Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak się budowała Polska

Redakcja

1920 rok/ STATUT ORGANICZNY WOJ. ŚLĄSKIEGO PODSTAWĄ PRAWNĄ SAMORZĄDU II RP

15 lipca 1920 r. polski Sejm Ustawodawczy uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego.

Był to krok politycznej zachęty, mający zmotywować ludność do opowiedzenia się w plebiscycie za Polską. Ale w ten sposób województwo śląskie, w 1920 r. jeszcze nieistniejące, weszło do II RP wyposażone w liczne atrybuty samorządu - Sejm Śląski, własny budżet i własny Skarb Śląski.

1922 ROK/ CZĘŚĆ GÓRNEGO ŚLĄSKA PRZYŁĄCZONA DO POLSKI. TO WYNIK PLEBISCYTU ORAZ III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

20 czerwca 1922 r., Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkracza na Śląsk. Wojsko przejęło część Górnego Śląska przyznaną Polsce decyzją Konferencji Ambasadorów. Do historii przeszło powitanie na moście w Szopienicach. 16 lipca 1922 r. odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską. Podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę.

1926 ROK/ SPRZECIW WOBEC ZAMACHU STANU BYŁ MOŻLIWY NA ŚLĄSKU W DNIACH PRZEWROTU MAJOWEGO

12 maja 1926 r. Wojciech Korfanty doradza premierowi Witosowi, by ten wprowadził stan wyjątkowy i nawet po utracie kontroli nad stolicą nie rezygnował z walki z piłsudczykami.

Miałaby być kierowana z Poznania i prowadzona w oparciu m.in. o Górny Śląsk. 17 maja Korfanty wygłasza mowę wzywającą do zwołania Zgromadzenia Narodowego poza Warszawą. Logicznym miejscem były Katowice.

1989 rok/ PIERWSZE (PRAWIE) WOLNE WYBORY PARLAMENTARNE

4 i 18 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu.

Po raz pierwszy mogliśmy głosować na kandydatów niepodległościowej opozycji z drużyny Solidarności, którzy na ulotkach wyborczych mieli zdjęcie z Lechem Wałęsą. Wybory 1989 roku (tzw. wybory do Sejmu kontraktowego) - przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu.

1990 ROK/ KONIEC RAD NARODOWYCH, CZAS NA RADY GMIN

W marcu 1990 r. Sejm kontraktowy uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. Na jej podstawie w ponad dwóch tysiącach istniejących gmin wprowadzono prawdziwy samorząd.

27 maja 1990 r. przeprowadzono wybory do rad gmin - pierwsze całkowicie wolne po 1989 roku. Nowo wybrane rady gmin wybrały władze wykonawcze: prezydentów, burmistrzów i wójtów.

1995 rok/ KONTRAKT REGIONALNY DLA WOJ. KATOWICKIEGO

5 października 1995 r. Rada Ministrów i strona społeczna podpisały Kontrakt Regionalny dla Województwa Katowickiego. Intencją sygnatariuszy było zapewnienie warunków do transformacji regionu. Kontrakt umożliwił powstanie instytucji mających na celu wspieranie przedsiębiorczości, przyszłą integrację z UE i powstrzymanie degradacji ekologicznej.

1999 ROK/ REFORMA ADMINISTRACYJNA I SAMORZĄDOWA

1 stycznia 1999 r. nastąpił kolejny etap reformy samorządowej. Polegał na wprowadzeniu, poza gminami, również powiatów i samorządowych województw. Miało ich być nie 49, ale 16. Pomysł przywrócenia powiatów

pojawił się już w latach 1992-1993, a jego autorem w rządzie Hanny Suchockiej był prof. Michał Kulesza, pełnomocnik ds. reformy także w rządzie Jerzego Buzka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!