Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańszy gaz i prąd dla raciborzan? Jest na to szansa

Redakcja
Mieszkańcy Raciborza będą kupować taniej gaz i prąd. Jest na to szansa. Dziś spotkanie w tej sprawie
Mieszkańcy Raciborza będą kupować taniej gaz i prąd. Jest na to szansa. Dziś spotkanie w tej sprawie ARC
Racibórz: Grupowe zakupy gazu i prądu mogą być receptą na zbyt wysokie rachunki. Dziś spotkanie w tej sprawie.

Racibórz: Kupisz tańszy gaz? Jest na to szansa. Przyjdź na spotkanie

Ogrzewanie gazem przy ujemnych temperaturach ponad 50 metrowego mieszkania w bloku może kosztować miesięcznie od 300 do nawet 1000 złotych (w zależności od sposobu palenia). W przypadku domów jednorodzinnych koszt mogą być nawet kilka razy wyższe. Nic dziwnego, że wciąż wiele osób mocno zastanawia się nad tym, czy po przegłosowaniu uchwały antysmogowej przez Sejmik Śląski, z flotu przerzucić się na węgiel lub bardziej ekologiczny i wygodniejszy gaz.

- Nie ma co ukrywać. O wyborze paliwa w pierwszej kolejności decyduje cena, a dopiero później wygoda i komfort. Z tego względu wiele osób rezygnuje z ogrzewania gazowego. O ile w mieszkaniu na bloku różnice w cenie nie muszą być wielkie, to sytuacja zmienia się w domu. Zwłaszcza jeśli ma się małe dzieci. Sam teraz stoję przed tym dylematem. Ale wszystko wymaga obliczeń- mówi Jacek Sowniczek, mieszkaniec Raciborza.

Z tego powodu prywatne osoby, ale także samorządy poszukują nowych i oryginalnych rozwiązań zakupu paliw i energii. Wszystko po to, aby indywidualni odbiorcy mogli kupować po jak najniższej cenie. Szansa na to mają też raciborzanie. Przedstawiciele jednej z takich platform zgłosili się do raciborskiego magistratu. Danuta Staniszewska, prezes Ogarniamprad.pl spotkała się nawet z prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem.

- Zaprezentowała wygodne i skuteczne rozwiązanie dla mieszkańców, w tym też mniejszych firm do obniżenia cen gazu i prądu i walki ze smogiem. Chodzi o platformę Ogarniamprad.pl - mówi Adam Kuśmierczyk, z Ogarniamprad.pl.

Jak to działa? Za pośrednictwem wspomnianej platformy skupiają się w grupach zakupowych. - Na platformie najbardziej konkurencyjni sprzedawcy walczą ceną o zużycie energii naszych użytkowników, liczone w MWh. Platforma skupia odbiorców indywidualnych i firmowych energii, kumuluje i profiluje ich zużycie w paczki i wystawia je na licytacje. Ceny na licytacjach w czasie rzeczywistym mogą tylko spadać - wyjaśnia Adam Kuśmierczyk. Sprzedawcy oferują z góry niższe ceny, bo są pewni, że energia (lub paliwo) zostanie wykorzystana, a więc mają pewny i do przewidzenia zysk. Pod warunkiem, że użytkownik zużyje w 100-procentach wcześniej zadeklarowaną energię lub paliwo.

Władze miasta są wstępnie zainteresowane ofertą. Pomagają w zorganizowaniu spotkania z mieszkańcami, ale nie są stroną i nie zamierzają przystępować do programu.

- Jako miasto jesteśmy małym odbiorcą gazu, nie mamy zbyt wielu instalacji. Ale jeżeli faktycznie będzie się opłacać, to poważnie zastanowimy się nad skorzystaniem z platformy. Póki co pomagamy w zorganizowaniu spotkania z mieszkańcami - przyznaje Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Włodarz miasta nie ukrywa, że niższe ceny gazu mogą znacznie poprawić jakość powietrza w regionie. Ale podkreślają, że przystąpienie do programu to wyłącznie indywidualna decyzja każdego mieszkańca. - Przy dobrej taryfie można zaoszczędzić po kilkaset złotych rocznie. Jeżeli więc będzie taniej, to łatwiej mieszkańcom będzie zrezygnować z flotu i węgla - dodaje Lenk.

Spotkanie w sprawie grupowego zakupu gazu i energii dla mieszkańców miasta zaplanowano 17 maja o godz. 15.30 w Urzędzie Miasta w Raciborzu. Podczas niego przedstawiciele platformy wyjaśnią sposób jej funkcjonowania, a także odpowiedzą na nurtujące mieszkańców pytania. Warto ze sobą wziąć faktury za gaz i energię, dzięki temu o wiele łatwiej wyliczyć będzie można ewentualne korzyści.

- Grupowe zakupy są prostsze niż to się wydaje. Nasze biuro klienta pomaga w całym procesie zmiany sprzedawcy i w trakcie trwania umowy. Przygotowujemy umowy ze sprzedawcami - klient tylko podpisuje i oryginały wysyła do sprzedawcy. Zapewniamy, że ceny wylicytowane są cenami gwarantowanymi w okresie trwania umowy. Dla odbiorów indywidualnych nie ma opłat handlowych. Sprawujemy opiekę również w trakcie trwania umowy. Monitorujemy czas trwania umowy i wracamy do klientów przed końcem okresu wypowiedzenia, aby ponownie wylicytował najniższe ceny energii na kolejny okres i utrzymał je na poziomie konkurencyjnym. Licytujemy taryfy B, C i G. Usługi platformy dla użytkowników są darmowe, nasze wynagrodzenie płacone jest przez sprzedawców, którzy wygrali licytacje - zapewniają przedstawiciele platformy.

Dodają, że w przypadku odbiorców indywidualnych dołączenie do licytacji nie jest jednocześnie zobowiązaniem do zmiany sprzedawcy, który wygrał licytację. Zobowiązanie dotyczy firm.

Od 2014 roku platforma zarejestrowała ponad 4 tys. użytkowników, którzy rocznie zużywają ponad 90 tys. MWh energii. Do tej pory wygenerowała ponad 4,7 mln zł oszczędności na rachunkach za prąd i gaz.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Raciborza i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tańszy gaz i prąd dla raciborzan? Jest na to szansa - Dziennik Zachodni