Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajska królowa techno na INTRO Festivalu w Raciborzu

Joanna Wieczorek
Joanna Wieczorek
W tym roku festiwal muzyki elektronicznej w Raciborzu odbędzie się po raz trzeci. Docelowo projekt ma być rozwijany do 2020 roku.
W tym roku festiwal muzyki elektronicznej w Raciborzu odbędzie się po raz trzeci. Docelowo projekt ma być rozwijany do 2020 roku. arc prywatne
Racibórz po raz trzeci będzie miejscem organizacji festiwalu muzyki elektronicznej i światła. Ten drugi człon jest bardzo ważny, bo powoduje, że impreza wyróżnia się na tle innych propozycji w województwie śląskim. 50 tys. złotych wsparcia, które przeznaczyli radni miejscy z Raciborza na mapping, pozwoli na stworzenie profesjonalnego pokazu światła.

Co to właściwie jest ten mapping?

Mapping to zupełnie nowa dziedzina sztuki. Najprościej ujmując polega na kolorowym oświetleniu obiektów w 3D. Podczas INTRO Festiwalu zmappingowana zostanie kaplica w Zamku Piastowskim. Fachowcy pracują nad tym już od kilku tygodni. Efekt – gwarantują organizatorzy – będzie powalał na kolana. Mapping wykonają architekci światła z Tving Stage Design, którzy oświetlali już takie obiekty jak Teatr Bolszoj w Moskwie. – My zaangażowaliśmy ich do tego, by przygotowali mapping dedykowany tylko kaplicy zamkowej. Nocą kaplica zamieni się w kompletnie inny budynek, w kompletnie inną architekturę. Przyjeżdżają specjalne naświetlacze, olbrzymie projektory – opowiada z zachwytem Odyseusz Olbiński, organizator festiwalu. Będzie to wirtualna animacja architektury. Specjaliści będą bazować na stworzonej w maju siatce laserowej budynku. Start pokazu światła po godzinie 22. Wtedy zobaczymy największą wartość festiwalu, czyli kontrast. Stare mury, historia zamku, która otulona zostanie nowoczesnością. – To są artyści – zaznacza wyraźnie Olbiński. Kalibracja i adaptacja pokazu odbędzie się w noc poprzedzającą festiwal. W rytm muzyki stworzony zostanie obraz. - Nasze spektakle i instalacje są jak metafizyczne doświadczenia – zapewniają panowie z Tving Stage Design. – Jest to naprawdę spektakularna rzecz i bardzo rzadka - opowiada organizator. Najbardziej widowiskowy pokaz światła organizowany jest w Łodzi, przyjeżdża go oglądać aż 300 tys. osób. Pokaz będzie projektowany od godz. 22 do końca festiwalu. Połączy doznania muzyczne z wizualnymi. Pokaz sztuki światła to dla miasta duży krok do przodu i cieszyć się należy tylko, że znaleźli się tacy mieszkańcy, którzy znają nowinki w zakresie artystycznych trendów.

INTRO to przede wszystkim muzyka

- Nie mamy jeszcze 2, 3, 4 scen, na razie jest jedna scena, dlatego musimy zaserwować muzykę elektroniczną w wydaniu różnorodnym – opowiada dalej Olbiński, przechodząc już do propozycji muzycznych INTRO Festiwalu, który odbędzie się w Raciborzu 6 sierpnia. Muzyka elektroniczna to nie tylko sety DJ-ów, będzie sporo zespołów wykonujących ten gatunek muzyczny. Absolutną gwiazdą będzie z pewnością ukraiński zespół Onuka. To światowa półka jeśli chodzi muzykę elektroniczną. – Na Ukrainie oszaleli na punkcie tego zespołu – dodaje organizator wydarzenia. Działalność składu i styl dostrzeżona została przez takie tytuły jak „Vouge”, czy „Elle”. Organizatorzy musieli się nieźle natrudzić, by móc sprostać wymaganiom. – Management tego zespołu przy kontakcie to była „orka” na najwyższym poziomie. Z każdym mailem koszt występu wzrastał o tysiąc złotych. Bo były wymagania co do prądu, noclegu, jedzenia i tłumacza. Cała procedura bukowania zespołu wyglądała naprawdę ciężko – opowiada dalej organizator. Z Niemiec przyleci do nas The Micronaut, synonim świetnego brzmienia, nietypowego sposobu grania i miłości do szczegółów. Zestawiany czasami z muzyką Fatboy Slim. Z Polski będziemy mogli posłuchać naszego towaru eksportowego numer 1 w kategorii muzyki elektronicznej, będzie to Jacek Sienkiewicz. Doskonały warszawski aranżer i absolutnie niekomercyjny producent. Z djskimi setami wystąpi „Tajska królowa techno” - Nakadia. Mówią, że mieszka w samolocie, bo występowała w 57 państwach.

W czyjej głowie pojawił się pomysł na organizację festiwalu? – W głowie nas dwóch – odpowiada Odyseusz Olbiński mając na myśli stworzone stowarzyszenie. Projekt INTRO Festiwalu ma być docelowo rozbudowywany do roku 2020. Od kolejnego roku ma to być wydarzenie dwudniowe z kilkoma scenami. Co roku pojawiają się kolejne elementy. W tym roku jest to wspomniana sztuka światła. Powód dla konieczności rozbudowy wydarzenia jest prosty. W Polsce i na całym świecie siatka festiwalowa jest tak gęsta, że organizatorzy siłą rzeczy muszą się czymś wyróżnić, by przyciągnąć. – Jeżeli będziemy pompowali ten balon, to mamy duże szanse zaznaczyć się n mapie festiwalów w Polsce i Czechach. Już w tym roku do naszych południowych sąsiadów są wysyłane autobusy – informuje Olbiński. Jak zapowiadają organizatorzy, INTRO to będzie 10-godzinne spotkanie z setami wyszukanych DJ-ów i zespołami elektronicznymi. Poza tym z towarzyszących wydarzeń wymienić trzeba: warsztatów tatuażu, malarstwa, mody, food trucków i ogromne graffiti malowane na żywo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!