Szybka kolej do CPK przez Żory? Pomysł wzbudza kontrowersje. Możesz zgłosić uwagi do przebiegu linii

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Przez Żory będzie przebiegać kolej szybkich prędkości? Można zgłaszać uwagi do proponowanych wariantów przebiegu linii
Przez Żory będzie przebiegać kolej szybkich prędkości? Można zgłaszać uwagi do proponowanych wariantów przebiegu linii Arek Biernat
Udostępnij:
Wraca temat szybkiej kolei w Żorach. Nowa linia ma prowadzić do planowanego Centralnego Portu Komunikacji. Pomysł od początku wzbudza kontrowersje mieszkańców. Można zgłaszać uwagi. Trwają konsultacje w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej w Żorach.

Żory: Nowa linia do CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczyna działania w zakresie przeprowadzenia konsultacji z Interesariuszami instytucjonalnymi w sprawie przebiegu projektowanej linii kolejowej na odcinku Katowice – Jastrzębie Zdrój – granica RP – Ostrawa. W ramach Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w konsultacjach udział wezmą także przedstawiciele miasta Żory.

Centralny Port Komunikacyjny jest podmiotem działającym, którego zadaniem jest budowa międzynarodowego lotniska w Baranowice w Wielkopolsce oraz intermodalnego węzła komunikacyjnego, integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Budowa węzła komunikacyjnego między Warszawą i Łodzią wraz z powiązanymi inwestycjami kolejowymi ma doprowadzić do powstania spójnego, krajowego, multimodalnego systemu transportu pasażerskiego.

W ramach prac przygotowawczych CPK przeprowadziła na przełomie lutego i marca br. konsultacje społeczne dokumentu: Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (dalej: SSL). Dokument ten określa korytarze dla nowych inwestycji kolejowych i drogowych związanych z CPK i jest dostępny tutaj. Zaproponowane korytarze i otrzymane w wyniku konsultacji wnioski są podstawą do dalszych prac studialno-projektowych.

Musisz to wiedzieć

Przypomnijmy, 10 lutego spółka Centralny Port Komunikacyjny podała na swojej na stronie internetowej informację o rozpoczęciu konsultacji społecznych dotyczących budowy nowych linii kolejowych i tras drogowych prowadzących do przyszłego portu. Powstać ma 12 szlaków kolejowych. Łączą one poszczególne regiony kraju z przyszłym CPK, który ma być zlokalizowany pomiędzy Warszawą, a Łodzią. Jedna z linii kolejowych ma przebiegać przez Żory.

Przygotowano trzy warianty rozwiązania. Wzbudziły spore zainteresowanie mieszkańców. Nie zawsze w pozytywnym znaczeniu. Wielu z nich obawia się o swoje domy. Część może zostać wyburzona, a niektóre znaleźć się w bliskim sąsiedztwie torów po których - zdaniem pomysłodawców- mają poruszać się pociągi dużych prędkości. O swoje miejsca zamieszkania obawiali się mieszkańcy Baranowic czy Kleszczowa w Żorach.

Czekają na uwagi

- W ramach aktualnego etapu prac nad studium wykonalności dla projektowanej linii kolejowej na odcinku Katowice - Jastrzębie Zdrój - granica RP - Ostrawa określane są wariantowo jej przebiegi. Prezentowane warianty przebiegów projektowanej linii kolejowej nie są ostatecznymi rozstrzygnięciami planistycznymi. Uwagi Interesariuszy, w tym jednostek samorządu terytorialnego i mieszkańców, zostaną przez CPK wzięte pod uwagę w tracie dalszych prac - informuje CPK.

Z wariantami przebiegu nowej trasy kolejowej można zapoznać się tutaj.

Uwagi i opinie należy zgłaszać w terminie do 31 lipca na adres: [email protected] Mieszkańcy Żor mogą także ewentualnie wysyłać swoje uwagi do 30 lipca do Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miasta Żory na adres [email protected]

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie