Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie będą emerytury i renty w 2023 roku. Od 1 marca waloryzacja. Będzie ona rekordowa. Co z 13 i 14 emeryturą? 01.02.2023

OPRAC.:
PAP
PAP
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Szczegóły w galerii.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szczegóły w galerii.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum Polska Press
Tyle pieniędzy otrzymają emeryci w 2023 roku. Waloryzacja od 1 marca będzie rekordowa i wyniesie 14,8 procent - tak jak wcześniej informowaliśmy. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r. wyniósł 14,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny 13 stycznia, a informacje o wyższej waloryzacji podczas konferencji prasowej potwierdziła Marlena Maląg i prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Ile wyniosą emerytury i renty? OTO SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA BRUTTO I NETTO. CO Z 13 I 14 EMERYTURĄ?

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2023 roku będzie rekordowa

Na czwartkowej konferencji prasowej minister rodziny Marlena Maląg i prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska mówiły o tegorocznej waloryzacji rent i emerytur.

"Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową, czyli na pewno emeryci i renciści przy całkowitej niezdolności do pracy będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę" – powiedziała szefowa MRiPS.

Przekazała, że po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika inflacji w 2022 r. wszystko wskazuje na to, że waloryzacja będzie na poziomie 14,8 proc. Zaznaczyła jednocześnie, że ostateczna wartość wskaźnika zostanie ogłoszona w lutym.

ILE WYNIESIE EMERYTURA OD 1 MARCA. W GALERII KONKRETNE WYLICZENIA

Najważniejszy wskaźnik jest już znany. Wynosi 14,8 procent

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest znany po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

"Wskaźnik, o którym mówi pani minister, jest znany, i to jest 14,8 proc. Ten drugi (wskaźnik) najprawdopodobniej będzie obojętny, dlatego że tam nie ma tego wzrostu, czyli pewnie będzie zero" – powiedziała szefowa ZUS.

"Trzeba teraz poczekać, żeby to wszystko się formalnie, prawnie dokonało. To jest kwestia początku lutego, kiedy ten wskaźnik będzie znany. To jest bardzo wysoki wskaźnik. Przypomnę, że są to też koszty dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" – podkreśliła prof. Uścińska.

Przekazała, że koszt tegorocznej waloryzacji przekroczy 40 mld zł.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Ile będzie wynosić minimalna emetytura?

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1338,44 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 1003,83 zł brutto.

13. i 14. emerytura w 2023 roku. Czy emeryci mogą na nią liczyć?

Trzynasta emerytura jest wypłacana od 2019 roku. Jest ona przyznawana każdej osobie, która do 31 marca danego roku, jest uprawniona do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

SPRAWDŹCIE INFORMACJE O WYSOKOŚCI I ZASADACH 13. I 14 EMERYTURY W 2023 ROKU

Wyliczenia mają charakter poglądowy i mogą się różnić od tych dokonanych przez ZUS.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera