Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zagłębiowskie miasta są przygotowane na nadawanie PESEL obywatelom Ukrainy: ogrzewane namioty, wnioski w języku ukraińskim

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Obywatele Ukrainy od 16 marca, by się zarejestrować oraz otrzymać PESEL, powinni udać się do urzędów miejskich w Będzinie, Sosnowcu i Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obywatele Ukrainy od 16 marca, by się zarejestrować oraz otrzymać PESEL, powinni udać się do urzędów miejskich w Będzinie, Sosnowcu i Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Będzin/Sosnowiec/DG
Od środy 16 marca obywatele Ukrainy będą mogli rejestrować się w urzędach miast i gmin, gdzie mają otrzymać także numery PESEL. Ta forma pomocy zgodna jest z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Sprawdziliśmy, jak zagłębiowskie miasta są przygotowane do tego ogromnego przedsięwzięcia logistycznego. Jak ta rejestracja będzie przebiegać.

W Będzinie obywatele Ukrainy przyjmowani będą w budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy 11 Listopada w w godzinach pracy urzędu, a więc w poniedziałek od 7.30 do 17.00, wtorek - czwartek od 7.30 do 15.30, w piątek od 7.30 do 14. Obsługa zaplanowana została na specjalnie przygotowanych dwóch stanowiskach, na dostępnym obecnie sprzęcie. Do budynku trzeba będzie dostać się wejściem bocznym, od strony Urzędu Stanu Cywilnego, a następnie przejść na niski parter do pokoju nr 5. Docelowo mają tutaj powstać cztery stanowiska.

- Do pomocy w celu wypełnienia stosownego wniosku zatrudniona będzie pomoc administracyjna, posługująca się językiem ukraińskim. Interesantów przyjmować będą pracownicy ewidencji ludności i dowodów osobistych, posiadający stosowne uprawnienia. Obecnie czekamy na dostawę sprzętu niezbędnego do realizacji tego przedsięwzięcia – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Ogrzewane namioty, wnioski w języku ukraińskim

W sąsiednim Sosnowcu władze samorządowe także przygotowują się do tej operacji logistycznej, wymagającej dobrej koordynacji. Obecnie w tym mieście pojawiło się już ponad 300 uchodźców z Ukrainy.

Tutaj na parkingu przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy al. Zwycięstwa rozstawione zostaną specjalne, ogrzewane namioty.

Nie przeocz

- Tam przy pomocy naszych wolontariuszy, którzy posługują się językiem ukraińskim, będzie można niezbędny wniosek wypełnić. Przygotowaliśmy także taki wniosek w języku ukraińskim, tak więc mamy nadzieję, że nie okaże się to zbyt skomplikowane. Jesteśmy w stanie przygotować tyle stanowisk do obsługi uchodźców, by wszystko odbywało się sprawnie. Wszystko to zależeć będzie jednak od tego, kiedy dostaniemy ministerialny, certyfikowany sprzęt do obsługi tego przedsięwzięcia. Trzeba go podłączyć, sprawdzić, przygotować. Na razie wciąż na niego czekamy – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Dąbrowa Górnicza:

W kolejnym zagłębiowskim mieście – Dąbrowie Górniczej – obecnie przebywa prawie 500 uchodźców z Ukrainy. Zakwaterowani są na terenie Eurocampingu 48 osób, na Zielonej 21 osób oraz na terenie Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego 16 osób.

- Podpisaliśmy też umowy w sprawie wykorzystywania miejsc prywatnych. Z hotelem Kwadrat, gdzie zakwaterowanych zostało 49 osób oraz w Rybaczówce. Tam przebywa 9 osób. Od piątku 11 marca w Ząbkowicach korzystamy również z miejsc, jakie oferuje Caritas i tam są przenoszone osoby z hotelu Kwadrat. Poza tym, według informacji przekazanych do CZK, 300 osób zakwaterowanych jest w mieszkaniach prywatnych – informuje Łukasz Niewiadomy, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Górniczej.

Od 16 marca obywatele Ukrainy będą mogli w Dąbrowie Górniczej ubiegać się o nadanie numeru PESEL na podstawie specustawy w godzinach pracy Urzędu Miejskiego przy ul. Granicznej 21 w Biurze Obsługi Klienta, na stanowiskach ewidencji ludności. Zadanie będą realizować pracownicy samorządowi, którzy do tej pory nadawali PESEL obcokrajowcom na dotychczasowych zasadach.

- Nadawanie PESEL jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej zatem czekamy na zabezpieczenie dodatkowego niezbędnego sprzętu oraz oprogramowania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z ogłoszoną specustawą nowością w tym procesie jest pobieranie odcisków linii papilarnych oraz dostarczenie fotografii, co wymaga dodatkowych czytników i skanerów oraz ułatwień w zakresie wykonywania przez obywateli Ukrainy zdjęć niezbędnych do złożenia wniosku – mówi Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Jak dodaje, nie ma potwierdzenia czy pracownicy samorządowi zostaną wsparci przez pracowników administracji rządowej przy realizacji tego zadania, a uzupełnienie własnymi siłami będzie uzależnione od ilości przekazanego sprzętu i chętnych do uzyskania numeru PESEL w dąbrowskim magistracie.

- Warto śledzić bezpośrednio sytuację w zakresie ilości oczekujących, aby w pierwszym okresie nie być zaskoczonym zwiększoną ilością oczekujących czy przejściowymi problemami technicznymi. Staramy się utrzymać płynność bieżącej obsługi, by mieszkańcy nie odczuli niedogodności w pierwszych dniach nadawania PESEL na nowych zasadach, ale obserwujemy wysoką wyrozumiałość mieszkańców Dąbrowy Górniczej w tym zakresie – dodaje Paweł Gradzik.

Co zrobić, by zostać zarejestrowanym i otrzymać PESEL?

Konieczne będzie:

  • osobiste stawiennictwo w dowolnym organie gminy na terytorium RP w przypadku osób powyżej 12 roku życia (w przypadku braku jakiegokolwiek dokumentu tożsamości dziecka stawiennictwo osobiste również dotyczy osób małoletnich do 12 roku życia)
  • złożenie wniosku o nadanie nr PESEL
  • przedłożenie dokumentu tożsamości (np. paszportu, dowodu osobistego), Karty Polaka, aktu urodzenia
  • w przypadku braku jakiegokolwiek dokumentu tożsamości - wypełnienie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia
  • dołączenie aktualnej fotografii (biometrycznej, nie starszej niż 6 miesięcy)
  • złożenie odcisków palców (z wyjątkiem dzieci do lat 12).

Dodatkowo w celu ułatwienia dostępu do usług publicznych przez internet wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mieli możliwość uzyskania profilu zaufanego.

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, wniosek powinien być złożony nie później niż 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli obywatel Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera