Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykujemy się do ślubu. Będzie drogo! Jak wygląda biznes ślubny w Polsce? Branża ślubna to dochodowy sektor rynku

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Fotografowie z jaworznickiego studia PrimePhoto potrafią wyszukać niezwykłe miejsca na plener ślubny. Na zdj. para z Łodzi w jednej ze szklarni pod Bielskiem-Białą
Fotografowie z jaworznickiego studia PrimePhoto potrafią wyszukać niezwykłe miejsca na plener ślubny. Na zdj. para z Łodzi w jednej ze szklarni pod Bielskiem-Białą PRIMEPHOTO
Najpiękniejszy dzień w naszym życiu, jak często mówi się o ślubie i weselu, to spory wydatek dla młodej pary. Za piękne wspomnienia młodzi potrafią jednak sporo zapłacić. Dlatego branża ślubna jest dochodowym sektorem rynku. Zapracowane młode pary często decydują się na wynajęcie firmy, która zajmuje się kompleksową organizacją ślubu i wesela.

Najdroższy dzień w życiu to nasz ślub połączony z weselem. Przygotowujemy się do niego miesiącami. Chcemy, by wszystko odbyło się zgodnie z planem. To wielkie przeżycie, które dostarcza nam wielu emocji i wzruszeń. W takich chwilach nie myślimy o oszczędnościach. Może właśnie dlatego branża ślubna ma się dobrze i omijają ją kryzysy. Sektor ślubny dynamicznie się rozwija. Wchodzą nowe trendy, a na rynku pojawiają się nowe firmy. Ekonomiści doliczyli się, że branża ślubna w Polsce przekracza już 7 miliardów złotych.

Młoda para na początku musi ustalić budżet ślubny. Pod uwagę jednak trzeba wziąć to, że przygotowanie skromnej uroczystości na 100 osób to wydatek około 60-80 tysięcy złotych. Górnej granicy nie ma. Trzeba zadbać o zaproszenia, dekorację kościoła i sali, suknię dla panny młodej i strój dla pana młodego, zespół, zdjęcia i film, samochód, a często transport i nocleg dla gości i wiele innych aspektów ślubno-weselnej machiny. Organizacyjnie to wielkie przedsięwzięcie, które wymaga czasu. Dlatego młodzi przygotowania zaczynają nawet dwa lata przed wyznaczoną datą ślubu. Nie zawsze mają czas na tak długie przygotowania, dlatego coraz popularniejsze staje się wynajmowanie konsultantów ślubnych, którzy odciążą młodych w kwestii organizacyjnej.

Zorganizują wesela, jeżeli trzeba, to nawet w tartaku

Kompleksowa organizacja ślubno-weselna rozpoczyna się od opracowania wstępnego budżetu uroczystości, co pozwala firmie wybrać odpowiednią lokalizację, a następnie ustalić i zarezerwować terminy u podstawowych podwykonawców, tj. oprawa muzyczna wesela, fotograf, filmowiec, florystka i coraz częściej od razu wizażystka i fryzjer (szczególnie gdy do przygotowania w dniu ślubu jest większa grupa niż tylko panna młoda). Następnie potrzebny jest szczegółowy terminarz, który systematyzuje wszelkie zadania organizacyjne.

- Honorarium agencji za kompleksową organizację ślubu i wesela to koszt ok. 10 tysięcy złotych. W ramach kompleksowej organizacji wliczona jest również koordynacja dnia ślubu, czyli obecność koordynatora, który przejmuje na siebie wszelkie kwestie organizacyjne w dniu ślubu - mówi Karolina Ostachowicz, właścicielka agencji Glamour Event z siedzibą w Katowicach, która jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.

Wystawcy przedstawiają swoją ofertę ślubno-wesolną w MCK

XVII Międzyplanetarne Targi Ślubne w MCK w Katowicach ZDJĘCIA

- Średni czas pracy, który poświęcamy na kompleksową organizację wraz z koordynacją, waha się między 250-300 godzin - dodaje Karolina Ostachowicz.

Największy udział procentowy w całym budżecie uroczystości przypada na wesele. Standardowo na koszt ten składa się menu, napoje, alkohole, tort itd. Koszt ten uzależniony jest oczywiście od liczby gości.

- Niezależnie jednak od tego, czy uroczystość jest skromna czy z rozmachem, parom młodym zależy na personalizacji uroczystości, którą wyrażamy poprzez wypracowanie indywidualnego motywu przewodniego, stosowne rozplanowanie przebiegu wydarzeń w dniu ślubu. Na przykład coraz częściej pierwszy taniec jest dopiero po zmroku - tłumaczy Karolina Ostachowicz.

Konsultanci podkreślają, że coraz częściej pary młode chcą być gościem na swoim weselu. Wolą przyjść na już gotową uroczystość, niż martwić się wszystkimi szczegółami organizacyjnymi.

- Określone trendy pojawiają się w każdym sezonie. Widać je m.in. w kolorystyce wystroju. W zeszłym roku dominowało srebro ze złotem. Obecnie jest powrót do bieli - zauważa Ewa Dubiel, właścicielka agencji Weddream z Katowic, która zajmuje się kompleksową organizacją ceremonii ślubnych, uroczystości weselnych oraz wszelkiego rodzaju imprez i eventów.

- Niezależnie jednak od trendów, staramy się przygotować każde wesele indywidualnie, pod daną parę młodą. Często są to uroczystości tematyczne. Dowiadujemy się, jakie są zainteresowania panny i pana młodego. Jeżeli młodzi lubią styl glamour, to właśnie w takim klimacie je organizujemy. Z kolei, gdy lubią szanty, to w zaproszeniach i innych elementach widać styl marynistyczny - opowiada Ewa Dubiel.

Pary coraz częściej decydują się też na atrakcje dodatkowe, które urozmaicą ich uroczystość. Wśród najbardziej popularnych atrakcji są m.in. pokazy sztucznych ogni, pokazy laserowe, barmańskie, występy zespołów góralskich, bluesowych, skrzypków, tańce w ogniu, występy magików, wypuszczanie gołębi lub balonów wypełnionych helem czy pokazy rzeźbienia w lodzie.

- Każde wesele jest dla nas wyjątkowe. Jednak jednym z większych wyzwań pod względem logistycznym było zorganizowanie wesela w starym tartaku, który znajdował się tuż przy jeziorze. Okoliczności przyrody były piękne, ale sam obiekt, wypełniony maszynami, nie był przystosowany do przyjęcia tylu ludzi. Musieliśmy go dostosować do organizacji przyjęcia weselnego. Efekt końcowy był jednak cudowny - dodaje właścicielka agencji Weddream.

Suknie ślubne kiedyś i dziś: jak dawniej wyglądały panny mło...

Młode pary, które decydują się same zorganizować ślub i wesele, często przed konkretnymi wyborami odwiedzają targi ślubne. W lutym takie targi odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pod jednym dachem można było zapoznać się z ofertą ponad 200 wystawców z sektora branży ślubnej. Wystawcy oferowali różnorodne usługi ślubno-weselne, począwszy od obrączek aż po wystrój sali i oprawę muzyczną. Podczas targów można było zapoznać się z obecnymi trendami ślubno-weselnymi.

- Przyjechaliśmy na targi, by poszukać jakichś inspiracji. Wesele planujemy na 4 kwietnia 2020 roku. Jeszcze nie mamy zamówionej sali, ani nie wybrałam sukni i zespołu - mówi Marta Białas z Rudy Śląskiej, która przyjechała do Katowic wspólnie ze swoim narzeczonym.

Na targach można było też spróbować potraw z menu weselnego oraz słodkości, a także zobaczyć na żywo występy zespołów muzycznych. Poszczególni wystawcy oferowali także liczne rabaty i promocje na swoje usługi dla uczestników wydarzenia. W Katowicach kolejne targi ślubne odbędą się dopiero jesienią.

Suknia ślubna glamour i krata dla pana młodego

Od wielu sezonów w modzie ślubnej królował styl boho. Bohema i sielskie klimaty odchodzą jednak w zapomnienie. Wiosną i latem 2019 roku wśród trendów dotyczących sukien ślubnych dominować będzie styl glamour oraz tiule, koronki, brokat i mocno wycięte plecy. Głębokie wycięcia w kształcie litery „V” sprawdzają się z przodu oraz na plecach. Wyszczuplają sylwetkę, nadając jej lekkości. Modne są też różnego rodzaju prześwity. Na wybiegach można zaobserwować, że odchodzi się od klasycznych białych sukni i stawia się na kolor. Rezygnuje się ze śnieżnej bieli na rzecz sukien ślubnych w kolorze ecru, beżu, nude, szarości, pudrowego różu lub jasnego odcienia błękitu.

- Oczywiście nie oznacza to, że panie nie wybierają już białych sukni ślubnych. Biały w modzie ślubnej jest od zawsze, to tradycja i klasyka - zaznacza Dorota Wróbel, właścicielka i projektantka salonu sukien ślubnych Fasson, mieszczącego się w Paniówkach, w gminie Gierałtowice, przy trasie Gliwice-Mikołów.

- W tym roku zdecydowanie powróciły błyszczenia m.in. na gorsecie i na spódnicy, wróciły też brokatowe spódnice. Ten styl boho, który królował w ostatnich latach, powoli odchodzi z mody. Suknie robią się bardziej bogate, glamour. W tym roku modne są także delikatne prześwity na ciele - dodaje.

Nie przegapcie

W trendach ślubnych są także długie rękawy sukien ślubnych z różnymi aplikacjami, które są naszyte na siateczkowy materiał. W ten sposób rękawy mają tworzyć iluzję tatuażu. Ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego w 2018 roku wpłynął także na tegoroczną modę. Skromna suknia Amerykanki sprawiła, że na wybiegach pojawiły się minimalistyczne, gładkie suknie z długimi trenami i dekoltem w „łódkę”, a także subtelne „rybki” i wycięcia na ramiona w stylu „cold shoulders”. W przypadku takich skromnych sukien w stylizacji dominuje wyrazista biżuteria, buty lub dodatki do włosów.

Tegorocznym trendem i nowością są kombinezony ślubne, nie tylko na uroczystość w urzędzie stanu cywilnego, ale także do kościoła. Numerem jeden będą topy odsłaniające ramiona i szerokie spodnie. Modne będą też garsonki, damskie garnitury i smokingi.

Jakie jednak kształty sukien ślubnych są najbardziej popularne? To zależy od figury. Suknie tzw. ryby, czyli bardzo przyległe, wymagają bardzo smukłej sylwetki. Kupują je zwykle panie o idealnych kształtach. Dużo kobiet wybiera też suknie typu „księżniczka” lub w kształcie litery „A”. Średnia cena sukien ślubnych w największym salonie na Śląsku, czyli Fasson w Paniówkach, to ok. 3,5 tys. złotych. Można też kupić suknie taniej oraz inne z tzw. wyższej półki. Wśród dodatków obecnie zdecydowanie dominują długie, lejące się welony.

W modzie męskiej zawsze popularna jest klasyka. Garnitur ślubny w czarnym kolorze to elegancja w najprostszej postaci. Uniwersalne są też granatowe garnitury. Można zdecydować się też na szarości lub grafitowy kolor. Dodatki to muszka lub krawat, pasek i spinki do mankietów. Popularność zyskały również garnitury w kratę. Regułą jednak jest to, by garnitur pasował do sukni panny młodej.

- Jeżeli panna młoda ma klasyczną „księżniczkę”, to mężczyzna powinien wybrać klasyczny garnitur. Z kolei, gdy kobieta zdecyduje się na suknię w stylu królowej z długim trenem, wtedy pan młody może pokusić się o garnitur smokingowy - podpowiada Dorota Wróbel. Pan młody kupi już garnitur nawet za 500 zł, ale średnio koszt ślubnego stroju dla panów to ok. 1000-1500 złotych.

Targi Ślubne w Częstochowie 24.02.2019.

Targi Ślubne w Częstochowie. Cała branża ślubno - weselna w ...

Czym do ślubu? Sportową panamerą, bmw lub wołgą

Tysiąc złotych można wydać na zakup garnituru, a można także przeznaczyć na wynajęcie samochodu, którym młoda para podjedzie pod kościół lub urząd stanu cywilnego.

Właśnie tysiąc złotych kosztuje wynajęcie jaguara daimlera z 1983 roku, który - jak deklaruje Milena Ruta z firmy kabrioletretro.com.pl - został sprowadzony prosto z dworu królewskiego w Wielkiej Brytanii. - Wynajmujemy go razem z szoferem, a samochód jest na tyle duży, że mogą nim także podróżować świadkowie - zapewnia Milena Ruta. - Największą popularnością nasz samochód cieszy się w czerwcu, sierpniu i wrześniu, czyli typowo „ślubnych” miesiącach.

Śląska firma wynajmująca samochody do ślubu, ViVi Car z Pniówka, oferuje m.in. samochód w klasycznym stylu retro, czyli lincoln excalibur, za cenę 1400 zł (do 4 godzin). Chryslera 300C limousine, czyli limuzynę w hollywoodzkim stylu, wynajmiemy już od 1 tys. złotych. W ofercie są też klasyczne bmw oraz sportowe panamera turbo II (od 2 tys. zł), a także potężny hummer H2 z benzynowym silnikiem 6.1L o mocy 325 koni mechanicznych (od 1200 zł).

Wypożyczalnia samochodów z Sosnowca, ClassicMania, oferuje z kolei wynajem zabytkowych samochodów, takich jak radziecki samochód ’69 wołga typ 21 lub wołga dostępna jako radiowóz milicyjny z czasów PRL, a także mercedes benz „S” klasy, tzw. skrzydlak z 1959 roku.

Skromne obrączki ślubne i wystrzałowe atrakcje

Obrączki ślubne są symbolem miłości i wierności. Od kilku sezonów w modzie obrączkowej dominuje prostota i klasyka. Zwykle przeważają obrączki z żółtego złota. Komplet obrączek można kupić już za 1,5 tys. zł, choć ceny sięgają też 4 tys. zł. Niektóre obrączki mogą zdobić kamienie, ale nie jest ich za dużo i są bardzo delikatne. Młode pary często decydują się także na obrączki z białego złota i tu ceny średnio wynoszą ok. 2 tys. złotych, ale oczywiście bywają i droższe.

Popularne natomiast stają się liczne atrakcje dodatkowe w trakcie wesela. Widowiska pirotechniczne mogą trwać do godz. 22, bo później obowiązuje cisza nocna.

- Proponujemy taniec z ogniem lub światłem - mówi Irmina Kot-Zagalska, właścicielka firmy zapewniającej ślubne atrakcje. - Często ma to miejsce przed oczepinami. Pokaz trwa 15 minut, jego koszt waha się od 1,3 do 1,5 tys. zł - dodaje.

Młodzi decydują się także na wynajęcie animatorów dla dzieci, którzy zajmą się maluchami, gdy rodzice będą bawić się na parkiecie.

Własna historia o miłości na zdjęciach oraz filmie

Wyjątkowe, ale ulotne chwile chcemy zachować na zawsze i jest na to sposób. Taką chwilą niewątpliwie jest nasz ślub oraz wesele. I właśnie dlatego w budżecie ślubnym musi znaleźć się miejsce na takie pozycje, jak zdjęcia oraz film. Średnia cena za fotografa ślubnego w woj. śląskim to ok. 2,5-5 tys. Z kolei za film zapłacimy od 5-6 tys. zł w górę. Na zdjęciach pokazane są przygotowania pana i panny młodej, uroczystość kościelna lub w urzędzie stanu cywilnego, zabawa na weselu, a także plener, który zwykle jest już w późniejszym terminie.

- Dominuje naturalna fotografia ślubna. Nie ma już sztucznie pozowanych zdjęć. Fotograf, ale też operator nie ingeruje w przebieg wydarzenia i ich sam nie reżyseruje - wyjaśnia Anna Hornik, współwłaścicielka PrimePhoto z Jaworzna, profesjonalnego studia zajmującego się fotografią i filmem ślubnym.

- Zwykle na ślub i wesele wystarczy jeden fotograf oraz dwóch operatorów kamery. Sam, zmontowany już film, trwa ok. 15, 30 lub 45 minut. Staramy się, by filmy były zindywidualizowane. Chcemy, by film oddawał charakter danej pary - dodaje Anna Hornik.

Branża weselna cały czas się rozwija. Równolegle w górę idą też ceny za różne usługi, m.in. za ślubne zdjęcia czy filmy. Zmieniają się także sami klienci. Młode pary są bardziej wymagające i wiedzą, czego chcą. Płacą też więcej, ale za lepszą jakość. Czego bowiem się nie robi dla pięknych wspomnień ze ślubu i wesela?

Współpraca: Alicja Zboińska

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Europejski Kongres Gospodarczy EEC Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo