Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądało rondo w Katowicach, zanim powstał tunel. Zobaczcie ARCHIWALNE ZDJĘCIA

KT
Kto pamięta korki przed powstaniem tunelu? Zobacz zdjęcia jak kiedyś wyglądało najsłynniejsze śląskie rondo w Katowicach i jak je przebudowywano.
Kto pamięta korki przed powstaniem tunelu? Zobacz zdjęcia jak kiedyś wyglądało najsłynniejsze śląskie rondo w Katowicach i jak je przebudowywano. ARC DZ
Rondo w Katowicach wraz z podziemiami powstało w 1965 roku. Do 2000 roku pod rondem mieściło się kilka sklepików, bar, punkt totolotka, cztery miejskie toalety i budki telefoniczne. Wtedy miasto postanowiło je przebudować, wybudować tunel i zagospodarować miejsce przy przystankach tramwajowych. Od tej pory przy rondzie gen. Jerzego Ziętka wiele się zmieniło. Powstał węzeł drogowy umożliwiający szybkie przemieszczanie się samochodów. Kto pamięta korki przed powstaniem tunelu? Zobacz zdjęcia jak kiedyś wyglądało najsłynniejsze śląskie rondo i jak je przebudowywano.

Rondo Ziętka to duży węzeł drogowy się w centrum Katowic. Umożliwia ruch na osi północ-południe − aleja W. Korfantego, oraz swobodny ruch tranzytowy na osi wschód-zachód − droga krajowa nr 79, DTŚ (ulica Chorzowska, aleja Walentego Roździeńskiego). Na platformie ronda stanęła szklana kopuła. Znajduje się w niej między innymi galeria Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zwana „Rondem Sztuki”.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Rondo w Katowicach z podziemiami powstało w lipcu 1965 roku. W podziemiach zaplanowano m.in.

  • sklep galanterii luksusowej,
  • sklep cukierniczy,
  • sklep perfumeryjny,
  • sklep z pamiątkami,
  • bar kawowy,
  • kwiaciarnię,
  • punkt totolotka oraz karolinki,
  • dwa kioski ruchu,
  • cztery WC
  • osiem budek telefonicznych.

W latach 2000-2005 zdecydowano się całkowicie przebudować rondo.

Przebudowa ronda pochłonęła łącznie kilkaset milionów złotych. 9 grudnia 2006 r. oddano dwunawowy tunel, który umożliwia użytkownikom DTŚ w ciągu drogi krajowej nr 79 bezkolizyjny przejazd przez centrum Katowic, który 21 września 2017 nazwano Tunelem Katowickim.

Nie przegapcie

Wjazd do miasta umożliwią dwie drogi serwisowe znajdujące się na stropach tunelów, prowadzące do ronda. Rondo pełni także funkcję centrum przesiadkowego. Zostały utworzone nowe przystanki autobusowe i tramwajowe, które są dostosowane również do obsługi osób niepełnosprawnych.

Kto pamięta korki przed powstaniem tunelu? Zobacz zdjęcia jak kiedyś wyglądało najsłynniejsze śląskie rondo w Katowicach i jak je przebudowywano.

Tak wyglądało rondo w Katowicach, zanim powstał tunel. Zobac...

Rondo im. gen. Jerzego Ziętka obecnie ma trzy poziomy.

Na najniższym poziomie (poziom "-1", poziom techniczny) znajdują się urządzenia nadzorujące pracę tunelu drogowego oraz jeden z dwóch kiosków.

Na parterowym poziomie (poziom "0", poziom wystawienniczy) znajduje się galeria Rondo Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kiosk oraz Centrum Utrzymania Tunelu.

Na górnym poziomie (poziom "+1", poziom gastronomiczno-wystawienniczy) znajduje się Klub i Restauracja Królestwo oraz jedna z galerii ASP. W kopule funkcjonują również windy dla niepełnosprawnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera