Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice ratusza w Bielsku-Białej: podziemne przejścia, sala sesyjna, gabinet prezydenta. Zobacz ZDJĘCIA

JAK
Siedziba władz Bielska-Białej została udostępniona dla zwiedzających z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy istnienia bielskiego ratusza.
Siedziba władz Bielska-Białej została udostępniona dla zwiedzających z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy istnienia bielskiego ratusza. JAK
Salę sesyjną, gabinet prezydenta, ale także system podziemnych korytarzy przy Ratuszu mogli dzisiaj 24 września zobaczyć bielszczanie. Siedziba władz Bielska-Białej została udostępniona dla zwiedzających z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy istnienia bielskiego ratusza.

- 125 lat to wspaniały jubileusz i to budynku, gdzie od początku zapadają najważniejsze decyzje dla tego miasta. Te dobre i te gorsze, bo historia pokazuje, że są różne, ale myślę, że wszyscy, którzy tutaj urzędowali, starali się to robić jak najlepiej. To także jeden z najpiękniejszych budynków w naszym mieście i jest chlubą naszego miasta, tak jak wiele innych zabytków - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przed udostępnieniem budynku do zwiedzania. Podkreślał, że ratusz nie jest urzędu, lecz samorządu, a samorząd to mieszkańcy Bielska-Białej.

ZOBACZ TAJEMNICE BIELSKIEGO RATUSZA

Oprowadzający mieszkańców po budynku Jakub Krajewski z bielskiego Urzędu Miejskiego przypomniał, że ratusz został zbudowany w latach 1895–1897 według projektu Emanuela Rosta juniora. Zwracał m.in. uwagę na zdobienia znajdujące się nad wejściem, przy dachu budynku - pszczołę symbolizującą pracowitość i boginie Eirene z rogiem obfitości uosabiająca pokój.

Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. westybul bielskiego ratusza, salę sesyjną i gabinet prezydenta miasta. Gratką było zwiedzanie schronu przeciwlotniczego, a w zasadzie szczeliny przeciwlotniczej znajdującej się przy bielskim Ratuszy, w parku za budynkiem.

Szczelina przeciwlotnicza był to zwykle długi i wąski tunel w kształcie zygzaka. Zazwyczaj lokalizowano je w bliskości ważnych urzędów, ale zawsze musiały być one od nich odsunięte, co najmniej na wysokość trzech czwartych budynku. Odległość ta miała zabezpieczyć szczeliny przed zagruzowaniem w wypadku zawalenia się budynku.

Jacek Kachel z bielskiego Urzędu Miejskiego przypomniał zwiedzającym, że szczelina przy bielskim ratuszu ma około 50 metrów długości, jest podzielona na dwa duże pomieszczenia, gdzie w razie czego mogą schronić się ludzie - maksymalnie mogła pomieścić 280 osób. Świeże powietrze dostaje się do szczeliny samoczynnie za pomocą pięciu kominów wentylacyjnych. Prawdopodobnie budowla powstała w 1941 roku.

- Nie mamy żadnych dokumentów tego tajnego tunelu ucieczkowego - mówił Jacek Kachel, który na prośbę prezydenta miasta wraz z naczelnikiem Wydziału Gospodarki Miejskiej i Miejskim Ogrodnikiem sprawdzał jakiś czas temu stan techniczny tej budowli, do której, jeżeli wierzyć dokumentom, nie wchodził nikt od lat 60. ub. wieku. Dzisiaj taką okazję mieli bielszczanie.

Poznawanie tajemnic bielskiego ratusza cieszyło się ogromnym zainteresowaniem bielszczan, więc prezydent Klimaszewski zapowiedział, że w przyszłości budynek znowu zostanie udostępniony do zwiedzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera