Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak dziś wygląda centrum Dąbrowy Górniczej, a wizualizacje pokazują jak się zmieni. Miasto czeka na wykonawców projektu budowlanego

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak dziś wygląda postindustrialne śródmieście Dąbrowy Górniczej, a na wizualizacjach widać, jak ma się zmienić Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak dziś wygląda postindustrialne śródmieście Dąbrowy Górniczej, a na wizualizacjach widać, jak ma się zmienić Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FPŻ/Radosław Kaźmierczak
Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. ogłosiła postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji pn.: „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. To kolejny, ważny krok w drodze do powstania całkowicie nowego śródmieścia, wypełnionego gastronomią, ofertą kulturalną, powierzchniami mieszkalnymi i biurowymi, ale także zielenią. Całość ma być gotowa w ciągu kilku najbliższych lat, choć wiele zależeć będzie od sytuacji gospodarczej i finansowej miasta, co w dobie koronawirusa nie jest takie łatwe do przewidzenia.

Postępowanie obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej tzn. projektów budowlanego oraz wykonawczego w oparciu o zwycięski projekt konkursowy biura Analog Piotr Śmierzewski ze Szczecina oraz opracowaną przez to samo biuro szczegółową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną priorytetowego obszaru rewitalizacji w Dąbrowie Górniczej z października 2019 r.

Inwestycja zlokalizowana na terenie dawnej Dąbrowskiej Fabryki obrabiarek DEFUM obejmuje zespół budynków mieszkalno-usługowo-biurowych wraz z parkingami podziemnymi i naziemnym oraz elementami zagospodarowania terenu. Przewiduje wyremontowanie i adaptowanie do nowych funkcji części istniejących budynków, a części z nich ich wyburzenie i uzupełnienie budynkami nowo projektowanymi.

Jako pierwszy na terenie byłego DEFUM został wyburzony pofabryczny budynek z muralem Emila Skody.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dąbrowa Górnicza: Fabryka Pełna Życia - wyburzyli halę fabry...

Przypomnijmy, że pierwszy budynek (dawnego warsztatu elektrycznego) został już odrestaurowany i pełni rolę wielofunkcyjnego obiektu pilotażowego.

Zasięg projektów w pierwszym etapie obejmuje przygotowanie projektów budowlanych całego obszaru inwestycji w zakresie zagospodarowania terenu, małej architektury oraz sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej i teletechnicznej, oraz tzw. obszaru centralnego projektu w zakresie branży drogowej, zieleni, systemu informacji wizualnej, a także projektów budowlanych poszczególnych obiektów w branżach: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej wraz z wytycznymi do planów ochrony zdrowia.

W czwartek 4 czerwca 2020 roku rozpoczęło się wyburzanie biurowca DEFUM Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dąbrowa Górnicza. Biurowiec DEFUM jest wyburzany. Ponad 50-l...

Dopiero po przyjęciu i zatwierdzeniu przez zamawiającego projektów budowlanych wykonawca będzie mógł sporządzić projekty wykonawcze. Obszar całej inwestycji wynosi 48 tysięcy 879 metrów kwadratowych, a obszar centralny ma około 18 tysięcy 550 metrów kwadratowych.

Spółka Fabryka Pełna Życia została powołana dla realizacji priorytetowych zadań określonych w Programie Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej, wpisując się w cele określone w Strategii Rozwoju Miasta Dąbrowa Górnicza 2022.

- Z tego powodu w pierwszym etapie działalności, zadaniem priorytetowym spółki jest rewitalizacja terenów byłej fabryki obrabiarek DEFUM oraz terenów przyległych do dworca kolejowego – mówi Wojciech Czyżewski, prezes zarządu spółki Fabryka Pełna Życia.

Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek PONAR-DEFUM od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców.

Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.

- Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej tożsamości miejsca – mówi prezes Wojciech Czyżewski i dodaje: - Rośliny w Fabryce Pełnej Życia zaplanowano jako integralną część zabudowy. Kompozycje roślinne będą nawiązywać do gatunków występujących na obszarze Zagłębia, w oparciu o sporządzoną inwentaryzację dendrologiczną. Ponadto, dobór roślinności wzbogacono o gatunki kojarzone z krajobrazem Dąbrowy Górniczej i jej okolic. W celu maksymalnego zmniejszenia ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych w koncepcji architektonicznej zaproponowano zastosowanie tzw. zielonych dachów retencyjnych oraz powtórne wykorzystywanie wód opadowych.

Obecnie na terenie dawnego DEFUM trwa wyburzanie liczącego sobie ponad 50 lat dawnego biurowca, który nie wpisał się w nową koncepcję urbanistyczną. Jego usunięcie ma otworzyć dla mieszkańców przestrzeń od strony ul. Kościuszki oraz Placu Wolności. Jako pierwsza odeszła w niebyt stara hala fabryczna z charakterystycznym muralem Emila Škody, czeskiego współwłaściciela Dąbrowskiej Fabryki Maszyn, istniejącej od roku 1882 i znanej później jako Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM.

To jest zabawne

Fabryka Pełna Życia – fakty i liczby

Fabryka Pełna Życia to:

  • zielony rynek,
  • 13 zielonych tarasów na dachach,
  • browar miejski z restauracją,
  • 20 konceptów kulinarnych,
  • 5 budynków biurowo-usługowych,
  • 35 pokoi w hotelu butikowym,
  • 9 budynków mieszkalnych,
  • wieża widokowa,
  • zielony pasaż,
  • multimedialne centrum konferencyjno-wystawowe,
  • wypożyczalnia rowerów miejskich,
  • wypożyczalnia rowerów elektrycznych,
  • stacje ładowania samochodów,
  • miejsca postojowe dla rowerów,
  • 5 tras tematycznych,
  • 650 miejsc parkingowych.
  • około 2000 miejsc pracy,
  • około 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni usługowej, biurowej i mieszkalnej.

- Przyjęliśmy założenie, że Fabryka Pełna Życia będzie miejscem relaksu, gdzie będzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się dobrej kawy i zjeść coś dobrego – nowego w mieście. Będzie to miejsce z bogatą ofertą eventów kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych – podkreśla Wojciech Czyżewski.

Termin na składanie ofert w przetargu mija 14 lipca 2020 r.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera