Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Turystyczne w Zabrzu otwarte. Bośnia i Hercegowina oraz Ogrodzieniec zapraszają na wakacje. Na targach wystawcy z Polski i zagranicy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Międzynarodowe Targi Turystyczne w Arenie Zabrze w toku. Wydarzenie odbywa się w dniach 21-22 kwietnia. Krajem partnerskim jest w tym roku Bośnia i Hercegowina, a miastem - Ogrodzieniec. Co zobaczyć w Sarajewie? Które uzdrowisko na Litwie jest najlepsze? Co wspólnego mają Tunezja i Gwiezdne Wojny? Odpowiedzi na te pytania czekają na targach.

Targi turystyczne w Zabrzu - każdy znajdzie coś dla siebie

Międzynarodowe Targi Turystyczne w Arenie Zabrze to okazja, by zapoznać się z ofertą turystyczną Polski, a także Europy i całego świata. Można tu znaleźć stoiska informacyjne z Mazowsza, polskiego wybrzeża, a także z naszego regionu.

- Na Śląsku na pewno trzeba zobaczyć zabytki Unesco, Sztolnię Czarnego Pstrąga i kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, a także Kopalnię Guido w Zabrzu. Mamy również atrakcje na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej - Zamek Ogrodzieniec, górę Zborów. Warto również zajrzeć w Beskidy, na Enduro Trail do Bielska-Białej, to górskie ścieżki rowerowe - mówi przedstawicielka Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Wspomniany Ogrodzieniec jest partnerem zabrzańskich targów. Anna Pilarczyk, burmistrz Ogrodzieńca, zaprasza do odwiedzin.

- Ogrodzieniec to serce Jury, to najpiękniejsze ruiny średniowiecznego zamku. Mój strój pochodzi właśnie z późnego średniowiecza. Warto do nas przyjechać, zobaczyć piękny zabytek, a także zobaczyć dawne życie rycerskie. Często organizujemy turnieje rycerskie i inne imprezy, dzięki którym można poczuć się, jak w innym świecie - mówi Anna Pilarczyk.

Potężny zamek jest z pewnością najbardziej znanym i popularnym miejscem na Jurze, ale jego okolice również są warte odwiedzenia.

- Odkrywamy coraz piękniejsze zakątki Ogrodzieńca, można od niedawna podziwiać skałę w Bryczowie i skałę Suchy Połeć, które teraz wyglądają cudownie i magicznie. Mamy również Górę Birów, popularne są również tzw. ogrodzienieckie Karaiby. Mamy tu plaże i palmy. Zapraszamy serdecznie wszystkich turystów - dodaje burmistrz.

Bośnia i Hercegowina partnerem targów

Targi w Zabrzu każdego roku zapraszają do innego kraju. Tym razem jest to Bośnia i Hercegowina, bałkański kraj, który zaprasza w góry i nad morze, a także do zabytkowych miast.

- Bośnia i Hercegowina ma bardzo dużo do zaoferowania. Zacznijmy od naszej turystyki nadmorskiej, Bośnia ma dostęp do morza, mamy ośrodek turystyczny Neum, mamy również piękne szlaki turystyczne w górach, które można również pokonywać na rowerach – mówi Mario Glišić, właściciel agencji turystycznej Hercegovina Travel.

Przyjeżdżając tu koniecznie należy odwiedzić Sarajewo. Stolica Bośni i Hercegowiny ma przepiękne stare miasto, można tu również znaleźć sąsiadujące ze sobą świątynie kilku wyznań. Synagoga, meczet, cerkiew i kościół wybudowano tu dosłownie w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. Sarajewo powinny również odwiedzić osoby, które chcą poznać trudną, wstrząsającą historię wojny na Bałkanach.

- Nasza stolica była w sercu tych wszystkich wydarzeń, ale w regionie jest bardzo dużo miejscowości, które podczas wojny całkowicie zostały zniszczone i praktycznie zniknęły z mapy Bośni – wyjaśnia Mario Glišić.

W kraju na turystów czekają również liczne winnice, zwłaszcza w Hercegowinie.

- Koniecznie trzeba spróbować win z dwóch szczepów, które występują tylko w tym regionie. Jest to Zilavka biała i czerwona, te szczepy datuje się na co najmniej 500 lat. A z potraw konieczne burek, czyli ciasto nadziewane mięsem i ćevapčići, są to kotleciki z mielonego mięsa – dodaje właściciel Hercegovina Travel.

Na turystów czeka również Mostar. Miasto jest przecięte na pół rzeką, nad którą wybudowano most będący dziś symbolem Mostaru. To właśnie tu młodzi mężczyźni udowadniali swojej odwagi popisując się przed wybrankami skokami do wody. Dziś skoki z ponad 30 metrów przyciągają do Mostaru rzesze turystów.

Należy dodać, że Bośnia i Hercegowina jest ważnym ośrodkiem turystyki religijnej. To właśnie w Medjugorje na początku lat 80. doszło do słynnych objawień. Dziś miejsce, w którym Matka Boska ukazywała się szóstce "widzących" przyciąga tłumy wiernych.

Litwa – tu przyjedziemy do uzdrowisk podreperować zdrowie

Na targach w Zabrzu można również poznać sąsiednią Litwę i nieco bardziej odległą Tunezję. Do naszych północno-wschodnich sąsiadów powinny wybrać się osoby chcące podreperować zdrowie. Na Litwie można znaleźć co najmniej kilka uzdrowisk słynących z wód leczniczych. Warto odwiedzić Druskienniki, Birsztany i Połągę.

- Druskienniki to jedno z najstarszych uzdrowisk na Litwie. Status uzdrowiska nadano mu w 1794 roku. Birsztany to malutkie, kameralne uzdrowisko niedaleko Wilna, a Połąga to kurort nadmorski, przede wszystkim letni, ale można z niego korzystać przez cały rok – wyjaśnia Paweł, przedstawiciel kurortu Druskininkai.

Druskienniki znane są z wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Każdego roku w ośrodkach sanatoryjnych w Druskiennikach zużywa się ponad 30 mln litrów wody mineralnej, która służy do zabiegów SPA, kąpieli i wypełniania basenów. Tutejsza woda doskonale nadaje się również do picia. Całe uzdrowisko otoczone jest lasami sosnowymi.

- Nie ma tu żadnych fabryk, jest cicho, jest czyste powietrze. Do dyspozycji turystów są tu zarówno bardziej luksusowe hotele, jak i bardziej ekonomiczne noclegi, można też przyjechać kamperem – opisuje Paweł.

Co ciekawe, można tu znaleźć całoroczny stok narciarski, który znajduje się w krytej arenie. Trasa pod dachem ma 460 metrów. Miłośnicy turystyki rowerowej znajdą w Druskiennikach kilkadziesiąt kilometrów dróg rowerowych. Sezon turystyczny rozpoczyna się pod koniec maja.

Tunezja – Mekka dla fanów Gwiezdnych Wojen

Fani Gwiezdnych Wojen powinni koniecznie wybrać się do Tunezji. To właśnie tunezyjska pustynia posłużyła, jako plan do ujęć Tatooine - planety, na której dorastał młody Luke Skywalker.

- Makietę można tu zobaczyć cały czas, znajduje się w południowo-zachodniej części Tunezji. To prawdziwa Mekka dla fanów Gwiezdnych Wojen, odbywają się tam różne wydarzenia związane z filmami, ludzie przebierają się za postaci z filmów – opowiada Paweł Kulesza, pracownik tunezyjskiego urzędu ds. turystyki.

Do Tunezji warto wybrać się nie tylko z powodu kosmicznej sagi.

- Tunezja jest bardzo zróżnicowanym krajem, w ciągu paru chwil możemy znaleźć się na pustyni, możemy pojechać nad morze lub w bardzo zieloną część kraju, która bardzo się różni od piaszczystej, południowej. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są atrakcje dla plażowiczów i dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Można zagrać w golfa, można wybrać się na wycieczkę terenówką lub quadem – mówi Paweł Kulesza.

Jak dodaje, osoby, które nie lubią zbyt wysokich temperatur, do Tunezji powinny wybrać się właśnie teraz. Temperatury wynoszą obecnie powyżej 20 st. Celsjusza.

- Tunezja jest położona nad morzem, więc nawet ten najgorętszy okres, lipiec i sierpień, nie jest tak nieprzyjemny, jak się może wydawać – dodaje Paweł Kulesza.

Jakie jeszcze atrakcje można znaleźć w tych krajach oraz w Bośni i Hercegowinie? Odpowiedzi należy szukać na targach turystycznych w Arenie Zabrze.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty