Tarnowskie Góry. Władze zachęcają, aby zaprojektować własnego gwarka. Trwa konkurs

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Władze Tarnowskich Górach zachęcają, aby zaprojektować własnego gwarka
Władze Tarnowskich Górach zachęcają, aby zaprojektować własnego gwarka UM Tarnowskie Góry
Udostępnij:
Władze Tarnowskich Gór zorganizowały kolejny konkurs. Tym razem trzeba przygotować model rzeźby postaci gwarka, która pod koniec tego roku stanie w dzielnicy Strzybnica. Będzie to już dziewiąta figura w mieście. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja.

Tarnowskie Góry: zaprojektuj rzeźbę gwarka. Konkurs trwa

Pod koniec marca ruszył konkurs, który polega na zaprojektowaniu kolejnej figury gwarka.

- Charakter rzeźby nawiązywać powinien do historii oraz związanych z wydobyciem rud srebra i ołowiu tradycji miasta, w szczególności do pracy tarnogórskich gwarków. Konkurs skierowany jest do osób pełnoletnich – w szczególności: uczniów i studentów szkół artystycznych, artystów rzeźbiarzy, pracowni artystycznych - informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Rzeźba stanie na skwerze przy ul. Kościelnej w dzielnicy Strzybnica. Zwycięzcę konkursu poznamy najpóźniej 30 czerwca.

Zgłoszenia przyjmowane są natomiast do 15 maja. Organizator dla zwycięzcy przewidział także nagrodę pieniężną w wysokości 3 000 zł brutto.

Model rzeźby i dokumenty konkursowe - które można znaleźć na stronie tarnogórskiego UM - należy składać osobiście w kancelarii Urzędu Miejskiego lub przesłać pocztą czy kurierem na adres ul. Rynek 4, 42-600 Tarnowskie Góry. Przesyłkę należy opatrzyć dopiskiem: "KONKURS Gwarek 2021".

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dwóch etapach. W pierwszym modele zostaną ocenione przez Komisję Konkursową pod kątem walorów artystycznych.

- Głównymi kryteriami oceny będą: pomysłowość, estetyka, oryginalność, biegłość warsztatowa, nawiązanie do tematu przewodniego - czytamy w regulaminie.

Każdy z członków (jest ich czternastu) może danej zakwalifikowanej pracy przyznać od 1 do 5 punktów. Do drugiego etapu przejdą 3 prace, które otrzymają największą liczbę punktów.

W drugim etapie członkowie Komisji Konkursowej znów będą przyznawać punkty. - O ostatecznym wyniku konkursu zdecyduje suma punktów otrzymanych przez dany projekt na etapach – pierwszym i drugim - mówi regulamin.

Nie przeocz

Tarnowskie Góry: w mieście jest już osiem gwarków

Ostatnią figurę - która stanęła w grudniu ubiegłego roku przed kościołem św. Marcina, najstarszym zabytkiem miasta, w Starych Tarnowicach - stworzył Jerzy Lisek. Poprzednie cztery były natomiast odwzorowaniem rzeźb Alojzego Niedbały, zmarłego w 1987 roku tarnogórskiego rzeźbiarza-amatora. Znajdują się one w następujących miejscach: na Kaczyńcu, u zbiegu ulic Opolskiej i Cebuli, przy ul. Głównej w Bobrownikach Śląskich oraz w okolicach Źródełka Młodości w Reptach Śląskich.

Z kolei pierwsze trzy stworzył Norbert Jastalski - je z kolei można podziwiać w centrum Tarnowskich Gór: przy ulicy Krakowskiej, koło dworca oraz na Rynku.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie