Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanie mieszkanie dla studenta w Katowicach [KTO MA PRAWO DO WYNAJĘCIA]

Jadwiga Jenczelewska
To ostatni dzwonek, by studenci poszukali niedrogiego mieszkania na najbliższy rok akademicki
To ostatni dzwonek, by studenci poszukali niedrogiego mieszkania na najbliższy rok akademicki arc/Mikołaj Suchan
Tanie mieszkanie dla studenta: Jak sprawdzić, czy osoba wynajmująca lokal ma do tego prawo? Przeczytaj umowę najmu i załączniki, nim cokolwiek podpiszesz.

Mieszkanie dla studenta w Katowicach:

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

Nasz Czytelnik spod Częstochowy zaczyna wkrótce studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach:

- Poszukuję jakiejś niedrogiej kwatery w Katowicach lub najbliższej okolicy - mówi 19-letni Marcin. - Chcę ją wynająć, ale kompletnie nie wiem, jak się do tego zabrać. Obawiam się, że ktoś cwany podsunie mi jakąś wadliwą umowę i utopię pieniądze, których nie mam zbyt wiele.

Pan Marcin prosi o podpowiedź, jak się wynajmuje takie lokum na czas studiów.

- Brak orientacji w cenach, poszukiwanie specjalnych okazji na rynku wynajmu, niewiedza na temat umów czy współpracy z biurami nieruchomości - to wszystko może powodować przykre niespodzianki dla najemców - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. Dodaje, że to ostatni dzwonek, by poszukać odpowiedniej kwatery, bo tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego ceny pójdą w górę, a wtedy dużo trudniej będzie negocjować warunki umowy.

Wyjaśnia Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice

Za miesiąc rozpoczyna się rok akademicki, więc studenci, głównie pierwszego roku studiów, gorączkowo szukają kwater - najlepiej niedaleko uczelni, możliwie najtaniej, niewykluczone że wspólnie z 2-3 innymi osobami. Podpisując umowę, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Od czego należy zacząć poszukiwania studenckiej kwatery?
Najlepiej od określenia budżetu, jaki mamy na comiesięczny czynsz najmu. Może się przecież okazać, że nie wystarczy na samodzielne wynajęcie nawet najmniejszego mieszkania w mieście, w którym zaczynamy naukę, np. w Krakowie lub w Warszawie. Dlatego kolejnym krokiem musi być sprawdzenie cen mieszkań do wynajmu. Można je sprawdzić w lokalnych gazetach i na portalach ofert nieruchomości. Wiele osóób poszukujących mieszkania - szczególnie pierwszego i w miejscowości, której za dobrze nie znają - powinno udać się do biura nieruchomości. Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien doradzić lokalizację w zależności od miejsca studiów, poinformować o komunikacji, usytuowaniu sklepów, dopasuje też ofertę do możliwości finansowych żaka.
Skąd będziemy wiedzieć, czy osoba wynajmująca lokal ma do tego prawo?
Pośrednik ma obowiązek sprawdzić tytuł prawny do lokalu osoby zgłaszającej ofertę: czy jest to właściciel lokalu, posiadacz spółdzielczego prawa do lokalu, jeżeli jest najemcą, a jeśli tak, to czy ma zgodę właściciela (notarialną) na podnajęcie lokalu. Bywa że zgłaszający nie jest właścicielem, lecz dysponuje lokalem na podstawie pełnomocnictwa. Powinno być ono poświadczone przez notariusza i tego rodzaju dokumenty pośrednik powinien sprawdzić dokładnie, aby nie było niespodzianek po zawarciu umowy najmu - takich np. że pełnomocnictwo było sfałszowane, albo lokal jest spadkowy, a na wynajęcie nie ma zgody wszystkich spadkobierców. Pośrednik powinien obejrzeć zgłoszony lokal i spra-wdzić fachowo stan techniczny i to, czy wyposażenie jest zgodne ze spisem inwentarza.

Na co trzeba zwrócić uwagę, nim podpiszemy umowę najmu?
Dokładnie przeczytaj zaproponowaną umowę najmu i jej załączniki. W tych dokumentach powinny być określone obowiązki najemcy i wynajmującego, opis lokalu i jego wyposażenia, sposób i termin zapłaty za wynajem. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak jednolity wzór umowy najmu. Warunki najmu są na ogół ustalane w toku indywidualnych negocjacji przez dwie strony. Trzeba je potem ująć we właściwą formę prawną.

Jaki rodzaj umowy będzie najlepszy dla studenta?
Strony mają do wyboru zwykłą umowę najmu i umowę o tzw. najem okazjonalny. Takiej nazwy w przepisach nie ma, ale dotyczy to najmu okresowego, mieszkania czasowo tylko niewykorzystywanego przez właściciela. Umowa o najem okazjonalny musi być zawarta u notariusza ze wskazaniem, gdzie należy eksmitować lokatora, jeżeli nie dotrzyma on warunków umowy i zostanie ona rozwiązana, zaś lokator nie opuści mieszkania dobrowolnie.

Możliwe jest też zawarcie umowy najmu w formie cywilnoprawnej na czas określony - w takim przypadku wraz z jej wygaśnięciem kończy się tytuł prawny najemcy do dysponowania lokalem. Zawsze jednak takie umowy można przedłużać, spisując aneks. Studenci, wynajmujący mieszkania w kilka osób, powinni liczyć się z tym, że właściciel nie będzie chciał zawierać umowy z kilkoma osobami, ale z jedną, a w umowie określi dopuszczalną liczbę mieszkańców.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera