MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taryfikator mandatów 2015 Jaki mandat za wykroczenie? [TARYFIKATOR MANDATÓW I PUNKTÓW KARNYCH]

Sławomir Cichy
Przedstawiamy aktualny taryfikator punktów karnych wraz z taryfikatorem najczęstszych wykroczeń. Sprawdź, jakie sankcje mogą zostać na Ciebie nałożone
Przedstawiamy aktualny taryfikator punktów karnych wraz z taryfikatorem najczęstszych wykroczeń. Sprawdź, jakie sankcje mogą zostać na Ciebie nałożone
Taryfikator mandatów 2015: Mandaty i kary dla kierowców bardzo surowe. Prezydent podpisał przepisy pozwalające policji zabierać prawa jazdy piratom i pijakom na drodze. W połowie roku ruszy odcinkowa kontrola prędkości, będzie znacznie więcej fotoradarów. Oto nowy taryfikator mandatów i punktów karnych 2015.

Nowy taryfikator mandatów:

Najpóźniej 17 maja zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące karania kierowców za drastyczne przekroczenie prędkości, jazdę bez prawa jazdy, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Tak wynika z kalendarza legislacyjnego dotyczącego przepisów podpisanych przez prezydenta 2 kwietnia.

Jakby tego było mało, w tegoroczne wakacje łatwiej też będzie można stracić prawo jazdy łapiąc maksymalną liczbę punktów karnych. Przybędzie na polskich drogach 100 nowych fotoradarów, uruchomione zostaną odcinkowe pomiary prędkości i rejestratory przejazdu na czerwonym świetle.

Taryfikator mandatów 2015. Policja będzie zabierać prawa jazdy

Podstawową zmianą dla zwykłego kierowcy w nowych przepisach jest możliwość utraty prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Sankcja jest natychmiastowa i nieodwołalna. Policjant na miejscu zdarzenia zwyczajnie zabierze dokument za pokwitowaniem. Jeśli taka przygoda zdarzy się na wakacjach, 600 km od domu, może być prawdziwy problem. I nie warto próbować wrócić z urlopu autem bez ważnego dokumentu.

ZOBACZ TAKŻE:
Remonty dróg: Poligon drogowców: A4 i DK86 [INFOGRAFIKA]

W razie przyłapania kierowcy na prowadzeniu pojazdu po odebraniu prawa jazdy, trzymiesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. Jeśli w tym czasie w trakcie kontroli policja stwierdzi, że dalej lekceważymy zakaz jazdy, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem i konieczne będzie zdawanie państwowego egzaminu w WORD od nowa.

Taryfikator mandatów 2015: Koniec przeładowanych aut i busów

Prawo jazdy na 3 miesiące zatrzyma na miejscu policjant kierowcy, który będzie przewozić co najmniej dwie osoby za dużo, niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym lub wynika to z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. Wyjątkiem ma być tylko pojazd komunikacji miejskiej. W takich przypadkach decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące wyda starosta.
Po kielichu za kierownicę? Lepiej nie ryzykować

Tylko w Wielkanoc na śląskich drogach zatrzymano niemal 100, a w Polsce ponad 900 pijanych kierowców.

Pod rządami nowych przepisów wobec pijanych kierowców, oprócz kary więzienia i nawet dożywotniego orzeczenia zatrzymania prawa jazdy, sądy będą mogły orzekać obowiązek zapłaty 5 tys. zł nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym (dla recydywistów - 10 tys. zł) lub 10 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego.

W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, gdy będą się starać o przywrócenie prawa jazdy, przepisy wprowadzają obowiązek montażu blokad alkoholowych. Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Skończy się też bezkarność za jazdę bez prawa jazdy po odebraniu go przez sąd. Będzie za to groziło do dwóch lat więzienia.

ZOBACZ TAKŻE:
Remonty dróg: Poligon drogowców: A4 i DK86 [INFOGRAFIKA]

Taryfikator mandatów 2015: Więcej kontroli i koniec z odliczaniem punktów

Z zapowiadanych 100 dodatkowych fotoradarów, które miały w tym roku pojawić się na polskich drogach, Generalna Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła już 55, w tym 6 w województwie śląskim. Łukasz Majchrzak z GITD podał nam ich lokalizację: Czechowice-Dziedzice, Goczałkowice-Zdrój, Grabiec, Pszczyna ul. Polne Domy, Pszczyna skrzyżowanie ul. Górnośląskiej z ul. Piechurów, Skoczów skrzyżowanie ul. Katowickiej z ul. Bielską, Wanaty.

- W województwie śląskim uruchomione zostaną także cztery strefy odcinkowego pomiaru prędkości. Dwie w Gorzycach i po jednej w Tarnowskich Górach i Pilchowicach - mówi Majchrzak.

Do systemu rejestrującego przejazd na czerwonym świetle, który mają w swym arsenale niektóre straże miejskie, w naszym regionie dojdą jeszcze dwa zarządzane przez ITD: w Pyskowicach na skrzyżowaniu przy ul. Toszeckiej i Łaziskach Górnych na DK 94.

Na koniec jeszcze jedna wiadomość. Kierowcy, którym grozi przekroczenie 24 punktów karnych i utrata prawa jazdy, za 300 zł mogą dziś odbyć kurs reedukacyjny i skasować z konta 6 z nich, ratując się przed ponownym egzaminem na prawo jazdy. Po 1 stycznia 2016 roku zostanie zlikwidowana taka możliwość, zaczną bowiem obowiązywać nowe, ostrzejsze przepisy.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni