MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tauron Ciepło wybuduje blok energetyczny w Tychach. Premier Tusk zadowolony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jolanta Pierończyk
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego bloku energetycznego w EC Tychy. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Donald Tusk i wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego bloku energetycznego w EC Tychy. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Donald Tusk i wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Jolanta Pierończyk
Tauron Ciepło buduje nowoczesny blok energetyczny w Tychach o mocy 50 MW i 86 MW, który będzie emitował dwa razy mniej dwutlenku węgla i siedem razy mniej dwutlenku siarki. 29 marca akt erekcyjny podpisali i wmurowali m.in. premier Donald Tusk i wicepremier Elżbieta Bieńkowska ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO

Blok energetyczny, który zacznie działać w Tychach w połowie 2016 r. będzie spalać węgiel bardzo efektywnie i ekologicznie. Dzięki inwestycjom takim jak ta w 2020 r. będziemy mieli najnowocześniejsze moce wytwórcze w Europie - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Chodzi o blok ciepłowniczy o mocy 50 MW i 86 MW z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi i niezbędną infrastrukturą.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PREMIER TUSK NA ŚLĄSKU: W TYCHACH O BEZPIECZEŃSTWIE ENERGETYCZNYM

Budowa rozpoczęła się w grudniu 2013 r. Gotowy jest już główny fundament kotła fluidalnego. Teraz kolej na montaż konstrukcji stalowej budynku kotłowni oraz budowę fundamentu maszynowni i turbozespołu.

– Naszym celem jest zapewnienie dostępu do wytworzonej efektywnie energii oraz ciepła, a rozbudowa mocy wytwórczych w tyskim zakładzie jest jedną z naszych kluczowych inwestycji. Zastosowane rozwiązania technologiczne będą spełniały wymogi najlepszych dostępnych technik (BAT) i zapewnią ciągłość pracy elektrociepłowni przez najbliższe 30 lat, a co za tym idzie – są gwarancją bezpieczeństwa energetycznego dla Tychów – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu Tauron Ciepło.

W porównaniu z jednostkami dotychczas pracującymi w Tychach nowy blok będzie emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla i siedmiokrotnie mniej dwutlenku siarki. Czterokrotnie zmniejszy się emisja pyłu, a trzykrotnie tlenków azotu. Wysokosprawna kogeneracja charakteryzuje się sprawnością na poziomie 90-95 proc., podczas gdy efektywność tradycyjnych elektrociepłowni wynosi tylko około 35 proc.

Inwestycja pochłonie ok. 618,5 mln zł. Ma być gotowa na połowę 2016 roku.

Akt erekcyjny podpisali m.in. premier Donald Tusk, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, minister Tomasz Tomczykiewicz.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera