Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szusowanie w Beskidach kilkadziesiąt lat temu. Zobacz ZDJĘCIA narciarzy!

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Uczestnicy szkolnych zawodów narciarskich. Fotografia grupowa. Uczniowie szkoły powszechnej w Zwardoniu, 1936 r.
Uczestnicy szkolnych zawodów narciarskich. Fotografia grupowa. Uczniowie szkoły powszechnej w Zwardoniu, 1936 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czarno-białe zdjęcia narciarzy szusujących w Beskidach znaleźliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Te unikalne ujęcia zrobiono m.in. podczas tzw. zaprawy sportowej żołnierzy, zawodów narciarskich w Zwardoniu, czy też rajdu narciarskiego na trasie Barania Góra – Równica. Zobaczyć można też m.in. narciarkę przed schroniskiem na Girowej, położonym w czeskiej części Beskidu Śląskiego.

Tak narciarze szusowali w Beskidach kilka dekad temu

Te unikalne zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. To właśnie dzięki zachowaniu takich ujęć możemy dziś wybrać się w podróż do przeszłości i zobaczyć, jak wówczas wyglądało szusowanie między innymi w Beskidzie Śląskim. Podejrzeć można również panujące warunki atmosferyczne w górach, krajobraz oraz narciarzy - ich stroje, narty, a także ogólne wyposażenie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Prawie 100 lat temu narciarstwo bardzo mocno zaczęło się rozwijać. Już wówczas modne zaczynały być zimowe wycieczki na narty. Chętnie robili to zarówno panowie, jak i panie, nie przywiązując wtedy zbyt dużej uwagi do sprzętu narciarskiego. Z pewnością ówczesna moda narciarska nie przypominała tej obecnej.

Pierwsi narciarze szusowali po stokach w tym, co mieli w domowych szafach. Najważniejsze były komfort i ciepło. Dla ochrony przed silnym mrozem zakładano na przykład kożuszek lub kurtkę, zaś do okrycia głowy wełniane czapki. Ważne w kontekście zapewnienia ciepła były też koszule flanelowe czy grube swetry. Oczywiście, szusowano na nartach drewnianych.

Tradycje narciarstwa w Beskidzie Śląskim

Tradycje narciarstwa w Beskidzie Śląskim sięgają końca XIX w. W okresie międzywojennym turystyka narciarska polegała przede wszystkim na wędrowaniu na nartach po wytyczonych szlakach pomiędzy schroniskami górskimi. Koszty związane z uprawianiem narciarstwa w okresie międzywojennym były jednak bardzo wysokie, stąd nigdzie w tamtym okresie nie nabrało ono charakteru masowego i uprawiane było głównie przez zamożniejsze warstwy społeczeństwa.

Z kolei w latach 50. XX w. na masową skalę rozwinął się nowy styl uprawiania narciarstwa - narciarstwo zjazdowe. Pierwszymi urządzeniami, które umożliwiały rozwój narciarstwa w Beskidzie Śląskim po II wojnie światowej były wybudowana w 1953 r. kolej linowo-gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej oraz powstała w 1959 r. dwuodcinkowa kolej krzesełkowa na Skrzyczne w Szczyrku.

W latach 70. i 80. XX w. rozpoczęła się prawdziwa „narciarska inwazja” w Zachodnich Beskidach. Sprzyjające rozwojowi narciarstwa warunki klimatyczne oraz bliskie sąsiedztwo silnie zurbanizowanych obszarów Górnego Śląska sprawiły, że zakłady przemysłowe, głównie kopalnie, zaczęły lokować w miejscowościach Beskidu Śląskiego urządzenia do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Do końca lat 80. XX w. w Beskidzie Śląskim powstało w sumie 75 wyciągów narciarskich oraz około 50 km tras zjazdowych.

Uczestnicy szkolnych zawodów narciarskich. Fotografia grupowa. Uczniowie szkoły powszechnej w Zwardoniu, 1936 r.

Szusowanie w Beskidach kilkadziesiąt lat temu. Zobacz ZDJĘCI...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera