Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają rudzkie ogródki działkowe. Przepełnione śmietniki, gruz i wielkie gabaryty. Prezydent interweniuje. ZDJĘCIA

NAU
Facebook/Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Tragedia. Tylko tak można opisać stan kontenerów na odpady na ogródkach działkowych w Rudzie Śląskiej. Działkowcy pokazali w jaki sposób nie segregować śmieci. W pojemnikach rozstawionych w RODach jest wszystko: gruz, odpady komunalne, bio i odpady ponadgabarytowe. Sytuacja jest poważna, bo firma odbierająca odpady ogłosiła, że nie będzie wywozić syfu zostawionego przez działkowców. Wiceprezydent Krzysztof Mejer wezwał prezesów ROD-ów na dywanik

Firma PreZero ogłosiła dzisiaj (4 lipca), że przestaje odbierać odpady z ogródków działkowych w Rudzie Śląskiej. Powód? W pojemnikach rozstawionych w RODach jest wszystko: gruz, odpady komunalne, bio i odpady ponadgabarytowe.

- Właśnie otrzymałem informację, że nikt takich odpadów nie chce odbierać. Jestem po wielu spotkaniach w tej sprawie. Słyszałem, ze działkowcy wytwarzają jedynie odpady bio. Apelowałem do działkowców o przestrzeganie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Bez skutku - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej i wzywa prezesów ROD-ów na dywanik.

- Najgorsze jest to, że płacimy za to wszyscy. Również ci, którzy odpady segregują. Jestem niemile zaskoczony, bo okazało się, że działkowcy są w segregowaniu śmieci gorsi niż mieszkańcy w zabudowie wielorodzinnej. Pogrożę palcem prezesom, a jeśli sytuacja się nie poprawi - podwyższymy im opłaty - zapowiada Krzysztof Mejer.

Prezesi ROD-ów tłumaczą z kolei, że nie są w stanie upilnować wszystkich użytkowników działek. Takie argumenty nie trafiają jednak do wiceprezydenta Rudy Śląskiej, który uważa, że są sposoby na przypilnowanie działkowców.

- Jest przecież wewnętrzny regulamin ROD-ów, jest też regulamin miejski. I trzeba egzekwować przestrzeganie tych przepisów - mówi Krzysztof Mejer

Nowe pojemniki na bioodpady już stoją

Tymczasem przy budynkach wielorodzinnych w Rudzie Śląskiej pojawiły się już brązowe pojemniki na odpady ulegające biodegradacji. To efekt ujęcia w podpisanej niedawno nowej umowie na odbiór odpadów komunalnych wymogów zawartych w rozporządzeniu ministra środowiska. Już wcześniej takie pojemniki stosowane były w zabudowie jednorodzinnej.

- Rozporządzenie ministra środowiska, wprowadzające obowiązek selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji obok papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych, obowiązuje od 1 lipca 2017 roku. Jednak umowy obowiązujące już w czasie wejścia w życie rozporządzenia zachowały ważność maksymalnie do 2021 roku. Dotyczy to m.in. Rudy Śląskiej. Poprzednia umowa obejmowała lata 2017-2018, podpisana niedawno nowa jest już zgodna z rozporządzeniem – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W ten sposób na osiedlach oprócz niebieskich pojemników na papier, zielonych na szkło oraz żółtych na metale i tworzywa sztuczne stanęły brązowe pojemniki z napisem „bio”. – Należy tu wrzucać odpady ogrodowe, np. chwasty, liście, trawę, rośliny, ziemię do kwiatków, rozdrobnione gałęzie, odpady po owocach i warzywach, stałe resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, skorupki z jajek, łupiny orzechów, fusy z kawy, herbaty wraz z filtrami papierowymi czy odpady po domowych pupilach, np. trociny i siano – wylicza Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Nie powinny tu natomiast trafiać płynne resztki jedzenia, resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego, np. odpadki z mięsa, kości, ryb, żywność przetworzona w wyniku gotowania, smażenia, itp.), psie odchody i żwirek po kotach – dodaje.

Nie przegapcie

Kiedy są odbierane odpady? Sprawdzisz w aplikacji

Rudzki magistrat przypomina, że inne zmiany wprowadzone wraz z podpisaniem nowej umowy, tym razem wynikające z nowelizacji Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, to obowiązek wsypywania popiołu i żużlu z palenisk domowych do oddzielnych pojemników oraz zniesienie rozdziału segregacji na szkło bezbarwne i kolorowe. Harmonogramy odbioru odpadów oraz inne przydatne informacje zamieszczone są na stromnie http://www.rudaslaska.pl/nowe-zasady-odbierania-odpadow-komunalnych. Mieszkańcy mają także możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji EcoHarmonogram, która wyszukuje rozkład wywozu odpadów według wybranego adresu oraz dostarcza niezbędnych informacji potrzebnych do prawidłowego sortowania odpadów.

W 2018 roku w Rudzie Śląskiej zebrano prawie 58 tysięcy ton śmieci, w tym ponad 38 tys. ton odpadów zmieszanych. W tym okresie wysegregowano ponad 797 ton papieru i tektury, ponad 1436 ton opakowań z tworzyw sztucznych, 5,5 ton opakowań z metali, 1,5 ton opakowań wielomateriałowych, ponad 1471 ton szkła, ponad 5916 ton gruzu oraz 6229 ton biomasy. Do tego dochodzą jeszcze m.in. odpady wielkogabarytowe, takie jak meble, a także elektroodpady czy baterie i przeterminowane leki.

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo