Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry: Czas przegonić quady. Hałda też będzie na liście UNESCO

Tomasz Klyta
Patrole policyjne mają się pojawiać na hałdzie popłuczkowej minimum raz na dobę. Ponadto zabytek będzie kontrolowany przez straż miejską i służby leśne. Czy to pomoże na quady i motory?
Patrole policyjne mają się pojawiać na hałdzie popłuczkowej minimum raz na dobę. Ponadto zabytek będzie kontrolowany przez straż miejską i służby leśne. Czy to pomoże na quady i motory? KPP Tarnowskie Góry
Jesienią do Tarnowskich Gór przyjedzie ekspert UNESCO, by sprawdzić, w jakiej kondycji są obiekty, które mają zostać wpisane na listę. To m.in. hałda.

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich to jeden z 28 obiektów ujętych w tarnogórskim wniosku o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym, ponad 10 lat temu utworzono tam park kulturowy. Dokument sprawia, że hałda jest chroniona prawem.

Od dawna jest jednak problem z osobami, które rozjeżdżają obiekt na quadach i motocyklach. Od ostatniego weekendu to się zmieniło. Teraz hałdę patrolują policjanci na motorach.

- Poza policjantami na motocyklach, hałdę będą też patrolować strażnicy miejscy oraz służby leśne. Większa liczba patroli pojawiać się tam będzie głównie wiosną i latem, kiedy możemy zauważyć większą liczbę motocykli typu cross i quadów. Apelujemy też do mieszkańców o informowanie policji, kiedy tylko zauważą osoby łamiące prawo - mówi podkom. Rafał Biczysko, rzecznik policji w Tarnowskich Górach.

Kary za przyłapanie na gorącym uczynku mogą być naprawdę bolesne. Jak zapowiedział Biczysko, policja nie będzie wystawiała mandatów. Sprawy będą od razu kierowane do sądu, a wtedy grzywna może wynieść do 5 tys. zł. Sąd może nawet orzec o konfiskacie mienia, którym zostało popełnione wykroczenie.

Już we wrześniu do Tarnowskich Gór przyjedzie ekspert UNESCO, który będzie oceniał wniosek o wpisanie na listę. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które jest autorem wniosku, będzie musiało wykazać, że każdy z 28 obiektów jest odpowiednio zabezpieczony.
- Można powiedzieć, że hałda jest dobrze zabezpieczona pod kątem prawnym. Nie zmieniło to jednak faktu, że w ostatnich latach była rozjeżdżana. Większa liczba patroli policyjnych to dobre rozwiązanie, jednak naszym zdaniem wciąż niewystarczające - ocenia Grzegorz Rudnicki, rzecznik stowarzyszenia.

Urząd Miejski w Tarnowskich Górach zadeklarował zwiększenie ochrony hałdy.

- Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się tam uruchomić monitoring, który już zostanie. Chcemy też wymyślić sposób na, przynajmniej częściowe, ogrodzenie terenu - mówi Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór.

We wniosku o wpis na listę UNESCO jest 28 obiektów naziemnych i podziemnych.

Wszyscy możemy być dumni z tego, że mamy poważne szanse na pierwszy w województwie śląskim tego typu wpis. Większość ludzi kojarzy wniosek z Zabytkową Kopalnią Srebra. Jednak tak naprawdę jest to jeden z najbardziej skomplikowanych wniosków do UNESCO w historii. 28 obiektów w różnym stopniu i w różnych latach było wykorzystywanych w górnictwie kruszcowym w Tarnowskich Górach.

Ekspert przyjedzie do nas we wrześniu.

Za trzy miesiące do Tarnowskich Gór przyjedzie ekspert UNESCO, który dokona weryfikacji wniosku. Decyzję komitetu poznamy w połowie 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera