Tak będzie wyglądał bielski Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców. Dołączy do innych bajkowych postaci w mieście nad Białą

Oprac. Jacek Drost

Wideo

W podrzeszowskiej pracowni rzeźbiarskiej w Błażowej powstał gliniany model kolejnej bajkowej rzeźby - Don Pedra, szpiega z Krainy Deszczowców, którego pomnik ma zostać odsłonięty na ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej najpóźniej 20 września tego roku. Będzie to kolejna postać, która pojawi się nad Białą w ramach realizowanego projektu Bajkowe Miasto.

- W ubiegłym tygodniu pracownicy Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej sprawdzali na miejscu, na jakim etapie są prace i jakie są ich rezultaty. Kontrola wykonania rzeźby wypadła pomyślnie. Don Pedro choć na razie z gliny, już przypomina docelową rzeźbę. Wygląd modelu został zaakceptowany, więc rzeźbiarze mogą kontynuować pracę. Najtrudniejsza praca jednakże jeszcze przed nimi - informuje bielski Ratusz.

Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców w towarzystwie fantastycznego stwora Mypinga stanie nieopodal kompozycji rzeźbiarskiej przedstawiającej Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu Porwanie Baltazara Gąbki, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Carramba! - niestrudzenie tropi głównych bohaterów. Model rzeźby zaprojektowała znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Wcześniej powstał model rzeźby z brązu w skali 1:6.

Szpieg z Krainy Deszczowców będzie piątą rzeźbą na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Don Pedro dołączy do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego łowcy zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka.

Mikroprojekt Bajkowe Bielsko-Biała - Rzeźba Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 29 tys. euro. oraz z budżetu państwa - ponad 1,7 tys. euro, która to kwota zostanie wypłacona za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Z własnego budżetu miasto planuje wydać na ten cel do około 3,4 tys. euro. Na wykonanie samej rzeźby zaplanowano 17.294 euro, z czego wkład własny miasta wyniesie 10 proc. Pozostała część dofinansowania zostanie przeznaczona na działania promocyjne.

- Projekt jest realizowany we współpracy z partnerem czeskim – Urzędem Miejskim we Frydku-Mistku. Wybór partnera podyktowany był bliskością geograficzną, a także więzami przyjaźni łączącymi oba miasta, które od 1999 roku współpracują w ramach partnerstwa miast. Bohaterowie serialu i powieści Porwanie Baltazara Gąbki są znani u naszych południowych sąsiadów zarówno z kreskówki, jak i powieści wydanej w Czechosłowacji w 1980 r. - dodają bielscy urzędnicy.

Musisz to wiedzieć

Jego głównym celem jest rozwój infrastruktury turystycznej poprzez stworzenie nowej, atrakcyjnej wizytówki miasta. Szlak Bajkowe Bielsko-Biała będzie promowany po obydwu stronach granicy. Projekt realizuje Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który pragnie zapraszać gości z Czech do odwiedzin w Bielsku-Białej nie tylko w celu zakupów, ale także, aby poznali bajkowe rzeźby nawiązujące do dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz inne atrakcje turystyczne miasta. Działania podejmowane w ramach tego projektu będą realizowane do końca tego roku.

W latach 1969-1970 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej wyprodukowano 13 odcinków serialu Porwanie Baltazara Gąbki.

Nie przeocz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie