Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał stadion AKS-u Chorzów. Dziś jest tutaj hipermarket STARE ZDJĘCIA

tos
Nieistniejący stadion AKS-u Chorzów
Nieistniejący stadion AKS-u Chorzów archiwum DZ
Na Śląsku nie brakuje obiektów sportowych, które z różnych przyczyn odeszły już do przeszłości. Jest w tej grupie dawny stadion AKS-u Chorzów, na którym na początku XXI wieku wybudowano hipermarket.

W sierpniu tego roku minie 119 lat od momentu, kiedy w ówczesnej Królewskiej Hucie powstał klub o nazwie Verein fur Raspenspiele. W 1923 roku nazwę klubu zmieniono na AKS Królewska Huta, wtedy też rozpoczął on grę w organizowanych na Śląsku polskich rozgrywkach. Niedługo potem, bo w 1927 roku, zbudowany został nowoczesny na ówczesne warunki stadion na Górze Wyzwolenia, który AKS wykorzystał aż do początku XXI wieku.

Piłkarze - od 1934 roku występujący już jako AKS Chorzów - w 1937 roku zadebiutowali w ekstraklasie. W pierwszym sezonie dość nieoczekiwanie klub pod znakiem Zielonej Koniczynki zdobył wicemistrzostwo Polski, w drugim uplasował się na szóstym miejsce. W czołówce był także w 1939 roku, ale z powodu wybuchu wojny rozgrywek nie dokończono.

W czasie okupacji klub przekształcił się w Germanię Królewska Huta, która brała udział w rozgrywkach niemieckich. To odbiło się czkawką po wojnie, bo klub podobnie jak Cracovia, Polonia Warszawa czy Warta Poznań, nie znalazł się w gronie tych hołubionych przez nowe władze. W 1954 roku AKS - wtedy pod nazwą Budowlani Chorzów - ostatni raz zagrał w ekstraklasie. Potem grał już tylko w niższych ligach, a szczytem możliwości był trzeci poziom rozgrywkowy w latach 70. i 80. Klub działał wtedy pod patronatem Huty Kościuszko. Wtedy lepiej radzili sobie zapaśnicy, lekkoatleci czy piłkarze ręczni.

Na początku lat 90. AKS połączył się z górniczą wcześniej Chorzowianką, działającą przy kopalni Barbara-Chorzów". Po kilku latach piłkarze spod szyldu AKS-Chorzowianka z III ligi znaleźli się jednak w okręgówce, gdzie ostatni raz zagrali w 2002 roku. AKS szybko jednak reaktywowano pod szyldem AKS Wyzwolenie. Piłkarze występując już na stadionie dawnej Chorzowianki przy ul. Lompy, z klasy B dobrnęli aż do IV ligi, a obecnie grają w klasie okręgowej.

Przejście z AKS-u Chorzowianki do AKS-u Wyzwolenie wiązało się też z końcem użytkowania starego, historycznego obiektu. Chociaż działacze AKS-u mieli różne pomysły, chociażby dotyczące połączenia obiektu z kompleksem przy Stadionie Śląskim, to boiska z charakterystyczną krytą trybuną nie udało się uratować. Dzisiaj stoi tu centrum handlowe, typowy przykład zwycięstwa komercji nad historią i tradycją. Stary stadion AKS-u został tylko na archiwalnych fotografiach, które zachowały się w redakcyjnym archiwum "Dziennika Zachodniego".

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo