Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TAJEMNICZY ŚLĄSK. Skansen Kolejowy w Pyskowicach zostanie zrównany z ziemią?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Od kilkunastu lat podejmowane są negocjacje w celu utworzenia w miejscu 100-letniej parowozowni w Pyskowicach skansenu Górnośląskiego Muzeum Kolejnictwa. Jeden z elementów obiektu ma zostać wyburzony, trwa walka o jego ocalenie. Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk 'NASTĘPNE', żeby zobaczyć wszystkie fotografie.>>>>>>>>
Od kilkunastu lat podejmowane są negocjacje w celu utworzenia w miejscu 100-letniej parowozowni w Pyskowicach skansenu Górnośląskiego Muzeum Kolejnictwa. Jeden z elementów obiektu ma zostać wyburzony, trwa walka o jego ocalenie. Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk 'NASTĘPNE', żeby zobaczyć wszystkie fotografie.>>>>>>>>Danuta Pałęga Dziennik Zachodni / Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna dla GOP / fotopolska.eu
W Pyskowicach stoi ponad 100-letnia parowozownia, nazywana Skansenem Kolejowym i Cmentarzyskiem Lokomotyw. Niegdyś przyciągała miłośników industrialnych i kolejowych klimatów, dzisiaj jest odwiedzana głównie przez fanów urbexu. Jeden z jej elementów - zabytkowa nastawnia bramowa - ma zostać wyburzony. Na rzecz ocalenia obiektu walczą społecznicy z projektu Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP. Co stanie się z tym miejscem?

Tajemniczy Śląsk. Skansen Kolejowy i Cmentarzysko Lokomotyw w Pyskowicach

To jedno z najbardziej klimatycznych, industrialnych miejsc na Śląsku. Skansen taboru kolejowego utworzono w 1998 roku na terenie nieczynnego kompleksu wagonowni i lokomotywowni, zlokalizowanych przy stacji Pyskowice. Inicjatorami przedsięwzięcia byli miłośnicy kolei z Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów.

Czy ten obiekt zostanie wyburzony? Zobaczcie zdjęcia:

Parowozownia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Była punktem niejednej wycieczki szlakami kolei górnośląskich. Cechował ją przede wszystkim fenomenalny industrialny klimat, tak specyficzny dla naszego regionu.

Wśród eksponatów można było zobaczyć:

  • parowozy: Ol49, TKh, TKp 4422, TKp 3409, TKt48-29, Pt47-50, Ty2-1292, Ty2-1312, Ty42-24 (sprawny), Ty43, Ty45-158; Ty45-125, Ty51-17,
  • lokomotywy spalinowe: Kö 0130, 409Da-436, Ls40, Ls60, SM03, Ls300, LDH70, LDH18,
  • wagony: Bhp, 94A, 110Ac, elektryczny zespół trakcyjny EW90, dźwig EDK300.

Niestety z roku na rok obiekt podupadał, a w końcu zyskał nawet miano "opuszczonego". Zaczęli pojawiać się w nim fani urbexu. Oprócz ogrodzonej części w pobliżu parowozowni znajduje się bocznica, na której stoją i niszczeją, pokrywając się rdzą, stare sprzęty kolejowe z lokomotywami i wagonami na czele.

Jak się okazuje, od kilkunastu lat podejmowane są negocjacje władz skansenu z jednostkami rządowymi i samorządowymi w celu przejęcia na własność terenów należących do PKP PLK oraz PKP Nieruchomości i utworzenia w miejscu skansenu Górnośląskiego Muzeum Kolejnictwa.

Opuszczona 100-letnia parowozownia w Pyskowicach zostanie zrównana z ziemią? Zapadła decyzja

W czerwcu 2022 r. do członków kolektywu Stacja Pyskowice napłynęły informacje o planowanej rozbiórce unikalnej nastawni bramowej Pk5, będącej częścią kompleksu ponad 100-letniej parowozowni. Rozbiórkę ostatecznie potwierdziły w marcu 2023 r. telefony, jakie Piotr Borowiak, dyrektor projektu Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP, zacząłem odbierać od firm rozbiórkowych.

Jak się okazuje, w całej Polsce zostało zachowanych jedynie kilka nastawni „bramowych” (tj. bezpośrednio „zawieszonych” nad torowiskiem kolejowym). Znajdują się one m. in. w Gliwicach, Bytomiu czy Gdańsku. Niewiele więcej jest ich ogółem w całej Europie.

- Uważamy, iż z uwagi na unikalność budowli i wartość historyczną jaką niewątpliwie posiada, budynek winien być wpisany do rejestru zabytków. W najgorszym scenariuszu, jako obiekt-wydmuszka, w najlepszym - o roli muzealnej. Umiejscowienie pyskowickiej nastawni jest tyle dogodniejsze, niż w wymienionych wyżej miastach, iż jest do niej wytyczona bezpieczna, nieprzecinająca torów kolejowych droga dojazdowa; a także miejsce, w którym bez przeszkód zmieściłyby się schody czy winda (jeśli myślelibyśmy o jej remoncie i adaptacji na nowe cele) - przekazał nam Piotr Borowiak.

Co więcej, pyskowicka społeczność związana z działaniami na rzecz kolei aglomeracyjnej i muzealnej na Górnym Śląsku, wielokrotnie zaznaczała gotowość do wsparcia zarówno samorządów, jak i PKP, w kwestii utworzenia placówki muzealnej w obrębie stacji kolejowej w Pyskowicach.

- Co cieszy, rozmowy w tym temacie będą kontynuowane na szczeblu miejskim. Co jednak martwi, PKP równocześnie przygotowuje się do kolejnych wyburzeń, dlatego wykonaliśmy własnym zaangażowaniem szczegółowe pomiary i dokumentacje fotograficzne, aby już teraz zabezpieczyć jak tylko możemy pamięć po tym obiekcie - dodaje Piotr Borowiak, dyrektor projektu Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP.

Skierowaliśmy również zapytanie w tej sprawie do władz miasta Pyskowice.

- Miasto Pyskowice nie było informowane przez właściciela nieruchomości o planach wyburzenia nastawni bramowej Pk5. Przez wiele lat, bezowocnie podejmowane były starania ze strony miasta przejęcia terenu skansenu. Obecnie koncentrujemy siły na przywróceniu świetności byłemu dworcowi kolejowemu z przeznaczeniem na Stację Kultury, prace są już zaawansowane - czytamy w odpowiedzi Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta Pyskowice, Dominiki Witkowskiej.

Czy zabytkową nastawnię bramową uda się uratować przed wyburzeniem? Tak wygląda obecnie:

Od kilkunastu lat podejmowane są negocjacje w celu utworzenia w miejscu 100-letniej parowozowni w Pyskowicach skansenu Górnośląskiego Muzeum Kolejnictwa. Jeden z elementów obiektu ma zostać wyburzony, trwa walka o jego ocalenie. Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk 'NASTĘPNE', żeby zobaczyć wszystkie fotografie.>>>>>>>>

TAJEMNICZY ŚLĄSK. Skansen Kolejowy w Pyskowicach zostanie zr...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty