Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tąpnięcie na rynku mieszkań w Częstochowie. Spadek także w Sosnowcu. W Katowicach wzrost

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Tąpnięcie na rynku mieszkań w Częstochowie. Spadek cen o 10 proc. w ciągu zaledwie miesiąca
Tąpnięcie na rynku mieszkań w Częstochowie. Spadek cen o 10 proc. w ciągu zaledwie miesiąca Amadeusz Czarnota
Jak wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io ceny mieszkań idą w dół. W czerwcu spadki pojawiły się w 11 z 17 badanych miast. Rekordzistką okazała się Częstochowa, gdzie ceny w ciągu zaledwie miesiąca tąpnęły aż o 10%. Duży spadek odnotowano również w Sosnowcu, gdzie ceny spadły o 7 proc. Istotne jest jednak to, że w porównaniu do poziomu sprzed roku, ceny są wciąż wyższe we wszystkich badanych miastach.

Autorzy najnowszego raportu Expandera i Rentier.io przeanalizowali 36 498 internetowych ofert sprzedaży, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wynika z nich, że w czerwcu 2022 roku w porównaniu z majem ceny mieszkań spadły w 11 z 17 badanych miast. Największe spadki miały miejsce w Częstochowie (-10 proc. m/m) i Sosnowcu (-7 proc. m/m). Niższe ceny niż w maju odnotowano również na największych rynkach – w Warszawie (-2 proc. m/m), Krakowie (-1 proc. m/m), Gdańsku (-4 proc. m/m) czy Wrocławiu (-1 proc. m/m). Z kolei nadal znacząco rosły ceny w Lublinie (+4 proc. m/m).

Pomimo tych spadków ceny wciąż są wyższe niż przed rokiem we wszystkich badanych miastach. Liderem jest Szczecin (21 proc. r/r). Dużo drożej niż w czerwcu 2021 r. jest też w Poznaniu (18 proc. r/r), Rzeszowie (16 proc. r/r) i Wrocławiu (16 proc. r/r). Z kolei najmniejszy roczny wzrost odnotowano w Sosnowcu i Katowicach. Ceny są tam o 6 proc. wyższe niż przed rokiem.

Podane w raporcie ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 36 498 nowo dodanych, unikatowych (po usunięciu duplikatów) ogłoszeń sprzedaży opublikowanych w internecie od 1 do 30 czerwca 2022 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.

Bank PKO BP również przewiduje spadki cen mieszkań

To już kolejne potwierdzenie spadku cen. Przypomnijmy, że niedawno PKO BP poinformował, że według ich danych ceny transakcyjne nowych mieszkań w II kwartale spadły w 4 z 6 największych miast. Eksperci z PKO BP ocenili, że w drugiej połowie roku ceny transakcyjne mieszkań zaczną stopniowo spadać. - Prognozowany spadek cen wynika głównie ze znacznie obniżonego popytu wskutek wzrostu stóp procentowych i zaostrzenia polityki kredytowej w efekcie rekomendacji KNF dla banków. Jednocześnie boom mieszkaniowy ostatnich lat uruchomił wiele nowych projektów inwestycyjnych i wzmocnił mocno osłabioną stronę podażową rynku, zwłaszcza poza największymi miastami, co w obecnej fazie cyklu koniunkturalnego nie sprzyja utrzymaniu wzrostów cen. Szczyt sprzedaży mieszkań przypadł na 2021 i od roku obserwujemy stopniowy spadek wolumenów transakcji, przy bardzo silnym spadku w maju-czerwcu - wynika z analiz PKO BP.

Skąd bierze się spadek cen?

Główną przyczyną spadku cen, jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, jest wzrost stóp procentowych. Oddziałuje to na rynek nieruchomości na wiele sposobów. Z jednej strony powoduje, że znacznie droższe i trudniej dostępne stały się kredyty hipoteczne. To mocno ogranicza popyt ze strony osób, które chciałyby kupić mieszkanie dla siebie. Zmusza też część kredytobiorców, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą rat, do sprzedaży mieszkania. Szczególnie dotyczy to tych, którzy nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych.

Wyższe stopy procentowe ograniczają też popyt inwestycyjny. - Na lokatach bankowych czy obligacjach mnożna bowiem uzyskać obecnie podobne lub nawet wyższe zyski niż te, jakie przynosi inwestycja w mieszkanie na wynajem. To może się jednak zmienić, ponieważ stawki najmu znacząco rosną. Jeśli dodatkowo w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany trend spadku cen mieszkań, to opłacalność takich inwestycji zdecydowanie wzrośnie - zapowiadają analitycy.

Do pozytywnych informacji można zaliczyć to, że stawki WIBOR przestały rosnąć. Obecnie są nawet nieco niższe niż na początku lipca. Dla przykładu WIBOR 3M wynosi 7 proc., a na początku miesiąca było to 7,05 proc.. Dodatkowo część banków znacząco obniżyło marże kredytowe.

Wakacje kredytowe

Jak podkreślają analitycy istotną kwestią dla rynku kredytów hipotecznych jest też start ustawowych wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. oraz po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera