MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tapeta do malowania to pomysł na szybki remont i niebanalne wnętrze. Sprawdź, kiedy warto ją wybrać i na co zwrócić uwagę

Katarzyna Laszczak
Tapeta do malowania nie ma kolorowych wzorów, ale pozwala zamaskować niedoskonałości ścian. Można ją pokryć dowolnym kolorem.
Tapeta do malowania nie ma kolorowych wzorów, ale pozwala zamaskować niedoskonałości ścian. Można ją pokryć dowolnym kolorem. svetikd/gettyimages.com
Kiedy decydujemy się na metamorfozę wnętrza, często zadajemy sobie pytanie: „malować czy tapetować?”. Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie. To tapeta do malowania. Dowiedz się, kiedy taka tapeta będzie idealnym rozwiązaniem oraz jaką wybrać.

Spis treści

Farba czy tapeta? A może jedno i drugie?

Malowanie lub tapetowanie ścian to najczęstszy sposób, żeby szybko odświeżyć lub odmienić wnętrze. Zarówno wybór kolorów farb, jak i wzorów tapet jest bardzo duży, a praca przy ich nakładaniu nie jest ani skomplikowana, ani ciężka, dlatego spokojnie można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy przestrzegać podstawowych zaleceń producentów danego materiału. Tapetowanie najczęściej jest alternatywą dla malowania, choć niezwykle modnym trendem jest traktowanie tapet jako elementu dekoracyjnego tylko na części ścian i malowanie pozostałych. Jednak zwykle farba i tapeta występują osobno.

 

Tapety do malowania. Idealne rozwiązanie na nieidealne ściany

Warto jednak wiedzieć, że są także tapety przeznaczone do malowania. Jaki to ma sens? Ich podstawową zaletą jest to, że maskują nierówności ścian. To przydatne szczególnie w przypadku starszych mieszkań, w których ściany nie są pokryte gładzią lub płytami gipsowo-kartonowymi, a na ich powierzchni widoczne są drobne grudki, rysy czy inne nierówności. Odpowiednia tapeta je zakryje, a kolor możemy wybrać samodzielnie. Tapety do malowania są więc alternatywą dla nakładania gładzi, szlifowania czy montażu płyt g-k.

Ale tapety do malowania mogą także zastąpić modne tynki strukturalne, których wykonanie jest bardziej pracochłonne niż położenie i pomalowanie tapety.

Stosując taką tapetę, nie będziemy mieć na ścianie kolorowych wzorów, ale jednobarwną płaszczyznę o dekoracyjnej fakturze. Można je malować wielokrotnie, przez lata.

Wzory tapet do malowania

Wspólną cechą tapet do malowania jest to, że mają mniej lub bardziej wyraźny, tłoczony lub strukturalny wzór, który jest widoczny nawet po nałożeniu warstw farby. To właśnie dzięki niemu ściana zyskuje nową fakturę, zamiast straszyć nierównym tynkiem. Wybór wzorów jest bardzo duży. Można kupić tapety o wzorze tynku typu baranek (o różnej grubości), pionowych pasów, linii, fal, wzorów geometrycznych, po motywy roślinne, splot płótna, wzór cegieł, desek, czy medaliony w klasycznym stylu. Wiele jest takich, których faktura przypomina modny, dekoracyjny tynk.

Papierowa, winylowa, z włókna szklanego, a może raufaza? Rodzaje tapet do malowania

Tapety do malowania są wykonane z różnych materiałów. Ciągle popularna jest tzw. raufaza. To gruba, papierowa tapeta, wykonana z kilku warstw, między którymi znajdują się wiórki drewna. Ale nie jest to jedyna możliwość, bo tapety do malowania znajdziemy także wśród tapet winylowych i papierowych (na flizelinie). To łatwo dostępny i przystępny cenowo produkt (podobnie jak raufaza). Wyższą półką są wytrzymałe tapety z włókna szklanego. Wybierając tapetę, którą chcemy pomalować, trzeba zwróć uwagę na informację od producenta – są one opisane po prostu jako tapety do malowania.

Klejenie tapet do malowania

Sposób klejenia zależy od materiału, z jakiego są wykonane – tu trzeba się zapoznać z instrukcją producenta. Nie odbiega to jednak od klejenia „zwykłych” tapet (a nawet jest o tyle łatwiejsze, że nie zawsze trzeba pasować wzór).

Jaką farbą pomalować tapetę?

Tapety do malowania najczęściej są białe. Jeśli nam to odpowiada… wcale nie trzeba ich malować. Do malowania tapet używa się tych samych farb emulsyjnych – akrylowych lub lateksowych, które są przeznaczone do malowania ścian. Nanosi się je wałkiem lub pędzlem (można także natryskowo, ale to rzadko stosowana metoda przy samodzielnie wykonywanym remoncie).

Warto wiedzieć, że najbardziej odporne na zabrudzenia, a jednocześnie możliwe do czyszczenia, będą tapety winylowe i z włókna szklanego, malowane farbami lateksowymi. Natomiast papierowe i raufaza, szczególnie pomalowane farbą akrylową, nadają się raczej do miejsc mniej narażonych na zabrudzenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni