MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szymon Hołownia w Świętochłowicach. Marszałek Sejmu udzielił młodzieży lekcji obywatelskiej - tematem była współpraca europejska. Zdjęcia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
28 maja Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyjechał z wizytą na Śląsk. W Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach spotkał się z uczniami szkół średnich z województwa śląskiego i udzielił młodzieży lekcji obywatelskiej. Tematem wtorkowego spotkania, w obliczu nadchodzących eurowyborów, jest współpraca europejska. Marszałek odpowiadał również na liczne pytania śląskiej młodzieży, od stosunku do usuwania krzyży z przestrzeni publicznej i budowę CPK, przez legalizację marihuany, po zmiany w systemie edukacji czy wprowadzenie euro oraz małżeństwa par jednopłciowych.

Spis treści

Szymon Hołownia w Świętochłowicach. Marszałek udzielił uczniom lekcji obywatelskiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przebywa z wizytą na Śląsku, podczas której odwiedził m.in. Świętochłowice. W Centrum Kultury Śląskiej, o godz. 13.00 spotkał się z młodzieżą ze szkół średnich z naszego województwa. Uczniowie wysłuchali wykładu, który poświęcony był tematowi współpracy europejskiej.

Szymon Hołownia przywitał młodzież zgromadzoną w Świętochłowicach obietnicą wyborczą z minionej kampanii parlamentarnej mówiącą o obniżeniu wieku wyborczego do 16 roku życia.

- Społeczeństwo się starzeje, mamy coraz więcej osób starszych, w związku z czym, w każdych kolejnych wyborach, w coraz większym stopniu to starsi, bo coraz większy wśród głosujących jest odsetek starszych, decydują o tym, co dotyczy młodszych, przez dużo dłuższy czas. My się już odmeldujemy z tego świata lub polityki, a wy z tym bajzlem zostaniecie, który my robimy w naszym pokoleniu - mówi Szymon Hołownia.

W ten sposób Marszałek nawiązał do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

- Te europejskie wybory, można powiedzieć, mało rozgrzewają scenę. Tam jak zwykle PiS walczy z Platformą, Platforma ostro daje do wiwatu PiSowi, wszystko się kręci tak jak zwykle w naszym politycznym świecie, ale gdzieś w tle są przecież rzeczy zupełnie fundamentalne. Taką rzeczą jest Europa, za którą po raz kolejny, w kolejnych wyborach, brali odpowiedzialność - mówi Szymon Hołownia.

Następnie, Szymon Hołownia rozpoczął krótki wykład o historii Europy. Rozpoczął go od przywołania zdarzeń historycznych mówiących o tendencjach do jednoczenia się państw na naszym kontynencie. Później nawiązał do wybuchu I wojny światowej i zamachu w Sarajewie na Franciszka Ferdynanda. W tym kontekście wskazał na niezwykle niepokojące, niedawne wydarzenia na Słowacji, gdzie poważnie postrzelony został premier tego kraju, Robert Fico. Następnie Szymon Hołownia przypomniał historię zjednoczonej Europy, zaczynając od początków współpracy w ramach Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Marszałek wielokrotnie apelował do młodych ludzi o rozwagę w czasach pełnych napięcia oraz o frekwencję w nadchodzących wyborach, gdyż to "bardzo ważny czas dla Polski i Europy".

Uczniowie pytają Szymona Hołownię o najważniejsze dla nich rzeczy

Po części wykładowej tzw. lekcji obywatelskiej, nastąpił czas na pytania młodzieży do Marszałka Sejmu. Młodzież aktywnie wzięła udział w tej części, a zakres tematyczny był bardzo różny, od stosunku do usuwania krzyży z przestrzeni publicznej, przez legalizację marihuany, po zmiany w systemie edukacji czy wprowadzenie euro oraz małżeństwa par jednopłciowych.

Czy urzędy powinny być "neutralne religijnie"? Hołownia: "Nie wieszam, ale też nie zdejmuję"

- Jestem za bardzo precyzyjnym rozdziałem kościoła od państwa, dlatego zleciłem kontrolę przepływu finansów, między państwem a kościołem, którą wykonała Najwyższa Izba Kontroli. Za często myli mi się minister z ministrantem, to nie może tak być. Sfera religijna jest bardzo ważna dla wielu z nas, ale nie wszyscy jesteśmy wierzący, a Rzeczpospolita jest państwem nas wszystkich - przekonuje Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia przypomniał niektóre punkty swojego programu związane z relacjami państwa i kościoła. Jednym z nich było scedowanie na szkoły decyzji o prowadzeniu lekcji religii, a także redukcja finansowania dla kapelanów w różnych państwowych urzędach. Odpowiadając wprost na pytanie o obecność krzyża w przestrzeni publicznej marszałek odpowiedział następująco.

- Mam prostą zasadę u siebie w Sejmie. Nie wieszam, ale też nie zdejmuję, bo uważam, że to jest element wrażliwości każdego z nas. Ja nie potrzebuję, mam w swoich prywatnych przestrzeniach symbole religijne. Jestem jak na standardy polskie dość zaangażowany w praktykowanie, ale nie muszę tego nigdzie eksponować - mówi Szymon Hołownia. - Wiem, że dla niektórych jest to może ważne, potrzebne, symboliczne - proszę bardzo, nie będziemy tego ściągać. Takie jest moje zdanie - dodaje.

Centralny Port Komunikacyjny. Hołownia: "Powinniśmy ten projekt kontynuować i budować"

Marszałek odpowiedź zaczął od stwierdzenia, że początkowo miał bardzo negatywny stosunek do tej inwestycji.

- Pojeździłem podczas kampanii i widziałem, jak ta inwestycja jest robiona. Widziałem ludzi, którzy płakali rzewnymi łzami, bo im te tory planowali a to przez ganek, a to przez sypialnię, a to przez pole, w Mikołowie przez ogród botaniczny. Wszędzie, gdzie im przyszło do głowy to planowali te tory w tę i z powrotem - mówi Szymon Hołownia.

Następnie, Szymon Hołownia nawiązał do audytu, który został zlecony przez rząd Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi.

- Tu nie chodzi o to, żeby teraz uwalać rzecz tylko dlatego, że to zrobił PiS. Jak to ma sens, to róbmy to. Na dzisiaj, z moim stanem wiedzy, po rozmowach, audytach, po tym, jak już mamy dostęp do tych szuflad i szaf, a nie tylko kampanii promocyjnych, na które wpadały miliony złotych po to, żeby sobie miło latać z pieskiem, a ktoś pieniądze przytulił za te kampanie - mówi Szymon Hołownia. - Do tego te CPK służyło, tego nikt nie budował. Oni po prostu pieniądze brali po to, żeby opowiadać, że do zbudują. Dzisiaj CPK ma sens. Powinniśmy ten projekt kontynuować i budować - dodaje.

Wśród argumentów za budową CPK marszałek wymienił odbicie rynku lotniczego po pandemii, a także konieczność posiadania przez Polskę dużego hubu lotniczego. Jednocześnie wyraził przekonanie, że pierwsze powinno powstać lotnisko, a następnie "Y" kolejowy, który z czasem będzie rozwijany.

Legalizacja mariuhuany. Hołownia: "Policja ma inne zadania i nie można jej w ten sposób upokarzać"

Jeden z uczniów obecny w CKŚ zapytał marszałka o zdanie w temacie legalizacji marihuany. Szymon Hołownia odpowiedział, że obok emerytur to właśnie legalizacja posiadania suszu konopi indyjskich była najczęściej zadawanym pytaniem na wiecach podczas kampanii parlamentarnej.

- Chciałbym zobaczyć projekt ustawy w tym zakresie, może być obywatelski, to jest 100 tys. podpisów. Mam taką zasadę, że nie mrożę żadnych projektów, wszystkie idą do czytania, więc jak będzie 100 tys. podpisów, proszę bardzo, tylko niech ktoś położy projekt ustawy - mówi Szymon Hołownia. - Karanie kogoś, kto ma na własny użytek jednego, wiadomo co, albo też rekreacyjnie, gdzieś tam... naprawdę policja ma inne zadania i nie można jej w ten sposób upokarzać - dodaje.

Inną sprawą w ocenie marszałka jest legalizacja komercyjnego obrotu suszem i wymagałoby to głębszego namysłu.

- Dobrze, że mamy już zalegalizowaną marihuanę medyczną. To jest krok w dobrym kierunku, natomiast tutaj trzeba będzie do tego podejść bardzo pragmatycznie, ale też ze świadomością, że to nie są dropsy i jest to substancja, która jednak wywołuje jakieś konsekwencje - podkreśla Szymon Hołownia.

System nauczania. Hołownia: "Potrzebna nie tylko zmiana takiego czy innego systemu zdawania egzaminów, tylko zmiana mentalności w szkołach"

Na spotkaniu z młodzieżą szkolną nie mogło zabraknąć pytań o zmiany w systemie nauczania.

- Nie jestem specjalistą od systemu edukacji, przyznaję to otwarcie. Moje dzieci są jeszcze za małe, dopiero do niego wchodzą, natomiast z tego co mówią osoby, które odpowiadają u nas za edukację, to jest potrzebna nie tylko zmiana takiego czy innego systemu zdawania egzaminów, tylko zmiana mentalności w szkołach - tłumaczy Szymon Hołownia.

Postulowana zmiana miałaby polegać na odejściu od systemu polegającego na rywalizacji na wyniki w egzaminach i przejściu na model współpracy między uczniami.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni