Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak to można czekać na autobus! Kosmiczną wiatę przystankową zaprezentowano w Katowicach. To Wenus z Pilchowic

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Wiata przystankowa Wenus
Wiata przystankowa Wenus Materiały prasowe
Wenus - tak nazywa się najnowocześniejsza polska wiata przystankowa, stworzona przez śląską firmę z Pilchowic. Na razie stoi tylko w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie 2 i 3 października 2019 odbywa się XVII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów. To to odbyła się premiera wiaty Wenus.

Jak informuje producent, firma Budotechnika z Pilchowic koło Gliwic, wiata przystankowa Wenus jest ekologiczna, oszczędna, funkcjonalna oraz nowoczesna. Zaprezentowano ją w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w trakcie XVII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.

Przystanek kosztuje od ok. 17 tys. zł w wersji bez innowacji (ale z designerską ławką) do ok 60 tys. zł w wersji z pełnym wyposażeniem prezentowanym podczas Forum Kapitału i Finansów.

Wenus w wersji full to wiata "wszystkomająca". Ma więc:

  • zieloną ścianę z bluszczu,
  • futurystyczną, podgrzewaną ławkę z kompozytu,
  • WiFi,
  • porty USB do podładowania urządzeń mobilnych,
  • ładowarkę indukcyjną,
  • 75-calowy multimedialny,
  • wandaloodporny ekran z funkcją wyświetlenia kilku treści jednocześnie takich jak: informacje miejskie, reklamy, daty, godziny, miejsca, a nawet już niebawem aktualnego stężenia pyłków zawieszonych.

To tylko kilka z wielu funkcji, jakie oferuje nowa designerska wiata przystankowa od pilchowickiej Budotechniki. Jednak wyjątkowość tego przystanku kryje się w jego wnętrzu.

Inteligentna wiata Wenus

Wiatę Wenus można śmiało nazwać inteligentną. Ultraoszczędne oświetlenie reaguje na obecność użytkownika, a podgrzewana ławka posiada systemem kontroli zużycia i poboru energii dopasowanej do temperatury otoczenia. Wszystkimi funkcjami wiaty można sterować i zarządzać zdalnie oraz obserwować, czy nie padła ofiarą wandalizmu dzięki zainstalowanym kamerom monitoringu.

Hybrydowe zasilanie, które kojarzy nam się głownie z samochodami. W tym wypadku łączy energię słoneczną pozyskaną za pomocą paneli fotwoltaicznych oraz tradycyjną. Dzięki takiemu rozwiązaniu podstawowe funkcje, takie jak oświetlenie, ładowarki oraz WiFi zasilane są w pełni ekologicznie.

To przystanek jutra

Jak podkreśla Marcin Włodarczyk z Budotechniki, nowa wiata przystankowa nie jest melodią przyszłości, lecz przystankiem jutra. Dzięki swej wszechstronności doskonale sprawdzi się w małej gminie, mieście, jak i dużej metropolii. Posiada wszystkie to, czego współcześnie można oczekiwać od tego typu przystanków. Nawet umiejscowienie portów, USB jest ukłonem w kierunku osób z niepełnosprawnościami, dla których również jest przystosowana. Dla osób poszukujących wyłącznie podstawowych funkcji przystanku na jednej ze ścian wiaty znalazła się natomiast wielkoformatowa gablota na rozkład jazdy.

Producentem tego inteligentnego przystanku jest znana od ponad 30 lat firma Budotechnika z Pilchowic, która już wielokrotnie zmieniała obraz obiektów małej architektury w Polsce. Z jej deski kreślarskiej wyszły charakterystyczne dla lat 90. wiaty Beta z dachem w kształcie polowy walca lub też takie modele jak Merkury oraz Orion, które spotkać można obecnie w całym kraju. Czy Wenus powtórzy sukces? Czas pokaże.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera