Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry w PRL-u – tak górnośląskie miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
ul. Armii Czerwonej (pierwsza połowa lat 70. XX wieku), obecnie ul. Piłsudskiego.
ul. Armii Czerwonej (pierwsza połowa lat 70. XX wieku), obecnie ul. Piłsudskiego. fotopolska.eu
Historia Tarnowskich Gór sięga średniowiecza. Na terenie zajmowanym obecnie przez miasto najpierw powstała wieś Tarnowice. To jej miasto zawdzięcza swoją nazwę. Zapraszamy na spacer po Tarnowskich Górach w PRL-u.

Tarnowskie Góry – tak wyglądało miasto w PRL-u

Tarnowskie Góry powstały w średniowieczu, prawa miejskie otrzymały w XVI wieku. Miasto zawdzięcza swoją nazwę wsi Tarnowice. Zaś staropolskie słowo „gory” oznacza kopalnie, tarnowickie kopalnie. Mieszkańcom miasta nazwa Tarnowice słusznie kojarzy się z jedną z jego dzielnic. Historia Tarnowskich Gór związana jest z rozwojem przemysłu górniczego. Wydobywano tu rudy srebra i ołowiu, a później także cynku. Legenda głosi, że pierwszą bryłę srebronośnego kruszcu wyorał z ziemi chłop Rybka. Miało się to stać ok. 1490 roku.

Tarnowskie Góry w PRL-u - zobacz zdjęcia

Jak podają historycy, pierwszym rynkiem w mieście był obecny plac Gwarków. Szybki rozwój miasta związany z wydobyciem kruszców sprawił, że zaistniała potrzeba wyznaczenia nowego, większego rynku – tego, który znamy do dziś. Płyta rynku w Tarnowskich Górach ma nietypowy, trapezoidalny kształt. Ma 108 metrów długości, 75 m szerokości od strony zachodniej i 52 metry od strony wschodniej. Jego nieregularny kształt wynika z faktu, że prace górnicze prowadzono kilka stuleci temu nawet w ścisłym centrum miasta. Gwarkowie budowali swoje domy bezpośrednio obok szybów, bez ustalonego porządku.

Spacerując po rynku w Tarnowskich Górach łatwo zauważyć liczne zabytkowe budowle otaczające plac – pochodzący z XIX w. ratusz i XVIII-wieczny ewangelicki Kościół Zbawiciela. Rynek otoczony jest wieloma domami wybudowanymi w XVI wieku, w jednym z nich (Dom Sedlaczka) swoją siedzibę ma Muzeum w Tarnowskich Górach.

Wychodząc z rynku i idąc na południe w stronę wspomnianego placu Gwarków szybko dojdziemy do Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Jego historia sięga początków XVI wieku. W tym miejscu w w 1529 r. wybudowano drewnianą świątynię, którą już 2 lata później przebudowano na murowaną. Wchodząc do kościoła warto zwrócić uwagę na ambonę rozciętą na stół ołtarzowy oraz podstawę i baldachim dla figur patronów świątyni. W kościele uwagę przykuwają również 42-głosowe organy z 1927 r. oraz witraże z początku XX wieku, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych na Śląsku.

W Tarnowskich Górach znajduje się wiele więcej zabytków. Jednym z nich jest dworzec kolejowy z 1888 roku. Można tu również znaleźć liczne kościoły oraz bodaj najważniejszy zabytek miasta – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalnę rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera