MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda koronawirus w województwie śląskim. Naukowcy przygotowali mapy, na których widach epidemię jak na dłoni

Jacek Drost
Jacek Drost
Tak wygląda koronawirus w województwie śląskim. Naukowcy przygotowali mapy, na których widach epidemię jak na dłoni.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda koronawirus w województwie śląskim. Naukowcy przygotowali mapy, na których widach epidemię jak na dłoni.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały prasowe/Wojciech Radwański
Pierwsze kompleksowe opracowanie dotyczące rozmieszczenia i zasięgu występowania koronawirusa w województwie śląskim przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Wynika z niego, że województwo śląskie - mając najwyższą liczbę zakażeń - nie jest wcale pod tym względem jednorodne. Są gminy wolne od SARS-CoV-2 i gminy, w których współczynnik zakażeń jest bardzo wysoki. - Zabrane dane mają wspomóc proces monitorowania epidemii, a nie mają na celu stygmatyzowania poszczególnych gmin i jej mieszkańców - podkreślają autorzy opracowania.

Koronawirus naniesiony na mapę województwa

Opracowanie dotyczące rozmieszczenia koronawirusa na Śląsku przygotowali dr hab. Sławomir Sitek, dr hab. Sławomir Pytel, prof. UŚ oraz dr hab. Elżbieta Zuzańska-Żyśko, prof. UŚ – pracownicy Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Na co dzień zajmują się m.in. wieloaspektowymi badaniami z zakresu rozwoju lokalnego i regionalnego, migracjami ludności, problemami seniorów i starzenia się społeczeństwa.

- Pomysł na to opracowanie wziął się stąd, że zauważyłem, iż są podawane liczne informacje na temat zachorowań na koronawirusa w skali województwa czy powiatów, również na państwa portalu, ale brakuje informacji, jakie jest natężenie i rozkład tego zjawiska w gminach województwa śląskiego - wyjaśnił dr hab. Sławomir Sitek. Dodał, że zaczął zgłębiać ten temat próbując zebrać dane na temat zakażeń koronairusem, kontaktując się ze wojewódzką i powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi, ale zebranie danych dotyczących poszczególnych gmin wcale nie było takie proste. - W województwie śląskim mamy 167 gmin. Konieczne było śledzenie stron stacji powiatowych - dodał prof. Sitek.

Musisz to znać

Z tych obserwacji powstała duża baza danych (dane dotyczą stanu na 18 maja 2020 roku, z wyjątkiem powiatu raciborskiego, dla którego dane pochodzą z 17 maja). Pozyskane dane naukowcy przeliczyli na 100 tysięcy mieszkańców i na tej podstawie opracowali mapy, na których jak na dłoni widać, jak epidemia koronawirusa wygląda województwie śląskim- gdzie zachorowań jest najwięcej, gdzie najmniej.

Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że w naszym województwie główną rolę w rozprzestrzenianiu się epidemii może odgrywać wysoka gęstość zaludnienia i wskaźnik urbanizacji w regionie (w miastach mieszka 78 proc. ludności; na jeden kilometr kwadratowy przypada 365 osób), a także lokalizacja wielu podmiotów gospodarczych, w tym dużych przedsiębiorstw z różnych branż. Nie bez znaczenia jest także spore nasycenie placówkami zdrowotnymi, zwłaszcza szpitalami (79 szpitali tylko w centralnej części regionu) oraz domami opieki dla ludzi starszych i z problemami zdrowotnymi.

Najwięcej zachorowań na koronawirusa

- Rozkład zakażeń koronawirusem w przestrzeni województwa śląskiego jest bardzo zróżnicowany. W dużym stopniu wiąże się z przypadkami zakażeń w ośrodkach opieki i kopalniach węgla kamiennego. Jest również pochodną zwiększonej liczby wykonanych testów, których zrobiono już prawie 60 tysięcy - czytamy w opracowaniu.

Z zebranych danych przedstawionych w opracowaniu wynika, że na poziomie powiatowym największą liczbę zachorowań stwierdzono w Bytomiu, gdzie odnotowano 657 przypadków. Wpłynęły na to zachorowania zarówno wśród górników, jak i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (DPS).

Tylko w DPS „Kombatant” pozytywnie zdiagnozowano ponad 60 osób. Także w jednej z placówek służby zdrowia sytuacja była na tyle poważna, że postanowiono przebadać wszystkich pracowników Szpitala Wojewódzkiego nr 4 w Bytomiu, wśród których zdiagnozowano ponad 30 przypadków. Dużo zachorowań odnotowano w powiecie lublinieckim – 369 osób i Rybniku – 343 osoby. Powyżej 200 zarażonych zanotowano w Katowicach oraz w powiatach: żywieckim, tarnogórskim, wodzisławskim i cieszyńskim.Wśród samych górników zaobserwowano ponad 3 tys. zachorowań.

W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najgorszy wynik notuje gmina Czernichów w powiecie żywieckim, gdzie wskaźnik zachorowań osiąga rekordowy poziom 1513 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Kolejne miejsce zajmują Woźniki w powiecie lublinieckim (915 zakażeń na 100 tys. mieszkańców) i Świerklany w powiecie rybnickim (793 przypadki na 100 tys. mieszkańców). Porównywalne poziomy powyżej 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców odnotowano w Koszęcinie i Lublińcu. Przypadek Czernichowa, Woźnik, Koszęcina czy Lublińca wiąże się z zakażeniami w ośrodkach opieki i domach pomocy społecznej, z kolei Świerklany to efekt zakażeń wśród pracowników kopalń.

Powiaty i gminy z najmniejszą liczbą zakażeń

Najmniej zachorowań w skali powiatów województwa śląskiego odnotowano w Jaworznie – 11 przypadków, Siemianowicach Śląskich – 28 osób i powiecie kłobuckim – 31 osób.

Wyróżnione zostały także obszary charakteryzujące się najmniejszą liczbą zachorowań. Pierwszy obejmuje powiat częstochowski i kłobucki oraz Częstochowę. Drugi obszar, położony w części środowej województwa, obejmuje Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno, Tychy, powiat bieruńsko-lędziński i mikołowski. Trzeci obszar to powiat bielski i Bielsko-Biała - podkreślają autorzy opracowania.

W województwie śląskim według stanu na 18 maja 2020 roku 22 gminy nie wykazywały aktywnych przypadków koronawirusa. Pośród nich 9 gmin nie odnotowało żadnego przypadku, w 13 odnotowano zakażenia, ale osoby już wyzdrowiały. Niestety w tych gminach stwierdzono także trzy przypadki śmiertelne.

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że gminy bez potwierdzonych przypadków koronawirusa koncentrują się w północnej części województwa: w powiecie częstochowskim i kłobuckim. W GZM jedyną gminą bez aktywnych przypadków jest Chełm Śląski. Wolne od wirusa są także gminy powiatu bielskiego (Buczkowice, Szczyrk), Koszarawa z powiatu żywieckiego, Krzanowice z powiatu raciborskiego i Krupski Młyn z powiatu tarnogórskiego. Wspólną cechą większości tych gmin jest peryferyjne położenie. Zwykle też występuje tam mniejsza gęstość zaludnienia, a z gospodarczego punktu widzenia większy udział w zatrudnieniu ma rolnictwo.

Co wynika z danych?

- Przedstawiony materiał dowodzi, że województwo śląskie mając najwyższą liczbę zakażeń, nie jest wcale pod tym względem jednorodne. Gminy wolne od koronawirusa obejmują obszar 14,8 proc. powierzchni województwa, a zamieszkuje je 3,5 proc. ludności. Na tę sytuację złożyły się różne przypadki: występowanie zakażeń w placówkach opiekuńczych, w szpitalach czy wśród pracowników kopalń. Unikać również trzeba skrótu myślowego i utożsamiania przypadków koronawirusa wyłącznie z tego typu obiektami. Należy mieć też świadomość, że obraz zjawiska mogłaby zmienić większa liczba testów wykonywana w różnych miastach, a także jej bardziej proporcjonalny rozkład - czytamy w opracowaniu.

Naukowcy mają świadomość, że na razie w zakresie aktualnej epidemii więcej jest pytań niż odpowiedzi. Zjawisko wciąż jest nowe, brakuje też pełnych danych na temat struktury osób chorujących. Ujawniają się także braki wiedzy na temat chociażby zasięgu dojazdów do pracy, które dzisiaj mogą oznaczać transmisję poziomą zjawiska. Osobną kwestią jest sprawa dostępności do danych.

- Uważamy, że analizy na poziomie powiatowym, jak i gminnym powinny być prowadzone w sposób ciągły, wspomagając służby państwowe i samorządowe w walce z pandemią - podkreślają autorzy opracowania. I dodają, że w wyniku dalszych badań może okazać się, że przebieg i rozprzestrzenianie się tej choroby ma charakter losowy i nie wykazuje szczególnych związków z cechami społeczno-gospodarczymi regionu.

- Z tego opracowania powinny skorzystać władze walczące z tą epidemią. To takim materiał informacyjno-zarządczy. Jego atutem jest wartość diagnostyczna ukazująca skalę i zasięg zjawiska, a w przypadku aktualizacji także jego dynamikę - podkreśla prof. Sitek.

Całe opracowanie dotyczące koronawirusa na Śląsku można znaleźć tutaj

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera