MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta herbatka pomoże na biegunkę i dnę moczanową, obniży poziom cukru we krwi. Wypróbuj prosty przepis na napar z liści orzecha włoskiego

Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Napar z liści orzecha włoskiego, to babciny sposób na pozbycie się dolegliwości żołądkowych. Dzięki temu, że liście orzecha zawierają duże ilości garbników, działających ściągająco, w szybki sposób łagodzą biegunki. Dodatkowo herbatka łagodnie obniża poziom cukru we krwi i pomaga pozbyć się pasożytów z organizmu. Sprawdź, kto nie powinien pić tego ziołowego naparu.

Spis treści

Napar z liści orzecha włoskiego może być stosowany jako tonik do przemywania skory z wypryskami i trądzikiem.
Napar z liści orzecha włoskiego może być stosowany jako tonik do przemywania skory z wypryskami i trądzikiem. Agata Siemiaszko

Przepis na herbatkę z liści orzecha włoskiego

Orzechy to jedne z najzdrowszych bakalii, jednak niewiele osób wie, że liście orzecha włoskiego (Juglans regia) są równie cennym surowcem zielarskim. Przygotowanie naparu z jego liści jest niezwykle proste i wymaga tylko 2 składników:

  • 1 łyżka rozdrobnionych liści orzecha włoskiego – najlepiej suszonych,
  • 500 ml wody.

Jak przygotować napar? Wystarczy liście orzecha włoskiego wrzucić do garnka, zalać 500 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut pod przykryciem, a następnie przecedzić. Tak przygotowany napar zaleca się pić na czczo – warto pamiętać, że dawka lecznicza wynosi maksymalnie 500 ml dziennie.

Jakie właściwości wykazuje napar z liści orzecha włoskiego?

Najpopularniejszym przetworem z orzechów włoskich jest tradycyjna orzechówka, czyli lecznicza nalewka przygotowywana z niedojrzałych owoców orzecha włoskiego. Niewiele osób jednak wie, że napar z liści tego drzewa wykazuje podobne działanie, a do tego nie zawiera alkoholu.

Sprawdź także: Te liście mają super moc. Oczyszczają krew, odżywiają i farbują siwe włosy. Zbierz je teraz na nalewkę i płukankę. Wypróbuj prosty przepis

Dr Henryk Różański w swoich pracach zaznacza, że liście orzecha włoskiego stanowią znakomite źródło olejków eterycznych, które działają pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, a dzięki temu łagodzą objawy przejedzenia, w tym ból brzucha, wzdęcia i zgagę. Dodatkowo liście obfitują w garbniki – związki o właściwościach ściągających, czyli obkurczających naczynia krwionośne. Z tego względu napary z liści często polecane są przy uporczywych biegunkach, szczególnie pochodzenia bakteryjnego.

Zobacz także: Co zamiast bułki tartej? Kapitalne pomysły na panierkę. Przydadzą się także orzechy

W naparze z liści orzecha znajdziemy również flawonoidy, czyli substancje o działaniu antyoksydacyjnym. Dlatego spożywanie takiej herbatki wspiera walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi, łagodzi stan zapalny, a nawet spowalnia proces starzenia się komórek.

Bardzo ważnymi składnikami liści orzecha włoskiego są witamina C i kwercetyna, które uczestniczą w ochronie układu krążenia, poprzez uszczelnianie naczyń krwionośnych.

Zobacz także: Przepis na sałatkę z gruszką i orzechami włoskimi

Fitoterapeuta wspomina również o znacznej ilości kwasów organicznych, w tym galusowego, kumarynowego, elagowego, jabłkowego i chlorogenowego, który korzystnie wpływa na metabolizm cukrów i w łagodny sposób obniża poziom glukozy we krwi.

Czytaj także: To jedne z najzdrowszych orzechów. Sięgaj po nie codziennie, aby mieć zdrowe serce i dobrą pamięć

Jakie jeszcze właściwości wykazuje napar z liści orzecha włoskiego? Według ekspertów medycyny naturalnej działa on:

  • odkażająco,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwmiażdżycowo,
  • przeciwkrwotocznie,
  • hipoglikemizująco – w łagodny sposób obniża poziom cukru we krwi,
  • przeciwbiegunkowo,
  • pobudzająco na przemianę materii,
  • pobudzająco na wydzielanie kwasu solnego w żołądku,
  • detoksykująco.

Napary z liści orzecha włoskiego wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu mogą wspierać leczenie pasożytniczego zakażenia układu pokarmowego.

Zawartość wszystkich tych związków sprawia, że napary i odwary z liści orzecha włoskiego mogą wspierać leczenie tych dolegliwości:

  • zatrucie pokarmowe,
  • biegunka,
  • hemoroidy,
  • pasożytnicze zakażenie układu pokarmowego – tasiemiec i glista ludzka,
  • gruźlica,
  • cukrzyca typu 2,
  • stan przedcukrzycowy,
  • insulinooporność,
  • reumatyzm,
  • dna moczanowa,
  • pomocniczo przy zatruciu rtęcią,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • łysienie – stosowanie płukanek. Należy jednak pamiętać, że napary z liści orzecha mogą farbować włosy na brązowy kolor.

Dodatkowo napar może służyć jako środek do przemywania skóry trądzikowej, z wypryskami oraz bliznami.

Sprawdź: Nalewka z łupin orzecha włoskiego na zakażenia bakteryjne i pasożytnicze

Przeciwwskazania do stosowania naparu z liści orzecha włoskiego

Odwar i napar z liści orzecha włoskiego wykazuje szereg korzystnych właściwości, jednak nie wszyscy mogą bezpiecznie po niego sięgać. Napar może zwiększać krzepliwość krwi, ponieważ pobudza syntezę witaminy K. Z tego względu, herbatki tej nie powinny pić osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, a także pacjenci przed zaplanowanymi operacjami chirurgicznymi. Dodatkowo nie powinno się pić naparu przed zabiegami dentystycznymi, w tym ekstrakcji zęba lub leczeniem kanałowym.

Warto także wspomnieć, że napary z liści orzecha włoskiego mogą hamować laktację, dlatego nie zaleca się ich również w przypadku karmienia piersią. Środki ostrożności należy zachować również w przypadku ciężarnych, a najlepiej wprowadzenie tych herbatek skonsultować z lekarzem prowadzącym. W przypadku dzieci nie zaleca się podawania tego napoju przed ukończeniem 12. roku życia.

Wśród innych przeciwwskazań do stosowania naparu z liści orzecha włoskiego można wymienić alergię lub nadwrażliwość na orzechy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni