Tak się kończy historia PKS Rybnik. Ostatni kurs w nocy z 30...

  Tak się kończy historia PKS Rybnik. Ostatni kurs w nocy z 30 września na 1 października

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ostatni kurs PKS Rybnik
  1/23
  przejdź do galerii

  Ostatni kurs PKS Rybnik ©Barbara Kubica/Dziennik Zachodni

  PKS Rybnik nie istnieje. 30 milionów przejechanych wozokilometrów w ciągu ostatnich 20 lat. Setki byłych pracowników i wielu obecnych, którzy nie wyobrażają sobie innej pracy. Dziś w nocy przestał istnieć rybnicki PKS, firma z bogatymi tradycjami, którą kilka lat temu postawiono w stan likwidacji. W ostatnią, sentymentalną podróż wysłużonym autobusem wyruszyli wczoraj pracownicy przedsiębiorstwa, mieszkańcy Rybnika. Była nawet pogrzebowa szarfa...
  Były wspomnienia, anegdoty, ale też ogromny żal. W nocy ok. 30 osób - mieszkańców Rybnika, symaptyków komunikacji miejskiej, wyruszyło wysłużonym autobusem w sentymentalną, ostatnią podróż PKS-u. Chętni wsiedli do wysłużonego MAN-a na przystanku przy ulicy 3-go Maja.

  Jeszcze kilka lat temu tuż obok stał potężny dworzec PKS. Zburzono go, by w tym miejscu wybudować Biedronkę. Następnie autobus, przystrojony pogrzebową szarfą przejechał z centrum miasta do Jejkowic, a potem do Niedobczyc, Radlina, aż na dworzec komunikacji miejskiej na rybnickich Nowinach. Tam na pasażerów czekała niespodzianka - nowiutki przegubowy autobus firmy Kłosok, która od dziś, po tym jak wygasła umowa na usługi PKS-u zastąpi przedsiębiorstwa na rybnickich drogach.

  - Teraz już nie płaczemy, teraz wspominamy i traktujemy tę podróż z sentymentem. Szkoda tej firmy, bo to było dobre miejsce do pracy. Były różne czasy, lepsze, gorsze, ale nie było źle - mówiła nam Jolanta Sopalska, księgowa w PKS.

  - Przepracowałam w firmie 40 lat pracy, muszę jeszcze 2 lata dopracować do emerytury, ale chyba uda się przejść na świdczenie - dodaje.

  Przed laty, kiedy PKS w Rybniku radził sobie najlepiej, w zakładzie zatrudniano nawet 600 osób - kierowców, konkuktorów. - Byliśmy zgraną ekipą. Do pracy dojeżdżało się pierwszymi ogórkami - śmieje się pani Jolanta.

  Za kierownicą autobusu, który wyruszył po raz ostatni na rybnickie drogi siedział Józef Mandrysz.

  - 2 lipca minęło mi 35 lat pracy w PKS. To, że siedzę dziś za kierownicą tego autobusu traktuję jak zaszczyt - mówi nam pan Józef.

  Dla niego dziś zaczął się nowy etap w życiu. Przechodzi do prywatnej firmy, która przejęła kursy PKS. - Nie muszę się nawet nowych tras uczyć - śmiał się pan Józef.


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo