Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tauron inwestuje w zieloną energię. W Mysłowicach rozpoczęto budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce

Jakub Szołdra-Laszczyk
Tauron konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Pod koniec 2020 roku oddano do eksploatacji pierwszą farmę fotowoltaiczną w Jaworznie, a w roku 2021 i 2022 otwarto kolejne dwa obiekty w zachodniopomorskim Choszcznie. Grupa Tauron oficjalnie rozpoczęła budowę kolejnego, największego w Polsce obiektu fotowoltaicznego w Mysłowicach, który wyprodukuje energię dla 50-tysięcznego miasta.

14 lipca wbito pierwsze łopaty na placu budowy nowej elektrowni fotowoltaicznej w Mysłowicach, która będzie największym tego typu obiektem powstałym w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON.

Energiczna dywersyfikacja TAURON

Firma TAURON już od 2020 roku stawia na rozwiązania dywersyfikujące źródła energii elektrycznej. W 2020 roku w Jaworznie zbudowano pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW, a w kolejnych dwóch latach powstały czerpiące energię elektryczną ze słońca dwa obiekty w Choszcznie. Łącznie na dzień dzisiejszy TAURON dysponuje trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi o mocy 19 MW.

Największym obiektem fotowoltaicznym w kraju będzie elektrownia, której budowa rozpoczęła się w Mysłowicach. Na zrekultywowanym stanowisku odpadów paleniskowych zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co w przybliżeniu daje nam powierzchnię ok. 22 boisk do piłki nożnej. W ciągu roku farma wyprodukuje 39 tys. MWh pochodzącej ze słońca energii. Taka ilość prądu wystarczy, by spełnić roczne potrzeby energetyczne 16 tys. gospodarstw domowych, co w przybliżeniu odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu 50-tysięcznego miasta. Zrealizowanie budowy ekologicznej farmy fotowoltaicznej przełoży się na ograniczenie o 30 tys. ton emisji CO2.

Budowę obiektu w Mysłowicach-Dziećkowicach podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie do eksploatacji zostanie oddanych 37 MW, a w drugim ok. 60 MW. Pierwszy etap budowy instalacji o mocy 37 MW otrzyma 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki, z możliwością umorzenia do 24 mln złotych. Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zawartego w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na rok 2023.

Niebawem do użytku zostanie również oddana inna inwestycja Grupy Tauron - elektrownia wiatrowa w Piotrkowie (woj. łódzkie), która ma zapewniać energię elektryczną około 35-tysiącom gospodarstw domowych.

Zielony kierunek Taurona

Zgodnie z nową strategią Grupa TAURON do roku 2030 planuje obniżyć emisyjność o prawie 80%. Aby zrealizować ten cel firma planuje sześciokrotnie zwiększyć moc pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. W roku 2025 Tauron planuje dysponować 1600 MW pochodzącymi z elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, natomiast w roku 2030 ma to być już 3700 MW, co będzie stanowić 80% całego miksu wytwórczego Grupy TAURON.

Zgodnie z planem do roku 2025 Tauron podwoi ilość elektrowni wiatrowych, a w roku 2030 będzie już dysponował 1100 MW energii pochodzącej z wiatru. Równolegle rozwijać będą się fermy fotowoltaiczne. W roku 2025 ich wydajność ma być na poziomie 700 MW, a już pięć lat później mają podwoić swoją produktywność osiągając poziom 1400 MW.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera