Tak mieszkańcy Śląska walczyli z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja! ZOBACZCIE

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja!
Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja! Archiwum Dziennika Zachodniego
Tak wyglądała relacja dziennikarzy Dziennika Zachodniego z zalanych miejscowości, którą publikowaliśmy dokładnie 18 maja 2010 roku. Dramatyczna walka z żywiołem miała miejsce na całym Śląsku!

Spis treści

Zdjęcia z zalanego Śląska

Gliwice. Walczyli o wały

Sytuacja w mieście nie uległa zmianie. Wczoraj broniono wałów i zabezpieczano zalewane obiekty: bibliotekę Politechniki Śląskiej, Technopark Gliwice, budynki Politechniki Śląskiej położone przy ul. Konarskiego, Liceum Ogólnokształcące nr 10, Szpital Onkologiczny w Gliwicach. Zagrożony jest most na ul. Wrocławskiej oraz zagrożone zalaniem centrum miasta Gliwice (wzdłuż koryta rzeki Kłodnicy). W gminie Gierałtowice: w rejonie miejscowości Przyszowice trwa obrona wałów przeciwpowodziowych na rzece Kłodnicy. Przy ul. Makoszowskiej wypompowywano wodę z zalanych okolic wałów.

Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja!
Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja! Archiwum Dziennika Zachodniego

Katowice: puste tory

Zalane były ulice: Załęska, Szadoka, Zgody w Ligocie, Żeliwna. Podobnie tory: między Brynowem a Ligotą. Wszystkie pociągi jadące w stronę Bielska-Białej oraz Zebrzydowic kierowane były objazdami, co powodowało opóźnienia sięgające nawet do 80 minut. Całkowicie wyłączony z ruchu był przystanek w Brynowie. We wtorek woda zalała kolejny objazd - linię przez Panewniki do Ligoty, którą kierowano wszystkie pociągi do Bielska i Wisły. Zawieszono kursowanie wszystkich pociągów z Katowic do stacji Tychy Miasto. W końcu i ten objazd zalało.

Bieruń Miasto pod wodą

Bieruń został podmyty przez cztery rzeki Wisłę, Przemszę, Gostynkę i Mleczną. Ewakuowano około 2000 osób. Niektóre gospodarstwa były zalane po dachy. W Bijasowicach przerwany został wał na rzece Gostynia. Ewakuowano mieszkańców. W Czarnuchowicach wysoki poziom wody był na Wiśle i Potoku Goławieckim. Ewakuowano ludzi. W Lędzinach w dalszym ciągu zamknięty jest pas jezdni DK 1 na odcinku Lędziny - Tychy. Na jezdni powstała wyrwa o powierzchni 10 m kw.

Wczoraj w Bieruniu doszło do przykrego incydentu. Pijani chuligani zaatakowali strażaków i policjantów broniących mostu.

Zabrze: w Makoszowych ewakuowano 80 osób

Zalana jest dzielnica Makoszowy. Z powodu przesiąkania wałów nad Kłodnicą na ul. Legnickiej powstało gigantyczne rozlewisko. Zalane są także ulice: Oświęcimska, Szymały i Styki. Poziom wody jednak stopniowo się obniża. W Makoszowych ewakuowano 70 osób. Większość pojechała do rodzin, 29 osób skorzystało z noclegów zaoferowanych przez miasto w hali Pogoni.
Mysłowice Jest bezpieczniej

Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja!

Tak mieszkańcy Śląska walczyli z powodzią w 2010 roku. Relac...

Zalana wodą jest dzielnica Mysłowic Krasowy, a konkretnie ul. Plebiscytowa. W centrum miasta problemy mają mieszkańcy ulic Kołłątaja i Kaczej. Z kolei w Dziećkowicach ulicy Długiej. Trudności są na skrzyżowaniu Batalionów Chłopskich i Nałkowskiej. Zamknięte są ulice Boliny, Sosnowiecka, Świerczyny, Obrzeżna Północna, Piastów Śląskich, Plebiscytowa, Orzeszkowej w Brzezince. Nie kursuje także tramwaj linii 14 do Katowic.
Prognoza: wały mogą nie wytrzymać

Najgorsza sytuacja jest w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Choć wody nie przybywa, to przemoknięte wały mogą nie wytrzymać.
Ogromnym utrudnieniem dla funkcjonowania całego regionu jest sytuacja na kolei. Ruch pociągów częściowo jest sparaliżowany. Podobnie jest na drogach. Ta sytuacja może potrwać jeszcze dwa-trzy dni. W powiecie gliwickim - w Przyszowicach nadal grozi ewakuacja.

Bielsko-Biała: nadal groźnie

Sytuacja na terenie Bielska-Białej, gminy Bestwina, Buczkowice, Porąbka stabilizuje się. W Bielsku -Białej uszkodzona jest ul. Żywiecka w rejonie budowanej obwodnicy miasta. Dla ciężarówek zamknięta jest ul. Krakowska od ul. Lwowskiej. Utrudnienia w ruchu są na ul. Nad Potokiem. Podtopienia występowały w centrum miasta w rejonie ul. Partyzantów, ks. Kusia, Przędzalniczej, Bestwińskiej.
Na szczęście poziom Soły w ciągu ostatniej doby obniżył się i sytuacja w okolicy byłego obozu Auschwitz I nie budzi już obaw.
Cieszyn Zawieszone zajęcia w szkołach i przedszkolach.

Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja!
Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja! Archiwum Dziennika Zachodniego

Zajęcia są zawieszone w przedszkolach w Wiśle, Cieszynie, Skoczowie, Międzyświeciu, Brennej, Górkach Małych, Górkach Wielkich, Strumieniu, Drogomyślu, Hażlachu, Ustroniu, Pruchnej, Zabłociu, Puńcowie.

W powiecie cieszyńskim nadal są spore podtopienia. Najgorzej w Skoczowie, gdzie wylała Bładnica.

W gminie Czechowice-Dziedzice: ewakuacja 200 osób

W związku z zagrożeniem ewakuowano 200 osób i zwierzęta hodowlane. Podczas ewakuacji zostały poszkodowane 3 osoby. Część ewakuowanych udało się do rodzin, wyznaczonych szkół, obiektów OSP. Niektóre osoby odmówiły ewakuacji i nadal są we własnych domach. Mieszkańcy mieli pretensje do rządu o brak pomocy gminie w walce z żywiołem.

Wczoraj wody w jeziorze Goczałkowickim już nie przybywało. Nie udało się zapobiec zalaniu oczyszczalni ścieków. Walczono o to by zapobiec skażeniu.
Jeszcze popada, ale coraz słabiej
W powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim, żywieckim obowiązują alarmy przeciwpowodziowe. W Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zalana została oczyszczalna ścieków, służby sanitarne spróbują zapobiec skażeniu.

Rybnik: podtopionych kilkadziesiąt budynków

W Rybniku na ul. Partyzantów i Mikołowskiej podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków, a w okolicy zagrożonych było 40 kolejnych. Zabezpieczano tam przedszkole i zbiory biblioteki.

W Rybniku Stodoły stale kontrolowana jest sytuacja przez służby elektrowni Rybnik. Z kolei w Stanowicach podtopionych jest kilkanaście budynków.
Racibórz Odwołane lekcje, zamknięte szkoły

W całym regionie nadal zamkniętych jest także kilkanaście szkół i przedszkoli. Lekcje zawieszono między innymi Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Zespole Szkół Specjalnych i Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Zamknięte do odwołania są także Gimnazjum nr 2, szkoły podstawowe nr 3 i 1, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu oraz podstawówka w Olzie. Zajęcia nie odbywają się także w przedszkolach numer 24 i 11 w Raciborzu oraz w placówkach w Rudniku i Turzu.

Ogromne utrudnienia w ruchu w powiatach: wodzisławskim i raciborskim

Przedwczoraj zamknięta została droga wojewódzka numer 936 Krzyżanowice-Buków, na tej samej drodze w Bukowie, zamknięty jest także most. W Raciborzu nadal jest nieprzejezdny most na kanale Ulga w kierunku Markowic. W związku z tym objazd w kierunku Gliwic został wyznaczony ulicą Rybnicką, Drzewieckiego w kierunku Markowic. Od wtorkowego poranka nie można także dojechać do przeprawy promowej w Grzegorzowicach (gmina Rudnik). Na odcinku kilkuset metrów zalana jest droga wojewódzka numer 421. W tej samej gminie woda zalała także całkowicie trasę Grzegorzowie-Lasaki-Sławików.
Rudnik Nieprzejezdne trasy

W gminie Rudnik zalana została cała miejscowość Lasaki. Pod wodą znalazło się aż 160 hektarów ziemi i 60 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Część mieszkańców ewakuowano. Fatalna sytuacja była też w Grzegorzowicach, gdzie pod wodą znalało się 150 hektarów gruntów i 40 budynków. W pobliskich Łubowicach zalało 185 hektarów i 12 gospodarstw.
Kuźnia Raciborska Kłopoty na drogach

Racibórz raczej powinien ocaleć

Przez Racibórz może przepływać woda, która w Miedoni ma poziom 9 m. To znak, że woda raczej nie przeleje się nad wałami i nie zaleje miasta. Długotrwałe opady deszczu spowodowały jednak osłabienie wałów. Służby zwracają się z prośbą, aby osoby postronne nie chodziły po wałach oraz w ich pobliżu, co mogłoby spowodować dalsze osłabienie, a w efekcie - uszkodzenie wałów.

Częstochowa. Walka o chłodnię i amoniak

Zalaniem zagrożona jest chłodnia, w której zgromadzono około 10 ton amoniaku. W rejonie ulicy Żabiej zagrożony jest Szpital Miejski im. Rydygiera. W dzielnicach Zawodzie, Aniołów, Stradom i Bugaj zalanych zostało wiele ulic. Na częstochowskim Zawodziu przejezdna jest tylko ul. Mirowska i Złota, zalany jest wylot na Olsztyn oraz ul. Żyzna przy Poselskiej.
Utrudnienia są na DK-1. Zalane są dwa pasy ruchu w kierunku Katowic, spowolniony ruch odbywa się trzecim. Utrudnienia w ruchu występują również na DK-1 przed Częstochową od strony Katowic.
W Słowiku Warta rozerwała wał przeciwpowodziowy, zamknię-to drogi dojazdowe. Rzeka przelała się też przez wały w Skrzydlowie i Mstowie. W samym Mstowie zagrożony jest most łukowy na ul. Kościelnej.

Blachownia Woda ciągle płynie

W mieście zalane są ul. Wczasowa, Nadrzeczna i Piastów. Pod wodą są też sołectwa Cisie, Wyrazów, Łojki, Konradów. Nieprzejezdna jest droga między Blachownią a Cisiem. Wczoraj ciągłe opady deszczu sprawiały, że woda napływała od nowa tam, gdzie przed chwilą została wypompowana. Podtopionych było 25 budynków mieszkalnych.
Kamienica Polska Nieprzejezdne trzy miejscowości

W gminie nieprzejezdne są drogi w trzech miejscowościach Rudniku Wielkim, Kamienicy Polskiej oraz łącznik między Kamienicą Polską a Zwadą. Zalany jest jeden most, podtopionych 40 zostało budynków, zalane są dwa. Strażacy chcieli ewakuować część mieszkańców, ale oni odmówili.

W gminie zagrożone jest ujęcie wody, przepompownia i oczyszczalnia ścieków.
Lubliniec Zagrożone stawy

Zalane zostały Pusta Kuźnica i Kokotek w Lublińcu, Kośmidry w gminie Pawonków oraz Piłka w gminie Koszęcin.

Będzin. Strażacy uratowali namoknięte wały

Opanowano sytuację na wałach Czarnej Przemszy, którym jeszcze wczoraj groziło przerwanie. Części miasta mogła wtedy zostać zalana. Miejsce zostało jednak zabezpieczone przez ratowników workami z piaskiem. To niestety spowodowało zamknięcie ul. Krasickiego. Na szczęście ta decyzja nie miała istotnego wpływu na funkcjonowanie komunikacji w mieście.

Z kolei z Boleradza na granicy Będzina i Wojkowic ewakuowane zostały trzy osoby do budynku szkoły podstawowej i gimnazjum, a kilkanaście kolejnych powodzian znalazło schronienie u rodziny i znajomych. Ewakuowanym zapewniono ciepłe posiłki, miejsca noclegowe, sanitariaty. Zabrali ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Pracownicy MOPS-u ustalają, jaka tym osobom potrzebna jest pomoc. W gminie zabrakło worków na piasek. Wczoraj dokupiono 10 000 nowych.

Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja!
Tak Śląsk walczył z powodzią w 2010 roku. Relacja Dziennika Zachodniego z 19 maja! Archiwum Dziennika Zachodniego

Czeladź Mieszkańcy szczęśliwie uniknęli ewakuacji

Zanikające w nocy opady deszczu i utrzymywana na stałym poziomie wielkość zrzutu wody ze zbiornika retencyjnegow Kozłowej Górze i Przeczycach pozwoliły wstrzymać decyzje o ewakuacjach ludzi z miejsc zagrożonych w Czeladzi, a także w gminach Bobrowniki i Wojkowice. Jeszcze we wtorek to ryzyko było spore. Obecnie sytuacja jest dużo lepsza i zagrożenie dla mieszkańców minęło. Dziś jednak ze zbiorników znów będzie spuszczana woda.
Siewierz Pod zamkiem woda coraz mniejsza

Sosnowiec Dworzec i przejścia podziemne zalane

Ewakuowano rodziny z zalanego mieszkania w kamienicy przy ul. Mikołajczyka 14 do lokalu zastępczego, zapewnionego przez gminę. Uniknięto za to ewakuacji z podtopionych terenów przy ul. Wopistów, Naftowej i Szenwalda. Służby miejskie zabezpieczają miejsca najbardziej narażone na ponowne podtopienia.
Zalane są cały czas przejścia podziemne pod Estakadą przy ul. 3 Maja i w rejonie Egzotarium, przy ul. Piłsudskiego.
Będzin, Dąbrowa Górnicza Zamknięte drogi i tory kolejowe
W Będzinie utrudniony był dojazd do dzielnicy Łagisza, zamknięte są ulice Energetyczna i Odrodzenia. W gminie Mierzęcice zamknięte były ulice Nadbrzeżna i Swobody.

Nie przeocz

Zobacz także

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie