Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak i nie dla wydobycia węgla pod Imielinem. Straszenie, groźby karalne, obrażanie

JOL, TOS
tos
Ostry spór w sprawie wydobycia węgla pod Imielinem. Straszenie, groźby karalne, obrażanie - taki styl walki z tymi, którzy nie zgadzają się na fedrowanie pod Imielinem, wybrali zwolennicy kopalni. Wpisy na Facebooku są skandaliczne.

"... Przewidywana w przyszłości eksploatacja złóż Imielin Północ, Ziemowit Głęboki oraz Piast Glęboki warunkuje dalsze funkcjonowanie kopalni Piast-Ziemowit" - mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

14 czerwca ma zapaść decyzja środowiskowa wydana przez GDOŚ.

Plany rozbudowy kopalni Piast-Ziemowit i wydobycia węgla pod Imielinem podzieliły mieszkańców miasta. Jedni są przeciw, inni za. Jedna i druga strona ma prawo do swojego stanowiska. Problem w tym, że grupa "TAK dla wydobycia" sięga po słowa nie tylko ostre, ale i obraźliwe, a przede wszystkim obliczone na wywołanie strachu.

"Związkowcy Sierpnia 80 rzucają groźbami w mieszkańców śląskiego Imielina na lewo i prawo: "Będziesz wisiał", lajk=symboliczny kilof w głowę, "spuścimy ci wpierdol"..." - pisze na Twetterze Marek Józefiak z grupy sprzeciwaiającej się fedrowaniu pod Imielinem.

Groźby pod adresem przeciwników kopalni wysyłane są na Facebooku pod szyldem strony "Tak dla wydobycia w Imielinie". Józefiak kieruje podejrzenia w kierunku „Sierpnia 80”, jednak ta organizacja związkowa stanowczo odcina się od tej strony.

Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80:
Jesteśmy znani z ostrego języka i nie potrzebujemy fikcyjnych stron, żeby w dobitny sposób artykułować nasze opinie. Ze stroną "Tak dla wydobycia w Imielinie" nie mamy jednak nic wspólnego. I nie oceniam tego, co jest tam publikowane ani tego, w jaki sposób osoby związane z tą stroną polemizują z przeciwnikami inwestycji górniczej w Imielinie.

Mówienie dobitnie i bez ogródek nie oznacza obrażania, grożenia czy innego straszenia. Tu granice zostały przekroczone.

Fedrowanie pod Imielinem

Fedrowanie pod Imielinem Polska Grupa Górnicza chce rozpocząć jeszcze w tym roku. Wejście na znajdujące się tam złoża węgla to szansa na wydłużenie żywotności kopalni Piast-Ziemowit aż do 2068 roku.

Kopalnia to jednak nie tylko miejsca pracy, ale i negatywne skutki dla środowiska, których Imielin już doświadczył. Jak mówi burmistrz Jan Chwiędacz, kopalnia Ziemowit już „kopie” pod Imielinem, m.in. w rejonie ul. Grzybowej. Tak było też wcześniej, czego skutkiem jest chociażby zalewisko w rejonie ul. Drzymały, niedaleko planowanego przebiegu nowej trasy S1.

- Mieszkańcy wiedzą, jakie szkody górnicze powstają. Mamy też wielu nowych mieszkańców, którzy budowali domy nie wiedząc, że kopalnia chce fedrować pod miastem. A co roku w Imielinie przybywa 100-150 nowych domów - mówi burmistrz.

Imielińska część nowej kopalni ma powstać na terenie istniejącego dzisiaj szybu wentylacyjnego WII przy ul. Karolinki. Na początku Polska Grupa Górnicza chce tam zbudować pomieszczenia socjalne, a potem zainstalować maszynę wyciągową, by mogli tędy zjeżdżać do pracy górnicy. Urobek miałby być początkowo odstawiany do zakładu przeróbki kopalni Ziemowit. Na budowę kopalni Imielin Północ oraz na rozbudowę kopalń Ziemowit i Piast PGG chce łącznie przeznaczyć 8 mld zł.

Polska Grupa Górnicza zapewnia, że rozwiązania przyjęte dla zagospodarowania złoża „Imielin Północ” minimalizują oddziaływania na powierzchnię terenu.

Na razie zarówno miasto, jak i PGG czekają na decyzję GDOŚ. Planu B Imielin nie ma. Zapowiada odwołanie, jeśli decyzja b ędzie niekorzystna.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Ambasador USA: Wizy zniesiemy najpóźniej w 2020

Kto zarobił na OFE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo