Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tauron Ciepło dostał 141 mln złotych na walkę ze smogiem

Redakcja
Tauron z ekologiczno-edukacyjną akcją "Oddychaj powietrzem" był m.in. na krakowskim Rynku.
Tauron z ekologiczno-edukacyjną akcją "Oddychaj powietrzem" był m.in. na krakowskim Rynku. Andrzej Banaś/Polska Press
30 sierpnia br. w Katowicach TAURON Ciepło zawarł umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE). Program jest częścią projektu Grupy TAURON "Oddychaj Powietrzem".

Realizowany przez TAURON Ciepło Program, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
W grudniu 2016 roku TAURON Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach Działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

– W ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia tego rodzaju, do 2022 roku TAURON Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją tj.: w Będzinie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i w Świętochłowicach. W perspektywie oznacza to roczną redukcję ponad 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz około 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze. Dzięki budowie lub modernizacji sieci ciepłowniczych w ramach Programu, powstanie ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację PLNE to około 250 milionów złotych z czego wartość dofinansowania z WFOŚiGW wyniesie ponad 141 milionów złotych. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków Funduszu Spójności.

– TAURON już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie poszukiwaniem nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze sporo do zrobienia w obszarze działań na rzecz czystego powietrza i dlatego przygotowaliśmy kompleksowy Program, który ukierunkowany jest na realizację konkretnych rozwiązań systemowych – dodaje Filip Grzegorczyk.

Ekologiczne, bezpieczne i czyste ciepło sieciowe oferowane przez TAURON Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu. Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej, oznacza bowiem mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przekłada się na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

- Jestem przekonany, że inwestycje poczynione dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w znaczący sposób poprawią jakość powietrza w naszym regionie, na co wszyscy liczymy. Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku WFOŚiGW w Katowicach zawarł umowy na ponad 180 milionów złotych na inwestycje o wartości ponad 380 milionów złotych. Dzięki tym działaniom zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280.000 GJ, a 35.000 metrów kwadratowych powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program edukacyjno-ekologiczny pn. Oddychaj Powietrzem TAURON zainaugurował w marcu br. W ramach działań uruchomiono stronę internetową, przeprowadzono szereg prelekcji na temat sposobów walki ze smogiem i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, a także przeprowadzono akcje bezpłatnych badań spirometrycznych wśród mieszkańców miast objętych największym zanieczyszczeniem powietrza.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera