Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda praca na oddziałach covid-19 w Jastrzębiu. Mamy zdjęcia z wewnątrz. Oni narażają życie, by nas ratować

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Tak się pracuje na oddziałach covid-19 w Jastrzębiu
Tak się pracuje na oddziałach covid-19 w Jastrzębiu DZ
Praca na oddziale z pacjentami chorymi na Covid-19 jest obarczona niezwykłym ryzykiem zakażenia, a z powodu sanitarnych obostrzeń, środków ostrożności, jest też niezwykle wymagająca. Zobaczcie, z czym na co dzień musi zmagać się personel. Podejrzeliśmy pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie stworzono oddziały dla 45 chorych na covid-19.

Tak się pracuje na oddziałach covid-19 w Jastrzębiu. Oni narażają codziennie życie, by nas ratować. Zobaczcie zdjęcia

Praca na oddziale z pacjentami chorymi na Covid-19 jest obarczona niezwykłym ryzykiem zakażenia, a z powodu sanitarnych obostrzeń, środków ostrożności, jest też niezwykle wymagająca. Zobaczcie, z czym na co dzień musi zmagać się personel.

W WSS nr 2 przygotowano 45 łóżek dla chorych na Covid-19

Lekarze, pielęgniarki, personel, który opiekuje się pacjentami z Covid-19 z Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, codziennie naraża dla nas swoje życie, by ratować ludzkie życie. Doceńmy ten wysiłek, bo zapewniamy, nie jest łatwo, o czym przekonaliśmy się, podglądając ich pracę.
Od ponad miesiąca Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest ośrodkiem przeznaczonym również dla pacjentów chorujących na Covid-19. Wzrost zachorowań spowodował, że zaistniała potrzeba utworzenia nowych miejsc opieki dla pacjentów m.in. w tym szpitalu, który dysponuje obecnie 45 miejscami. Powstały tam cztery nowe oddziały dla nich, w tym jeden oddział intensywnej opieki medycznej.

Praca w takim kombinezonie jest bardzo trudna

- Praca w oddziale covidowym jest bardzo ciężka. Chore osoby są bardzo osłabione, z wdrożoną tlenoterapią. Pielęgniarki pomagają im przy jedzeniu, piciu, wszelkich nawet prostych czynnościach takich jak toaleta, jednocześnie dbając o pomiary parametrów, badania, uzupełniając dokumentację. Opieka nad pacjentami nie jest łatwa również ze względu na zabezpieczenia. Odpowiedni ubiór ochronny uniemożliwia nam spożywanie posiłków czy korzystanie z toalety,– mówi nam Barbara Dębska, Pielęgniarka Oddziałowa jednego z oddziałów covid.
Co to oznacza odpowiednie zabezpieczenie przed zakażeniem? Przed każdym wejściem konieczne jest ubranie jednorazowej bluzy i spodni medycznych i obuwia, a na to jeszcze trzeba założyć:

  • - ochraniacze na obuwie krótkie,
  • - kombinezon
  • - ochraniacze na obuwie wysokie
  • - czepek,
  • - kaptur z kombinezonu,
  • - gogle,
  • - maska FFP3 a na nią zwykła chirurgiczna
  • - przyłbica
  • - rękawiczki – aż trzy pary zakładane w odpowiedniej kolejności.

- To wszystko sprawia, że podczas wysiłku jest naprawdę niekomfortowo. Po kilkugodzinnej zmianie, należy zdjęć zakażone ubranie ochronne zachowując wszystkie procedury a następnie umyć się pod prysznicem. Pielęgniarki i lekarze podczas swojego dyżuru wchodzą na oddział trzy, cztery razy – słyszymy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistrycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Dostają wsparcie od mieszkańców

- W ostatnim czasie otrzymaliśmy niezwykłe wyrazy wsparcia dla personelu pracującego na oddziałach covid w naszym szpitalu. Uczniowie Z.S. Nr 2 im Korfantego przygotowali dla nas własnoręcznie wykonane wypieki, a dla pacjentów zorganizowali zbiórkę środków higienicznych. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości dostarcza nam ciepłe posiłki, zaangażowali się również strażacy z OSP Bzie. To prawdziwie wzrusza, gdyż w tym trudnym dla nas wszystkich czasie czujemy, że ktoś o nas myśli. Za to z całego serca dziękujemy – podkreśla Barbara Dębska.

- Nie zapominajmy, że ramię w ramię z lekarzami i pielęgniarkami pracują ratownicy medyczni, sekretarki medyczne, sanitariusze, salowe. Mamy ogromną nadzieję, że wkrótce sytuacja epidemiczna pozwoli nam powrócić do standardowego funkcjonowania. Jednak dziś personel szpitala dzielnie walczy o zdrowie i życie naszych pacjentów. Za to poświecenie bardzo mocno dziękujemy – mówi Marcelina Kowalska, rzecznik prasowy WSS nr 2.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera