18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Książki w Katowicach [LEKTURY OBOWIĄZKOWE]

Henryka Wach-Malicka
O pożytkach płynących z czytania książek oraz o tym, po jakie lektury sięgają najchętniej - mówią "Dziennikowi Zachodniemu" osoby znane w naszym regionie

KATOWICKIE TARGI KSIĄŻKI - ZOBACZ PROGRAM SPOTKAŃ Z PISARZAMI

O pożytkach, płynących z czytania książek, gadać można do znudzenia. Więc zamiast gadać, lepiej czytać, choć często wymaga to dodatkowego wysiłku (trzeba iść do biblioteki) i pieniędzy (książki są, niestety, drogie). Psychologowie nie mają jednak wątpliwości. Czytanie to jedna z najlepszych metod wzbogacania osobowości i inteligencji emocjonalnej. Po pierwsze kształci wyobraźnię. Ulotne słowo zamienia się w naszym mózgu w konkretny obraz, a to zwyczajnie aktywizuje szare komórki. Dlatego lekturę zaleca się (niemal na receptę) dzieciom, które dopiero uczą się pojęć abstrakcyjnych. I ludziom starszym, których procesy myślowe ulegają spowolnieniu. I wszystkim, którzy chcą po prostu żyć mądrzej i pełniej.

Nic tak, jak książka, nie steruje ludzką kreatywnością. Obraz, zapisany np. na taśmie filmowej, każdy z nas widzi tak samo. Obrazów, powstających w wyobraźni pod wpływem lektury, jest tyle, ilu czytelników. Czytając, budujemy własną rzeczywistość. A przecież "wyobraźnia to jedyny raj, z którego nikt nie może nas wygnać".

Ale książka to nie tylko źródło wiedzy o świecie. Książka, byle napisana z talentem, to również rozrywka. Literatura ma przecież wiele odmian. Istnieje wprawdzie moda na określone gatunki, ale i ona się zmienia. Tak stało się z gatunkiem fantasy, który uprawiają dziś najlepsze pióra świata czy z kryminałami, powoli zastępującymi powieści społeczne i obyczajowe. Wybór gatunku jest tylko kostiumem dla treści. Dlatego z trylogii "Millennium" Stiega Larssona można dowiedzieć się o współczesnej Szwecji niewiele mniej (choć inaczej), niż o Szwecji końca XIX wieku, z dramatów Augusta Strindberga.

I jeszcze jedno. Nie upadajmy na duchu, dowiadując się, że przeciętny Polak czyta 1,5 książki rocznie. Te badania dotyczą tylko egzemplarzy drukowanych! Tymczasem od kilku lat żywiołowo rozwija się czytelnictwo w internecie. Trudno je ująć w liczby, ale wiadomo, że ma tendencję wzrostową.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!