Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica Solidarności w Tychach na ścianie dawnej siedziby ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Odsłonięcie tablicy Solidarności w Tychach
Odsłonięcie tablicy Solidarności w Tychach Jolanta Pierończyk
Tablica Solidarności w Tychach została odsłonięta na ścianie siedziby Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej NSZZ Solidarność regionu Tychy. Jej twórcą jest tyski rzeźbiarz Tomasz Wenklar. Uroczystość odsłonięcia poprzedziła msza w kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach.

- 26 września 1980 r. ukonstytuowała się w Tychach Międzyzakładowa Komisja Założycielska NSZZ Solidarność w wynajętym lokalu na dzisiejszym placu Konstytucji 3 Maja. Na murze pierwszej siedziby tyskiej Solidarności zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca zryw robotników, zwłaszcza górników, w pokojowej walce o godność ich pracy, a także w walce o honor wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Dla autora tablicy inspiracją do stworzenia swojego dzieła był refren ballady-protestu Jacka Kaczmarskiego "Wyrwij murom zęby krat". Ale ta tablica będzie żyła po swojemu. W każdym umyśle inny będzie miała żywot. W umyśle chrześcijańskim uwaga będzie skierowana na znak zbawienia, na krzyż, który też, a może przede wszystkim jest symbolem wolności i stałego wyzwalania człowieka. Rozerwane kraty dla mnie wcale nie mówią o ostatecznym zniszczeniu murów, bo po zerwanych kratach rodzą się krzyże, które trzeba przyjąć i nieść je z godnością na zbawczą górę Golgoty - mówił ks. prałat Franciszek Resiak, emerytowany proboszcz parafii Ducha św. w Tychach.

- Tworzyliśmy wtedy wolny związek zawodowy, mając w sercach jedno pragnienie: wolną Polskę. Bardzo wzruszająca była dzisiejsza homilia. Ksiądz mówił o niezgodzie między nami, Polakami. W tamtych czasach każdy człowiek, nawet nieznajomy, natychmiast stawał się przyjacielem. Mówiliśmy sobie po imieniu. Łączyła nas jedna wiara i jedno pragnienie: chcieliśmy zerwać z systemem, który nas ciemiężył od lat. Tablica pięknie oddaje tamten klimat. Trzeba było wyrwać murom zęby krat, ale mimo że zniszczenie systemu wydawało się wtedy niemożliwym zadaniem, bo ten system wydawał się wszechpotężny. Nasz szczęście tylko się taki wydawał. Moim zdaniem, teraz budowanie wolnej Polski, sprawiedliwej, w której ludzie żyją szczęśliwie jest jeszcze trudniejsze niż zburzenie tamtego systemu. Wolności nie wystarczy wywalczyć, wywalczyliśmy ją, wolność trzeba utrzymać i cały czas podejmować działania, żeby jej nie utracić - mówił Leszek Waliszewski, pierwszy przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność.

Tablica została odsłonięta na ścianie pomieszczenia, które teraz zajmuje firma ucząca dzieci angielskiego metodą Helen Doron. Jest inicjatywą komitetu, w skład którego weszli byli związkowcy: Andrzej Służalec (3 lata w więzieniu za działalność związkową), Marian Kubic i Ireneusz Więckowski.

Po odsłonięciu tablicy goście przeszli do ZS, gdzie odbyła się lekcja historii dla młodzieży, która dla dawnych działaczy Solidarności była czasem wspomnień. Na wszystkich czekały foldery z historią MKZ NSZZ Solidarność i egzemplarze "Cierni", pisma NSZZ Solidarność w Tychach, a także wystawa na ten temat.

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera