Tak wygląda nowoczesność

Redakcja
Ciepło doprowadzane do Media Centrum pochodzi z pobliskiej drukarni. To unikatowe na polską skalę rozwiązanie sprawia, że obiekty te są  niezwykle energooszczędne
Ciepło doprowadzane do Media Centrum pochodzi z pobliskiej drukarni. To unikatowe na polską skalę rozwiązanie sprawia, że obiekty te są niezwykle energooszczędne arc
Udostępnij:
Mniej znaczy więcej - to maksyma, jaka przyświecała całemu zespołowi projektowemu Media Centrum. Najważniejsze było połączenie takich kryteriów jak: estetyka, funkcjonalność, konstrukcja, ekonomiczność i ekologia.

Projekt przygotowały dwa biura architektoniczne z Polski i Niemiec, tj. Donath Bickel - Architekten GbR oraz Architektoniczne Biuro Projektów AB-PROJEKT Sp. z o.o. Zakładał zastosowanie tzw. swobodnego rzutu budynku, dającego olbrzymie możliwości w aranżacji pomieszczeń. Kolejne założenia narzucały zachowanie prostoty układu budynku oraz wysokiej funkcjonalności wszystkich jego powierzchni. W połączeniu z najnowocześniejszymi materiałami i rozwiązaniami projektowymi czyniło to budynek jak najbardziej ekonomicznym i przyjaznym środowisku. Dzięki temu Media Centrum to obecnie jeden z najnowocześniejszych budynków biurowych klasy A na Śląsku.

Sprawny proces realizacji, przy którym pod kierownictwem spółki AB-PROJEKT pracowały najlepsze śląskie firmy budowlane, oraz nowatorskie technologie, wymuszające od początku ścisłą współpracę wszystkich branż, dały oczekiwany efekt. Naszym oczom prezentuje się obiekt, który w idealny sposób łączy swój biurowy charakter z typowo przemysłowym terenem. Zachowuje przy tym odpowiedni balans pomiędzy elegancją, estetyką i funkcjonalnością.

KONSTRUKCJA

Media Centrum to połączenie trzech obiektów: 9-kondygnacyjnego budynku biurowego, 11-kondygnacyjnej zewnętrznej klatki schodowej i oszklonej przewiązki, łączącej oba te elementy, oraz parterowego budynku technicznego.

Koncepcja architektoniczna oraz założenia funkcjonalne obiektu wymusiły na konstruktorach stworzenie prostej, symetrycznej konstrukcji, która miała sprawiać wrażenie lekkiej i bardzo przejrzystej. Zadanie to było bardzo trudne ze względu na konieczność posadowienia obiektu na obszarze byłej kopalni, gdzie wystąpił problem szkód górniczych. Nieuniknione było zatem zastosowanie innowacyjnych rozwiązań projektowych. Powstał w efekcie obiekt stabilnie posadowiony na płycie żelbetowej o prostej, lecz zarazem bardzo stabilnej konstrukcji

ZASILANIE I STEROWANIE

Media Centrum wyposażony jest w najnowocześniejszą technologię i niecodzienne rozwiązania techniczne. Dzięki dobrze przemyślanej stacji transformatorowej i nowoczesnej instalacji elektrycznej budynek ma zapewnione znaczne bezpieczeństwo pracy i rezerwę zasilania. Ponadto jeszcze system UPS, umożliwia pracę budynku jeszcze przez 30 minut od chwili awarii zasilania. Całość dopełniają przełączniki 1GB z funkcją Voice Over IP, Power On Ethernet oraz sieć komputerowa, a kontakt ze światem umożliwiają telefony IP. Jest to jedno z najnowocześniejszych w Polsce rozwiązań, rzadko jeszcze spotykanych w naszym kraju.

Obiekt wyposażony jest też w instalację automatyki budynkowej. Steruje ona zarówno całością instalacji oświetleniowej, jak i olbrzymim systemem żaluzji zewnętrznych zdalnie sterowanym od wewnątrz . System ten został też wyposażony w stację pogodową, która daje możliwość automatycznego sterowania oświetleniem oraz nastawiania żaluzji. Użyte systemy oraz ich elastyczne oprogramowanie pozwalają w przyszłości poszerzyć instalację o obsługę dowolnych urządzeń technicznych.

GRZANIE I CHŁODZENIE

Media Centrum to obiekt wyposażony w najnowocześniejszą, unikatową w skali kraju instalację grzewczo-chłodzącą. Projektanci mieli nie lada wyzwanie, musieli bowiem stworzyć pierwszy w Polsce projekt tzw. termoaktywnych stropów betonowych, będących częścią założenia o energooszczędności budynku.

Projekt zakładał, że ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń biurowca realizowane będzie poprzez sieć tych samych rur, zatopionych w żelbetowych stropach budynku. Takie rozwiązanie sprawia, że ciepło lub chłód magazynowane jest w konstrukcji budynku, co pozwala na zmniejszenie maksymalnych mocy grzewczych i chłodzących urządzeń

Ciepło do instalacji dostarczane jest z pobliskiej drukarni, gdzie powstaje ono w dużej ilości podczas druku gazet. Wszystkie instalacje zarządzane są poprzez tzw. Building Management System.

ARANŻACJA WNĘTRZ

Największą zaletą obiektu są olbrzymie możliwości w aranżacji powierzchni biurowej. Przeszklone elewacje zapewniają doskonały dostęp naturalnego światła do pomieszczeń biurowych. Zaś system szklanych ścian nie ogranicza przestrzeni, a jedynie komfortowo ją wydziela.

Nowoczesna zabudowa meblowa dyskretnie zakrywa punkty obsługi techniki budynku. Profesjonalne wyposażenie biur idealnie spełnia wymogi pracy redakcyjnej. Estetyczna i stonowana kolorystyka pomieszczeń, szerokie ciągi komunikacyjne, kompleksowo wyposażone pomieszczenia socjalne i kuchenne oraz komfortowa i w pełni oszklona restauracja z dostępem do tarasu zewnętrznego - sprawiają, że warunki pracy w budynku Media Centrum spełniają najwyższe europejskie standardy , zapewniając, że pracownicy czują się w tych wnętrzach bardzo dobrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie