Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zbadanego przez archeologów rynku, jak w Gliwicach, nie ma nikt

Marlena Polok-Kin
arc
Remont uliczek gliwickiej starówki dobiega końca. Serce średniowiecznego miasta w czasie prowadzonej etapami - przez pięć lat - miejskiej inwestycji nie tylko zyskało nowe nawierzchnie ulic, ale także zostało gruntownie przebadane przez archeologów.

Prace zakończyły się już także na ulicy Basztowej, gdzie w ostatnim czasie wiele emocji wzbudziło odkrycie - oczekiwane przez archeologów - Bramy Białej. Jak zostanie upamiętnione to odkrycie? W miejscu fundamentów Bramy Białej już jest podkreślający to znalezisko bruk.

- W nawierzchni zostanie też umieszczona tablica, informująca o znalezisku. W planach jest także postawienie w tym rejonie makiety. Nie stanie się to z dnia na dzień. Musi zostać przygotowany projekt - wyjaśnia Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

- Prace w tym rejonie są praktycznie zakończone, jednak położe musi się jeszcze związać. Potem odbędą się odbiory techniczne - informuje Marek Kała, prezes nadzorującego inwestycję w imieniu samorządu Gliwic Inwest-Complexu.

Niedawno oddano do użytku ostatni, przebudowany fragment ulicy Górnych Wałów. Teraz czeka na finał (spowolniony podziemnym odkryciem archeologów) jedynie wspomniany niewielki odcinek Basztowej. Układana jest kostka. Wszystko dzieje się w uzgodnieniu ze śląskim konserwatorem zabytków.

Przypomnijmy: pierwszą inwestycją, związaną z rewitalizacją nawierzchni w tej części miasta, był kompleksowy remont płyty najważniejszego placu w mieście. Jak na rynek średniowiecznego miasta przystało, nie obyło się bez niespodzianek „wykopanych” przez archeologów i w związku z tym - opóźnień.

Dziś jest to jeden z najlepiej przebadanych archeologicznierynków w kraju. Na samym placu - odsłoniła się stara studnia, fragmenty naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Łącznie w tym rejonie odkryto wiele tysięcy zabytków z różnych epok.

Nieopodal rynku, przy kościele Wszystkich Świętych, odkryto m.in. średniowieczny cmentarz. Przechodnie mogli oglądać... odsłonięte przez badaczy szkielety i czaszki. Ale także fragmenty starego, miejskiego rynsztoku. Gruntowna przebudowa ulicy Matejki sprawiła, że odkryła się dobrze zachowana drewniana, prawdopodobnie średniowieczna, droga wiodąca do rynku. A w Muzeum w Gliwicach powstała wystawa „Ulicami w gliwicką przeszłość”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!