodziczka 5 rund x 3,5 km
12:55 – Start ostry Tour de Pologne Junior: Kat. Żak 4 rundy x 3,5 km
13:40 – Przyjazd na metę uczestników, Katowice, al. Korfantego
13:50 – Dekoracja uczestników

*

Dodaj ogłoszenie