Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak w Dąbrowie Górniczej będziemy świętować 105-lecie miasta: koncerty, wystawy, gry, sportowe emocje i wielki, urodzinowy tort

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak Dąbrowa Górnicza świętowała swoje 100-lecie. Przed Pałacem Kultury Zagłębia odbyło się m.in. specjalne przedstawienie historyczne, prezentujące dzieje miasta Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak Dąbrowa Górnicza świętowała swoje 100-lecie. Przed Pałacem Kultury Zagłębia odbyło się m.in. specjalne przedstawienie historyczne, prezentujące dzieje miasta Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Dąbrowa Górnicza ma już 105 lat. Dokładnie 18 sierpnia 1916 roku Dąbrowa Górnicza otrzymała prawa miejskie. W tym roku urodzinowe wydarzenia będą trwac aż pięć dni – od środy 18 sierpnia do niedzieli 22 sierpnia. Tak więc świętować będziemy hucznie, co po długim odosobnieniu i wszystkim, co spowodowane było COVID-19 ma dla mieszkańców szczególny wymiar. Przed nami mnóstwo atrakcji, nie zabraknie też urodzinowego tortu.

Harmonogram wydarzeń z okazji urodzin miasta:

Przez cały urodzinowy weekend można będzie oglądać dwie wystawy. Na Placu Wolności zobaczymy wystawę fotografii z przedstawienia, które odbyło się z okazji 100-lecia Dąbrowy Górniczej, a w Fabryce Pełnej Życia wystawę wyjątkowych plakatów, które zostały zaprojektowane specjalnie na 105. urodziny miasta.

18 sierpnia (środa)

godz. 18:00, Plac Wolności
URODZINOWY KONCERT – bądźcie razem z nami, by wyśpiewać Dąbrowie 200 lat!
Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej przed Pałacem Kultury Zagłębia ze specjalnym udziałem Dariusza Ziółka – twórcą hejnału Dąbrowy Górniczej

godz. 16:00-18:00, Pałac Kultury Zagłębia
Konkurs Tort dla Dąbrowy

Wyobrażacie sobie urodziny bez pysznego tortu? My nie! Dąbrowskie lokale gastronomiczne oraz prywatne osoby robiące wypieki będą miały okazję zaprezentować swoje pyszne i kreatywne torty, które formą i kształtem nawiążą do 105. urodzin miasta. Szczegóły tutaj.

19 sierpnia (czwartek)

Łapiemy oddech przed pełnym atrakcji weekendem! Zapraszamy na Plac Wolności i do Fabryki Pełnej Życia, gdzie można obejrzeć wyjątkowe wystawy.

20 sierpnia (piątek)

godz. 17:00-20:00, deptak przy Pogorii III
Festiwal literacki „Żywe Legendy”

Impreza dla dzieci i dorosłych, w ramach której odbędą się m.in. koncert piosenek bazujących na legendach dąbrowskich, premiera płyty ze słuchowiskami, spektakl dla dzieci, warsztaty, czytanie performatywne, animacje.

godz. 19:00, Muzyczna Scena Fabryki Pełnej Życia
Lab, Funkylogic, Last Robots

Lab to odpowiedź na to, co dzieje się na ulicach miast, aktualny komentarz w muzycznej pigułce i suma emocji czterech indywidualistów. LAB rozgrywa się w tramwajach, autobusach, miejskich parkach, pustych salach kinowych.

Funkylogic – Zespół Funkylogic powstał w roku 2014, kiedy gitarzysta i kompozytor Artur Szmer zaprosił do współpracy „siedmioro wspaniałych” tworząc pierwszy skład zespołu oscylującego wokół muzyki akustycznej, soul, funky. Na początku 2016 r. miała miejsce premiera debiutanckiego singla pt. „Cicho”, do którego powstał również teledysk. Niedługo po premierze zespół zawiesił działalność na 3 lata, po czym powrócił w nowym składzie z żywiołową wokalistką Weroniką Skalską na froncie.
Obecnie zespół kończy pracę nad debiutanckim albumem, na którym znajdzie się kilkanaście kompozycji, w których można usłyszeć elementy muzyki Funky, Soul, Pop czy, za sprawą zaproszonego do współpracy Rey’a Ceballo pochodzącego z gorącej Kuby, Latino. Pierwszym singlem zapowiadającym album jest utwór pt. „Fakty i Mity”, do którego powstał teledysk w formule one-shot, czyli bez żadnego cięcia – nakręcony w dąbrowskiej Fabryce Pełnej Życia.

godz. 20:00, koncert z cyklu „Muzyka nad wodą” – Pogoria III
Krzikopa

Krzikopa nawiązuje do tradycji Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, i tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) i tradycyjnych technikach śpiewu, lecz dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.

godz. 20:30, Ząbkowice – plac za Domem Kultury
Letnie Kino Plenerowe – „Banksterzy”

To opowieść o systemie bankowym, o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, generujących zdarzenia mające wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie codzienne milionów ludzi.

21 sierpnia (sobota
)

godz. 9:00, CSLiW w Parku Zielona
Finał Grand Prix Dąbrowy Górniczej w siatkówce plażowej

Finał cyklu Grand Prix w siatkówce plażowej mikstów, które poprzedziły trzy turnieje eliminacyjne – 18.07, 24.07 i 7.08.

godz. 16:00, Pogoria III
Prezentacja drużyny koszykówki MKS Dąbrowa Górnicza

W razie niepogody prezentacja zostanie przeniesiona do Hali Centrum. Wydarzenie poprowadzi Kacper Lechowicz, znany jako Kacpa.

godz. 19:00, Muzyczna Scena Fabryki Pełnej Życia
Rosalie, Audiosoulz, Matheo Da Funk

Rosalie – polska piosenkarka i kompozytorka muzyczna reprezentującego nurt współczesnego R&B.

Audiosoulz – projekt dwóch polskich producentów wydających wcześniej pod aliasem Dirty Rush & Gregor Es – twórców znanych klubowych hitów, które zyskały sympatię największych nazwisk światowej sceny EDM: Tiesto, Martin Garrix, David Guetta, Hardwell, Afrojack. Ich produkcje zostały odsłuchane ponad 24 miliony razy na Spotify, zyskując przy tym niemal 4 miliony stałych obserwujących.

godz. 21:30, Park Hallera
Letnie Kino Plenerowe -„Kłamstewko”

Rodzina decyduje się ukryć przed ukochaną babcią złe wieści o jej stanie zdrowia i odwiedzić ją tłumnie pod naprędce skleconym pretekstem: hucznym weselem kuzyna.

22 sierpnia (niedziela)

godz. 13:00-19:00, start: Muzeum Miejskie Sztygarka
Detektywistyczna gra miejska z wątkiem kryminalnym „Detektyw Dąbrowiak na tropie”

Uczestnicy gry przeniosą się w czasie do Dąbrowy Górniczej z okresu uzyskania praw miejskich i wcielą we współpracowników detektywa Dąbrowiaka, by pomóc mu rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga rezerwacji miejsc. Więcej na www.detektywnatropie.pl. Uczestnicy gry wyruszą w miasto szlakiem istniejących i nieistniejących miejsc, które pamiętają drugą dekadę XX wieku, gdy Dąbrowa Górnicza uzyskała prawa miejskie. Odwiedzając kolejne punkty gry uczestnicy dowiedzą się, jak żyli mieszkańcy Dąbrowy Górniczej sprzed 100 lat – gdzie pracowali i jak spędzali wolny czas. W każdym z miejsc będzie można pozyskać ważne informacje i wskazówki do rozwiązania zagadki tajemniczego morderstwa. Na trasie będą również barwne postaci podejrzanych, których trzeba będzie przesłuchać. Na najlepszych detektywów czekają nagrody-niespodzianki. Gra jest rekomendowana dla starszej młodzieży i dorosłych. Gra odbywa się w drużynach od 2 do 5 osób, gdzie co najmniej 1 osoba jest pełnoletnia. Każda drużyna musi mieć smartfon z dostępem do Internetu. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga rezerwacji miejsc.

Nie przeocz

Tak było podczas 100 urodzin Dąbrowy Górniczej

W 2016 roku Dąbrowa Górnicza świętowała 100-lecie nadania praw miejskich. Weekend stulecia w Dąbrowie Górniczej trwał od 18 do 21 sierpnia. W czwartek (18.08) przed Pałacem Kultury Zagłębia odbyła się inscenizacja historyczna, przedstawiająca wydarzenia z 1916 roku, której towarzyszyła będzie salwa armatnia i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Reżyserem tego przedstawienia była Anna Wyskoczyl.

Głównym punktem widowiska był moment, w którym wysłannik cesarza Franciszka Józefa, pułkownik Johann Edler von Balzar, wręczył pierwszemu burmistrzowi miasta, Edwardowi Kosińskiemu, akt nadania praw miejskich. Rolę Kosińskiego zagra Zbigniew Podraza.

- Widowisko to pokazuje Dąbrowę Górniczą od czasów najdawniejszych, kiedy pojawiła się o niej pierwsza wzmianka, aż do czasów, kiedy powstało miasto i otrzymało prawa miejskie. Wszystko to rozgrywać się będzie w czternastu scenach, a wykonawcami będą aktorzy amatorzy, którzy w postaci pantomimy odtwarzają kolejne epizody z historii miasta. Całość dzieje się w otoczeniu komentarza wypowiadanego przez narratora oraz dźwięku podkładu muzycznego - mówił wówczas DZ Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

W piątek (19.08) w mieście odbywały się przeniesione z 15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego. W parku Hallera spotkali się uczestnicy pikniku militarnego, w którym udział wzięły liczne grupy rekonstrukcji historycznej. W programie były m.in. pokazy sprzętu wojskowego i musztry paradnej.

Sobota (20.08) miała charakter muzyczny. Swoje umiejętności dąbrowianom zaprezentowała ponad setka akordeonistów. Wystąpił także wirtuoz tego instrumentu, Marcin Wyrostek.

Natomiast na niedzielę (21.08) zaplanowano pokaz multimedialny na murach PKZ. Przez cały weekend mieszkańcy mogli zobaczyć obiekty dawnego „Defum”, gdzie rozpoczynała się realizacja projekt pod nazwą „Fabryka Pełna Życia”. Dziś widać już jej efekty, a wkrótce ma rozpocząć się budowa nowego śródmieścia tego zagłębiowskiego miasta.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera