Tak budują nowe Nieboczowy. Są już pierwsi mieszkańcy...

  Tak budują nowe Nieboczowy. Są już pierwsi mieszkańcy [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Arek Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak buduje się nowa wieś - Nieboczowy
  1/20
  przejdź do galerii

  Tak buduje się nowa wieś - Nieboczowy ©Arkadiusz Biernat

  Choć nowe Nieboczowy nie zostały jeszcze ukończone, to pierwsi mieszkańcy na dobre się tam już zadomowili. Budowane są kolejne domy, a także kościół. Na ukończeniu jest cmentarz. Jak obecnie wyglądają nowe Nieboczowy? Sprawdzał to na miejscu dziennikarz DZ.

  Nieboczowy: Cmentarz na ukończeniu  Nie da się ukryć, że do nowej miejscowości będziemy musieli się przyzwyczaić. Teraz nie jest to łatwe, bo jeszcze nie wszystko zostało ukończone. Ale spokojnie można tutaj mieszkać - przyznają nieboczowianie, którzy jako pierwsi wprowadzili się do swoich domów.

  Obecnie na terenie nowej miejscowości mieszka już około 15 rodzin, a kolejne wkrótce się wprowadzą.
  - Tak naprawdę wiele domów jest na ukończeniu. Kwestią czasu jest wzrost liczby mieszkańców Nieboczów - przyznaje Czesław Burek, wójt Lubomi. Choć mieszkańców przybywa, to w Nieboczowach jest jeszcze sporo do zrobienia.

  O wjeździe na teren miejscowości informuje też znak „Nieboczowy”, co zamyka temat spekulacji nazewnictwa nowej wsi. Do tej pory udało się tam uzbroić tereny (kanalizacja, prąd, woda), a także wybudować drogi z chodnikami oraz oświetlenie. Prywatne osoby wybudowały też kilkadziesiąt domów jednorodzinnych. Na terenie powstających Nieboczów działa też już nawet firma - warsztat samochodowy.

  Na ukończeniu jest cmentarz mieszczący się na początku miejscowości. Na jego terenie znalazły się szczątki przeniesionych zmarłych ze starego cmentarza, jest też kaplica, a także krzyż ze zbiorową mogiłą. Znajdują się tam szczątki osób, pochodzące ze zlikwidowanych grobów, które zostały znalezione podczas ekshumacji ze starego cmentarza.

  Pierwotnie spodziewano się 292 grobów (471 osób) na starej nekropolii.

  - Faktycznie było 47 grobów więcej (red. groby spod alejek i z sektora dziecięcego), a rzeczywista liczba szczątków wyniosła 598 - wylicza Agata Hałuszko, antropolog biorący udział w pracach.

  CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo