18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatarczówka nie ma szczęścia i walczy o klientów [LISTA NALEWEK]

Witold Kożdoń
Tatarczówka ze Skoczowa
Tatarczówka ze Skoczowa
Tarnów ma swoją tarninówkę, Gdańsk słynną Gold Wasser, natomiast Skoczów znany jest z tatarczówki. Jednak lokalna nalewka ze Śląska Cieszyńskiego nie zawojowała rynku. Zamiast stać się produktem promującym region, z roku na rok musi walczyć o przetrwanie. ZOBACZ LISTĘ NALEWEK REGIONALNYCH

Dlaczego tatarczówka nie może przebić się na rynek? W Skoczowie mają na to swoją teorię - to trunek, który się degustuje.

- Ze względu na specyficzny smak nie nadaje się do picia. To taki alkohol antyalkoholowy - żartują mieszkańcy.

Inna sprawa, że miasto pod Kaplicówką niewiele robi, by chwalić się swoją wyjątkową na skalę kraju nalewką.

- Był czas, że w celach promocyjnych kupowaliśmy tatarczówkę i wręczaliśmy ją na pamiątkę ważnym gościom. Teraz tego nie robimy, ponieważ musimy oszczędzać - mówi burmistrz Janina Żagan.

CZYTAJ O TATARCZÓWCE:
Skoczowskiej tatarczówce grozi koniec, bo brakuje surowca
Tatarczówka na liście produktów regionalnych

Mieszkańcy Skoczowa jednak kupują nalewkę. Nic dziwnego, to oryginalny prezent, który jak żaden inny kojarzy się ze Skoczowem. Jednym ze zwolenników tatarczówki jest Jerzy Malik, były burmistrz miasta i prezes Polskiego Związku Skibobów. To m.in. on namawiał firmę z Jasienicy do uruchomienia produkcji lokalnej nalewki.

- Sam wręczyłem butelkę tatarczówki prezydentowi Międzynarodowej Federacji Skibobów. Tłumaczyłem, że to nasz lokalny produkt doskonały na różne żołądkowe boleści - wspomina.

Jego zdaniem barierą w promocji napitku jest cena, która jest wyższa od markowych koniaków. Specjaliści tłumaczą jednak, że lokalny alkohol zawsze będzie droższy od zwykłej "czystej", ponieważ produkowany jest w niewielkich ilościach.

- Wprowadzając ten produkt na rynek kilka lat temu mieliśmy nadzieję, że popyt na tatarczówkę będzie rósł. Stało się jednak inaczej. Nalewki sprzedawało się coraz mniej, w efekcie zaprzestaliśmy jej produkcji - mówi otwarcie Paweł Kolonko z firmy Toorank z Jasienicy.

Firma postanowiła jednak wznowić produkcję skoczowskiego trunku i wczoraj otworzyła 200-litrową beczkę tatarczówki. Jak tłumaczy Kolonko, zrobiono to ze względów sentymentalnych i szacunku dla tradycji. Bo pod względem ekonomicznym to słaby interes.

Tatarczówka to nalewka związana z Wielkanocą.
Na Śląsku Cieszyńskim wierzono, iż w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, na pamiątkę krwawej ofiary Zbawiciela, woda na kilka chwil nabiera cudownych właściwości. Dlatego przed wschodem słońca należało obmyć się w rzece. Po powrocie do domu piło się kieliszek tatarczówki "na chroboka". Czyniono tak też na pamiątkę Męki Pańskiej. Obecnie degustacja tatar-czówki w Skoczowie odbywa się co roku w Wielki Piątek po "wodzeniu Judosza".

Rozmowa z

Robertem Orawskim

, dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie

Dlaczego tatarczówka nie stała się markowym produktem regionu?
W dużej mierze to efekt polskich przepisów. Tatarczówka, choć w istocie stanowi zabytek naszej kultury duchowej,
traktowana jest przez ustawodawcę jak zwykły alkohol i nie można jej normalnie promować. Może się znajdować jedynie na sklepowych półkach.

Jak temu zaradzić?
Musiałoby zmienić się prawo. Na Zachodzie już do tego do-szli, u nas jeszcze nie. Regionalne alkohole powinny być inaczej traktowane. Zresztą, nie tylko my mamy problem. Trunków regionalnych jest w Polsce kilkadziesiąt. Większości nie można promować i legalnie sprzedawać. W Polsce alkohol traktowany jest jak demon. Tyle, że demon tkwi w człowieku.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!