Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targowisko Miejskie w Dąbrowie Górniczej znów otwarte w całości. Można kupić meble, buty, spodnie czy doniczki

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Targowisko Miejskie w Dąbrowie Górniczej 7 maja zostało otwarte w pełnym zakresie. Można kupić odzież, firanki, meble. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Targowisko Miejskie w Dąbrowie Górniczej 7 maja zostało otwarte w pełnym zakresie. Można kupić odzież, firanki, meble. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
W czwartek 7 maja 2020 roku ponownie otwarte zostało w pełnym zakresie działalności największe w Dąbrowie Górniczej targowisko miejskie na Redenie. Od rana plac targowy wypełnił się kupującymi, jest też więcej sprzedających, bo od dziś możemy tu kupić także m.in. odzież, kwiaty, meble czy sprzęt mechaniczny, pomocy w domu oraz ogrodzie.

Zgodnie z ustaleniami z władzami miasta na Targowisku Miejskim wprowadzone zostały specjalne środki bezpieczeństwa, które mają uchronić wszystkich przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem.

Wyznaczone zostały m.in. osobne wejścia i wyjścia, ruch w alejkach jest kierowany, tzn, nie w każdą alejkę wejdziemy. Przy wejściach znajdują się środki do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawiczki.

Tak więc na targowisku kupimy już nie tylko owoce, warzywa, jajka oraz inne produkty spożywcze, czy chemię gospodarczą, co było dozwolone od 29 marca br. (wtedy ruszyło po przerwie Targowisko Miejskie), ale również wspomniane meble, odzież, buty, firanki, doniczki i wiele innych produktów.

- Wybrałam się na targowisko, bo trzeba już sadzić kwiaty oraz zająć się warzywami. A do tego potrzebne są przecież sadzonki, nasiona. Tutaj wiem, że wszystko jest dobre i w przystępnych cenach – podkreślała pani Ewa. - Generalnie kupuję owoce, warzywa, coś do jedzenia, ale zajrzę też na ciuchy, bo przecież nie było gdzie dotychczas kupić koszuli czy spodni – dodał pan Stanisław, który przyjechał na targowisko ze Strzemieszyc.

Decyzję o ponownym otwarciu w pełnym zakresie podjęli przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kupców Targowych, które zarządza targowiskiem.

− Od początku epidemii koronawirusa staraliśmy się wypracować rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom miasta. Tymi zasadami kierowaliśmy się, podejmując kolejne decyzje dotyczące m.in. targowiska na Redenie. Wspólnie z kupcami pracowaliśmy nad bezpiecznymi warunkami funkcjonowania targu, aby chronić zdrowie dąbrowian przy zachowaniu szansy na ratowanie miejsc pracy kupców – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Na podstawie rządowych przepisów, stowarzyszenie podjęło decyzję o zwiększeniu asortymentu sprzedaży na terenie targowiska. Kupcy muszą jednak spełnić szereg warunków dotyczących handlu w nowej rzeczywistości. Zobowiązani są do zachowania szczególnych zasad higieny oraz restrykcyjnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa żywności. Na terenie obiektu przebywać mogą maksymalnie 4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży (z wyłączeniem osób stanowiących obsługę). Liczba kupujących jest zatem uzależniona od liczby otwartych stanowisk, a nie od powierzchni.

− Kupcy zamierzają docelowo otworzyć od 250 do 300 stoisk na terenie obiektu. To oznacza, że na targowisku będzie mogło przebywać równocześnie ponad 1000 klientów oraz osób z obsługi. Utrzymanie odpowiedniego rygoru sanitarnego oraz stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych w takich warunkach jest obarczone ogromnym ryzykiem. Kupcy podejmując decyzję o zwiększeniu asortymentu i powierzchni sprzedaży, biorą odpowiedzialność za stosowanie tych zasad. Muszą stosować się zarówno do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja, jak i do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla targowisk – podkreśla Ewa Fudali-Bondel, naczelniczka Wydziału Rozwoju, Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestorów dąbrowskiego UM.

Obejrzyj dokładnie

Obostrzenia dotyczą niemal wszystkich aspektów handlu na targowisku. W przypadku straganów, np. z warzywami i owocami, gdzie dostęp do wody jest utrudniony – należy zapewnić możliwość dezynfekcji rąk przy użyciu płynów lub chusteczek nasączonych płynem dezynfekującym. Zarządzający targowiskiem musi zapewnić kupującym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, sprzedający – co najmniej raz na godzinę – muszą dokonać dezynfekcji stanowiska obsługi. Wszystkich przebywających dotyczy obowiązek zakrywania ust i nosa, czego zarządzający musi pilnować; jak również zobowiązany jest do monitorowania liczby osób wchodzących i wychodzących. Konieczne jest zachowanie bezpiecznej 2-metrowej odległości pomiędzy sprzedającymi i kupującymi oraz samymi kupującymi.

– Od początku epidemii strażnicy miejscy czuwali nad przestrzeganiem zasad w okolicy targowiska, a za porządek na jego terenie odpowiadał zarządca targowiska oraz ochrona. Tak będzie i teraz: będziemy kontrolować, jak przestrzegane są zalecenia Sanepidu – zapowiada Radosław Romanek, komendant dąbrowskiej Straży Miejskiej. I rzeczywiście w czwartek można było spotkać wokół targowiska dąbrowskich strażników miejskich, którzy kontrolowali sytuację, jaka z godziny na godzinę znieniała się na targowisku.

Zakupy będzie można zrobić w czwartki i niedziele, w godzinach od 6 do 15 oraz w poniedziałki i piątki, w godzinach od 6 do 13. Trzeba jednak ponownie podkreślić − wszyscy odwiedzający targowisko muszą zachować należyte środki ostrożności w związku z ciągłym zagrożeniem Covid-19.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera