MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak w Bielsku-Białej świętowano finał Dni Bezpieczeństwa! Barwny korowód przeszedł ulicami miasta – ZOBACZCIE ZDJĘCIA

KL
Uczniowie z bielskich szkół świętowali Dni Bezpieczeństwa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uczniowie z bielskich szkół świętowali Dni Bezpieczeństwa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa UMBB
Za nami już 29. Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego. Ich finał w Bielsku-Białej odbył się w sobotę, 8 czerwca, a szczególnym momentem wydarzenia było przejście barwnego korowodu bielskich uczniów z placu Ratuszowego na plac Wojska Polskiego. Były dziewczęta przebrane za Barbie, Smerfy, Cruella De Mon ze swoimi dalmatyńczykami. Szukajcie się na zdjęciach – wystarczy przejść do galerii.

Wielki finał Dni Bezpieczeństwa w Bielsku-Białej

29. Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego organizowane w Bielsku-Białej przez Fundację na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego miały swój uroczysty finał w sobotę, 8 czerwca. Tego dnia reprezentanci szkół licznie i w barwnych strojach postaci z przeróżnych bajek pojawili się na placu Ratuszowym, aby stamtąd przejść korowodem na plac Wojska Polskiego, gdzie odbyła się cała impreza.

Tak bawili się bielscy uczniowie podczas finału Dni Bezpieczeństwa

Były dziewczęta przebrane za Barbie, Smerfy, Cruella De Mon ze swoimi dalmatyńczykami, nieśmiertelne postaci z bajek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, a z nimi ogromna buda dla Reksia wieziona na platformie samochodu i zielony maluch z naklejonymi bajkowymi postaciami. Trzeba przyznać, że uczniowie stanęli na wysokości zadania – byli wspaniale przebrani i widać było, że bardzo dobrze się bawią.

Nie zabrakło też międzyszkolnego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego – były testy i sprawnościowa jazda samochodem lub rowerem, w zależności od wieku uczestników. Bo w przedsięwzięciu biorą udział nie tylko podstawówki, ale też szkoły ponadpodstawowe. W tym roku były to podstawówki nr 1, 3, 13, 18, 23, 25, 27, 28, 29, 30, Szkoła Podstawowa nr 36 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej, Szkoła Podstawowa nr 37, Szkoła Podstawowa nr 38 w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących i szkoły ponadpodstawowe: Branżowa Szkoła pierwszego stopnia nr 4 im. Stanisława Staszica, VIII Liceum Ogólnokształcące, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych oraz Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących.

Na placu Wojska Polskiego czekały na uczniów tor przeszkód przygotowany przez strażaków, nauka pierwszej pomocy na fantomach, pojazdy straży granicznej, możliwość dotknięcia różnych sprzętów czy włożenia policyjnego stroju – tarczy, hełmu; wiedza na temat tego, co robi i do czego używa ogromnego drona Straż Miejska; było też stoisko wojska. Na scenie wystąpiła ciocia Tunia, która w przystępny i zabawny sposób jeszcze raz przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

- Wpajanie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i kreowanie właściwych postaw może mieć różne formy i jedną z nich jest organizacja Ogólnopolskich Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego, które łączą wartości merytoryczne i praktyczne – mówiła prezeska fundacji Alina Puszyńska, która od prawie 30 lat niezłomnie szerzy wśród dzieci i młodzieży z bielskich szkół wiedzę o bezpieczeństwie na drogach.

Końcowa ocena i nagrody dla uczestników

Na zakończenie przyszedł czas na ocenę pracy uczniów nad testami i wysiłków włożonych w prezentację grup przebierańców – tu najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Władysława Jagiełły w Bielsku-Białej, przebrani za postaci z legendarnych bielskich animacji. Nagrodą dla szkoły były tablice multimedialne. Nagrody za pozostałe miejsca to projektory i urządzenia wielofunkcyjne. Indywidualni uczniowie otrzymali słuchawki, głośniki i plecaki.

- To, jak bezpiecznie i kulturalnie zachowywać się na drodze, to wiedza niezbędna, bo dzięki niej chronimy zdrowie i życie. A jeżeli już coś się stanie, to trzeba wiedzy, jak udzielać pierwszej pomocy, jak się zachowywać w sytuacjach kryzysowych. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim, którzy przychylili się do organizacji tego konkursu i wydarzenia – mówił obecny na imprezie prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Organizatorzy wydarzenia to Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej oraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

- Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci dobrych nawyków i bezpiecznych postaw. Zaprocentują one w przyszłości, kiedy już jako dorośli kierowcy usiądą za kierownicą samochodu lub na motocykl. Przy okazji najmłodsi uczą się, że policjant to osoba, do której w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Jednocześnie podczas tej imprezy zwracaliśmy uwagę dorosłym użytkowników dróg na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz wskazywaliśmy główne przyczyny wypadków drogowych, do których należą nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pieszemu na przejściu i przekroczenie dozwolonej prędkości – podsumowali wydarzenie bielscy policjanci.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni